Niewiele jest projektów domowych równie ekscytujących jak przekształcenie nieużywanego strychu w piękny, funkcjonalny pokój lub mieszkanie. Jednak oświetlenie takiej przestrzeni może być trudne ze względu na niskie sufity oraz skomplikowane nachylenia i belki. Nie może to jednak być powodem do porzucenia takiego projektu, dlatego poniżej przedstawiamy pięć porad na to, jak niedrogo i ze stylem poradzić sobie z oświetleniem tej trudnej przestrzeni.
Światło naturalne
Zanim zaczniemy instalować stylowe lampy loftowe pamiętajmy, że najlepszym sposobem na podświetlenie ciemnego poddasza jest wstawienie nowych okien lub powiększenie istniejących. Okna dachowe są najprostszym rozwiązaniem, ponieważ instaluje się je zgodnie z naturalnym nachyleniem dachu i można dodać do nich żaluzje. Droższe rozwiązania, takie jak mansardowe okno lub lukarny wychodzą z linii dachu i zapewniają dodatkową przestrzeń wewnątrz pomieszczenia. Niezależnie od rodzaju wybranych okien, ich dodanie z pewnością pomoże zalać poddasze światłem w ciągu dnia.
Niskie światła sufitowe
Sufity w poddaszach adaptowanych na mieszkania mogą być notorycznie niskie, ponieważ nie ma żadnych przepisów ani zasad dotyczących ich wysokości. Co więcej, sufit w takim mieszkaniu będzie zwykle nieregularny. W miejscach, w których sufit jest stosunkowo nisko, powinno się użyć lamp sufitowych. Przylegają one bezpośrednio do sufitu, dzięki czemu nie będą zajmowały cennego miejsca na głowę. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy tutaj poświęcać stylu dla użyteczności, bowiem sklepy oferujące lampy loftowe (https://bylight.pl/52-lampy-loftowe)mają zazwyczaj bogaty wybór pięknych lamp sufitowych. Nie powinno być więc trudno dopasować lampę tego typu do wystroju pomieszczenia.
Oczka sufitowe
Jeśli zmiana kształtu dachu z jakiegokolwiek powodu nie wchodzi w rachubę, często zostajemy z mocno pochyłym sufitem, którego kształt w zupełności nie nadaje się do zastosowania zwisających lamp lub nawet lamp sufitowych. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być tak zwane „oczka sufitowe”, czyli reflektory wpuszczone bezpośrednio w sufit. To doskonały sposób na to, by dowolnie oświetlić loft bez zagracania skąpej przestrzeni większymi lampami. Można je montować właściwie w każdej powierzchni – bezpośrednio w suficie, na belkach czy nawet niektórych meblach.
Światła ścienne
W równomiernym rozprowadzaniu światła po pomieszczeniu bardzo pomocne są światła ścienne – zwłaszcza jeżeli z różnych powodów sufit daje nam zbyt mało możliwości w temacie montażu oświetlenia. Strategicznie rozmieszczone lampki naścienne pomogą doświetlić ciemne zakamarki, których w mieszkaniach loftowych zazwyczaj nie brakuje. Klasyczne kinkiety mogą uwydatnić ważne obszary mieszkania, takie jak łóżko lub biurko, lub można zainstalować lampy loftowe, które rzucają światło zarówno w górę, jak i w dół.
Lampy stołowe
Lampy tego typu to świetny sposób na uzupełnienie oświetlenia mieszkania (i to nie tylko na poddaszu). Ich wielką zaletą jest to, że nie są zamontowane na stałe i można przenosić je z miejsca na miejsce – możemy więc dzięki nim dopasowywać światło do bieżących potrzeb.