Płynne folie polimerowe są wodnymi dyspersjami tworzyw sztucznych – spoiwo polimerowe, wypełniacze i środki modyfikujące.
Do czego stosuje się płynne folie?
Płynne folie polimerowe stosuje się przede wszystkim jako podpłytkowe uszczelnienie w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zalanie bądź zawilgocenie oraz w miejscach gdzie wydziela się dużo pary wodnej. Z tego powodu folie bardzo często aplikuje się w pralniach, łazienkach, kuchniach, ubikacjach czy pomieszczeniach gospodarczych.
Folia jest bardzo łatwa i wygodna w użyciu, po związaniu jest elastyczna i całkowicie wodoszczelna. Płytki ceramiczne nie dają całkowitej ochrony przed wodą, toteż w pomieszczeniach może z czasem narastać grzyb i pleśń. Aplikacja folii pomoże uchronić się przed tymi problemami. Zależnie od rodzaju folii, można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Można nimi izolować balkony lub tarasy, przed położeniem posadzki lub terakoty. Foliami wodorozcieńczalnymi można także przyklejać płyty styropianowe.
Jak nakładać płynne folie?
Jak w przypadku wszystkich mas uszczelniających, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, gdyż tylko to pozwoli na uzyskanie zadowalającego efektu prac. Folie można nanosić na suche i wilgotne podłoże. Ich dodatkową zaletą jest to, że wypełniają niewielkie rysy i nierówności. Powstała powłoka jest odporna na chemikalia i wytrzymuje temperaturę od -30 do 200 stopni Celsjusza.
Folię nakłada się na uprzednio przygotowaną powierzchnię, która jest równa, oczyszczona z pyłów i bez śladu zatłuszczeń. Pierwsza warstwa folii, zależnie od producenta schnie od 2 do 8 godzin, po tym czasie można nakładać drugą warstwę. Należy pamiętać, aby druga warstwa była aplikowana w kierunku prostopadłym do pierwszej warstwy. Folie można nakładać za pomocą wałka, pędzla lub korzystając z metody natryskowej. Po 12 godzinach od nałożenia drugiej warstwy z powodzeniem można zaczynać układać glazurę na ścianie.
Podsumowując, płynna folia jest niezastąpiona, jeśli chodzi o podpłytkową izolację pomieszczeń szczególnie narażonych na gromadzenie się wilgoci.