Projekty domów – parterowy czy z użytkowym poddaszem?

0
5996

Jednym z głównych problemów związanych z wyborem właściwego projektu domu jednorodzinnego jest podjęcie decyzji dotyczącej jego wielkości. Gdy nie chcemy budować zbyt dużego domu, możemy zdecydować się na ten parterowy albo z użytkowym poddaszem. Co będzie lepsze?

Jednym z głównych problemów związanych z wyborem właściwego projektu domu jednorodzinnego jest podjęcie decyzji dotyczącej jego wielkości. Gdy nie chcemy budować zbyt dużego domu, możemy zdecydować się na ten parterowy albo z użytkowym poddaszem. Co będzie lepsze?

Komfortowy, przestronny, funkcjonalny, bezpieczny, niedrogi w utrzymaniu, taki, w którym każdy ma miejsce dla siebie – taki powinien być odpowiedni dom jednorodzinny. O tym, czego oczekujemy, powinniśmy pomyśleć już na tym najwcześniejszym etapie – wyboru odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego. Dzisiaj, gdy możemy zakupić też gotowe projekty, wybranie tego w sam raz nie jest takie trudne.

Metraż i rozkład są najważniejsze

Jeśli zastanawiasz się nad wybudowaniem własnego domu jednorodzinnego, warto na początku zastanowić się nad tym, jaka przestrzeń będzie nam potrzebna. Czy to dom dla rodziny trzyosobowej, a może większej? Kto ma w nim mieszkać? Odpowiedzi na te pytania pomogą nam w znalezieniu projektu domu posiadającego właściwy metraż oraz rozkład.

Zasadniczo możemy wybudować dom o takim samym metrażu jako parterowy oraz poddaszem użytkowym. Różnica dotyczy tego, jak umieszczone będą pokoje. W przypadku domów z użytkowym poddaszem na mniejszej parceli możemy pomieścić więcej przestrzeni, ponieważ budujemy w górę, a nie na boki. To plus wtedy, gdy nie mamy zbyt dużego gruntu do dyspozycji lub chcemy mieć większy ogród.

Z kolei dom parterowy będzie zajmował wtedy więcej przestrzeni. Niemniej jednak wszystkie pokoje znajdują się wtedy na jednej płaszczyźnie. Nie trzeba budować schodów, co też ogranicza koszty. Również domy parterowe wyglądają bardziej elegancko i przestronnie, niemniej jednak wszystko zależy już od naszych indywidualnych gustów i oczekiwań.

Co kosztuje więcej – dom parterowy czy z użytkowym poddaszem?

Trudno też mówić o dokładnych kosztach, jakie pociąga za sobą realizacja projektu domu parterowego oraz z poddaszem użytkowym. Generalnie jednak domy parterowe są tańsze w budowie, ale tylko wtedy, gdy mówimy o raczej niewielkich metrażach. Dom parterowy pozwala nam na oszczędności nie tylko na schodach, ale też na konstrukcji, w tym na fundamentach.

Jeśli jednak chcemy wybudować większy dom jednorodzinny, taniej może wyjść nam ten z użytkowym poddaszem. Najlepiej więc dokładniej zapoznać się z propozycjami biur architektonicznych – wiele z nich na swoich stronach WWW przedstawia także kosztorysy wykonania poszczególnych projektów domów. Możemy wtedy w przybliżeniu dowiedzieć się, na jaki wydatek musimy się przygotować.

Jeśli poszukujesz gotowego projektu domu, polecamy prawdopodobnie największą w Polsce porównywarkę projektów domów parterowych na Dom.pl.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here