Pomysł na odświeżenie starej kuchni

0
2746

W wielu budynkach z lat powojennych, a także w blokach z wielkiej płyty aranżacje pomieszczeń nie wytrzymują próby czasu. Dziś ludzie bardziej cenią otwarte przestrzenie i małe ciasne kuchnie odchodzą do lamusa. W tym artykule napiszę, jak w prosty sposób można odmienić oblicze tego pomieszczenia.

Jak przerobić małą kuchnię?

Mała kuchnia z mnóstwem szafek przyprawia często o klaustrofobię. Jeśli ściany w budynku na to pozwalają (tzn. nie są to ściany nośne), to warto wyburzyć jedną z nich i otworzyć kuchnię na salon.  W ten sposób powstanie modny i funkcjonalny aneks kuchenny. Jeśli kuchnia nie posiadała okna to zyskamy dodatkowo dzienne światło. W przypadku, gdy ścian nie można ruszyć, to warto zastanowić się nad optymalizacją aranżacji przestrzeni. Dziś mamy wiele możliwości zamawiając meble na wymiar. Dzięki szafkom narożnikowym oraz sięgającym sufitu szafkom wiszącym można dobrze wykorzystać całą przestrzeń. Warto też przemyśleć dokładnie, czy wszystkie rzeczy, które aktualnie zapychają meble kuchenne są faktycznie potrzebne. Być może jakieś ogromne garnki, używane raz do roku można przenieść do piwnicy, a ładna porcelana „ na lepsze okazje” może stać się ozdobą salonu? Warto też zadbać o to, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Taki efekt można uzyskać stawiając na jasne kolory, a także naklejając na ściany lustro zamiast tradycyjnych płytek.  Jeśli jedna ze ścian jest w dużej części odsłonięta można na niej umieścić fototapetę, która daje wrażenie głębi.

Co zrobić z okienkiem pomiędzy pomieszczeniami?

W wielu starszych budynkach „ciemna” kuchnia była doświetlana przez niewielkie przeszklenie w ścianie, która oddzielała ją od pokoju z oknem. Jeśli natomiast kuchnia była widna, to okienko dawało światło np. do sąsiadującej łazienki. Dziś takie rozwiązania nie wydają się już tak atrakcyjnym pomysłem. Jak sobie poradzić z niechcianym okienkiem? Sposobów jest kilka. Jeśli obok kuchni jest salon, to można po prostu wyburzyć całą ścianę i stworzyć aneks kuchenny.  Można też zachować część konstrukcji tworząc mały blat, stolik lub bar. Inną opcją jest całkowite zabudowanie otworu przy użyciu płyt karton gips. Jeżeli zdecyduje się na to rozwiązanie to pamiętaj, że powinieneś wybrać płyty karton gips odpornych na działanie wilgoci. O innych dostępnych płytach karton gips dostępnych na rynku dowiesz się tutaj. Jeśli mieszkanie jest urządzone w nowoczesnym stylu do dobrym pomysłem będzie też wstawienie luksferów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here