Otwieranie okien. Jak prawidłowo otwierać okna w zależności od ich rodzaju?

0
1814

Relaksowanie się na tarasie z przepięknym widokiem to marzenie większości osób, które pragną wybudować swój własny dom. Aby móc w pełni wykorzystać zalety ,,letniego salonu”, warto przemyśleć wybór właściwego systemu okiennego, który będzie uwzględniał nie tylko potrzeby mieszkańców domu, ale także indywidualne cechy budynku. Na rynku istnieje wiele rodzajów okien, które mogą się sprawdzić w tejże roli. W poniższym artykule skupimy się na możliwościach ich otwierania.

Otwieranie – dostępne możliwości 

Pośród rozwiązań, które przeznaczone są do okien tarasowych można wymienić systemy rozwierno-uchylne, przesuwne, jak i harmonijkowe.  

Okna rozwierno-uchylne 

Otwierają się bardzo podobnie do skrzydeł tradycyjnych okien. Posiadają także funkcję uchyłku, która pozwala na lekkie wietrzenie pomieszczeń. Taka metoda otwierania zapewni wysoką szczelność, zatem rozwiązanie to polecane jest szczególnie do domów o standardzie pasywnym, jak i energooszczędnym. Tarasowe okna rozwierno-uchylne mogą być wykonywane w systemach służących do realizacji okien elewacyjnych, o ile pozwolą na to możliwości konstrukcyjne. Dzięki temu, że w budynku zostaną zastosowane identyczne profile możliwie będzie osiągnięcie jednorodnego efektu estetycznego. Dużym plusem tego rodzaju rozwiązań jest także niewielki koszt ich wykonania, jak i montażu.   

Okna uchylno-przesuwne

Podczas otwierania ich skrzydła będą chować się jedno za drugim, nie wchodząc przy tym do wnętrza, dzięki czemu można zaoszczędzić miejsce i swobodnie je zaaranżować. W ramach tego typu rozwiązań możemy dowolnie zestawić kwatery stałe i ruchome, uzyskując dzięki temu efekt, który idealnie sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Niektóre z pośród okien przesuwnych mogą zostać wyposażone w energooszczędne szyby, co pozwoli na uzyskanie izolacji cieplnej na poziomie właściwym dla domów energooszczędnych. 

Okna podnoszono-przesuwne 

Ich skrzydła po otwarciu przesuną się równolegle względem stałych skrzydeł. System ten oparty jest na profilach kompatybilnych z dosyć szerokimi szybami, mającymi współczynnik Ug=0,5 W/m2*K. Dzięki czemu przeszklenia w nich osadzone mogą osiągnąć bardzo korzystne parametry dla przenikania ciepła. W oknach przesuwnych mogą zostać zastosowane różnorodne schematy otwarcia. Dla największych z pośród nich trzeba zastosować 4-skrzydłowy schemat C. Dzięki niemu po rozsunięciu skrzydeł środkowych w przejściu nie pozostanie żaden z elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wykonanie konstrukcji mającej ponad 3-metrowe światło przejścia. 

Okna harmonijkowe 

Skrzydła mające taką konstrukcję będą rozsuwany się na całej powierzchni przeszklenia, pozostawiając nam widok panoramiczny. Zatem idealnie sprawdzą się w lokalizacjach mających piękny krajobraz. Okna harmonijkowe mogą osiągać wymiary nawet do 6500 metra szerokości i 2500 metra wysokości, jak również składać się aż z siedmiu skrzydeł. Takie rozwiązania stosuje się także w roli tymczasowej zabudowy wewnętrznej, która pozwala na podział pomieszczeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here