Na zakup projektu domu decydują się zazwyczaj inwestorzy, którym zależy na oszczędnościach. Jednak on sam nie oznacza automatycznie, że koszt postawienia budynku nie będzie wysoki. Co ciekawe wystarczy uwzględnić kilka czynników podczas wyboru, by cieszyć się ładnym i tanim w budowie domem. Jak to zrobić?
Kto wykonuje projekty domów?
Odpowiadając najbardziej ogólnikowo – jest to oczywiście architekt. Jednak zagłębiając się w szczegóły, można zauważyć, że mamy dość dużo opcji do wyboru w zależności od tego ile chcemy wydać na projekt oraz jak długo chcemy na niego czekać. Dla osób ceniących oryginalność i wyjątkowość najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie wykonania projektu od podstaw architektowi lub biuru architektonicznemu o dużej renomie. To rozwiązanie oprócz niewątpliwych zalet ma również jasno określone wady – jest to zdecydowanie najdroższa alternatywa, sam okres oczekiwania też może być relatywnie długi.
Nieco tańszą opcją jest skorzystanie z usług mniej znanego projektanta, jednak tu z kolei mamy do czynienia z pewnym ryzykiem, zarówno jeśli idzie o jakość samego projektu, jak i późniejsze próby odzyskania naszych pieniędzy z reklamacji. Z drugiej strony, jeśli nam się poszczęści i trafimy na utalentowanego architekta na dorobku, w o wiele niższej cenie czeka na nas bardzo atrakcyjna oferta. Większość inwestorów woli uniknąć rozterek tego typu i wybiera gotowy projekt. W tej kwestii zdecydowanie najwięcej do zaoferowania mają portale internetowe, które pod swoim szyldem skupiają wielu pomniejszych projektantów, którzy nie potrzebują działać na własną rękę. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy liczyć na korzystne ceny i gwarancję odpowiedniej jakości każdej z propozycji dostępnych w katalogu firmy. Niska cena i duża różnorodność to niewątpliwie zalety, które sprawiają, że warto zapoznać się z tą metodą.
Projekty ładnych i tanich domów – jak uzyskać kompromis?
Projekt ładnego i taniego domu to nie tylko strona wizualna, ale również wszystkie koszty związane z robocizną i materiałami. Dlatego przede wszystkim warto zainwestować w projekt z kosztorysem. Dzięki temu można poznać dokładny koszt budowy i zaplanować jej poszczególne etapy. Jeżeli zależny nam na oszczędności, ale nie chcemy, by nasz budynek przypominał setki innych, dobrze zdecydować się na gotowy projekt autorstwa takiego biura, którego katalog obejmuje kilka tysięcy propozycji. Dzięki temu możemy liczyć na różnorodny wybór i minimalizujemy prawdopodobieństwo, że nasz sąsiad lub osoba z okolicy zdecyduje się na budowę takiego samego domostwa.
W kwestii oszczędności warto wziąć również pod uwagę koszty eksploatacyjne. Nowoczesne, energooszczędne budownictwo imponuje niepowtarzalnym wzornictwem, a przy tym odznacza się parametrami, które gwarantują znacznie obniżone wydatki na ogrzewanie względem konwencjonalnych rozwiązań. Pod tym linkiem znajdziesz ciekawe propozycje https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_ladne_i_tanie_w_budowie.html. Sam projekt i realizacja mogą być droższe, jednak inwestycja w nieruchomość jest długodystansowa, więc dobrze sprawdzić, czy dodatkowe koszty nie zwrócą się nam z nawiązką po niedługim okresie.
Projekty domów parterowych – o czym pamiętać
Idealnym kompromisem pomiędzy estetyką i odpowiednią ceną są domy parterowe. Decydując się na budowę obiektu tego typu, należy jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przede wszystkim, dom parterowy to dobry pomysł, kiedy dysponujemy nieco większą działką. Na rynku dostępne są co prawda domy tego typu przeznaczone do małych działek, jednak zwykle przeznaczone są one dla osób bezdzietnych, albo starszych, a także jako miejsce letniego lub zimowego wypoczynku. Druga kwestia to odpowiednia aranżacja i układ pomieszczeń. Projekt powinien brać pod uwagę funkcjonalność i takie umieszczenie korytarza, które pozwoli jak najlepiej dopasować przestrzeń do potrzeb mieszkańców.
Piwnica czy garaż – które wybrać?
Kiedy nie możemy sobie pozwolić na komfort posiadania obydwu rozwiązań równocześnie, stajemy przed dokonaniem wyboru. Większość projekty zakłada garaż, ponieważ samochód to w dzisiejszych czasach nieodzowny przyjaciel człowieka. Od piwnicy odchodzi się ze względu na problemy, jakie mogą wiązać się np. z utratą ciepła. Dla jednego i drugiego rozwiązania istnieje też alternatywa w postaci wolnostojącego budynku. Dostępne są także projekty, które w efektywny sposób łączą ze sobą garaż i piwnicę. Kliknij tutaj po więcej rozwiązań https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Wszystko zależy od wielkości działki i budżetu, jakim dysponujemy.