Materac – dla komfortu snu i sprawnego funkcjonowania na co dzień

0
1731

Materac to wbrew pozorom jedna z najważniejszych części wyposażenia naszej sypialni. Choć na co dzień jest on niewidoczny, od jego podstawowych właściwości zależy jakość naszego snu oraz komfort wypoczynku. Jak wiadomo, regularny i wygodny sen gwarantuje nam dobre samopoczucie oraz sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia. Z tych powodów, przystępując do zakupu materaca, warto wziąć pod uwagę różne właściwości dostępnych produktów, aby mieć pewność, że wybieramy ten, który spełni wszystkie pokładane w nim oczekiwania.

Twardość materaca a wygodna snu

Jednym z podstawowych parametrów każdego materaca jest jego twardość. Może ona wynikać z różnych właściwości – takich jak obecność sprężyn lub materiału piankowego, sposób ich ułożenia oraz współpracy czy materiał wykonania. Niezależnie od tego na jaki model materaca się zdecydujemy, poziom jego twardości powinien zostać wyrażony za pomocą uniwersalnej skali. Zgodnie z nią, im dany materac jest twardszy, tym wyższy liczebnik zostaje umieszczony przy jego charakterystyce:

H1 – oznacza materace elastyczne, miękkie, w które z łatwością „wtopi” się ciało osoby leżącej. Są to materace polecane jedynie dla osób najlżejszych – na przykład dzieci i młodzieży.

H2 – to materace stosunkowo miękkie, zalecane do używania przez osoby, których waga nie przekracza 80 kg. W przypadku osób cięższych, materac taki może być po prostu zbyt miękki, a przez to – nie zapewni nam odpowiedniej wygody i pozycji snu.

H3 – to materace stosunkowo twarde. Zaleca się korzystanie z nich osobom, których waga nie przekracza 100 kg.

H4 – oznaczanie to opisuje materace dedykowane dla osób ważących więcej niż 100 kg.

H5 – to najtwardsze spośród dostępnych materacy. Wykonane są z materiałów nieelastycznych lub elastycznych w niewielkim stopniu. Zalecane są dla osób wyjątkowo ciężkich.

Osobom poszukującym sklepów oferujących materace o różnym poziomie twardości polecamy zapoznać się z ofertą Hevea.

Rozmiar materaca

Najczęściej spotykanymi rozmiarami materacy są: 140×200 cm (jest to materac jednoosobowy) oraz 160×200 cm (materac przeznaczony dla dwóch osób). Oczywiście, spotkamy także materace o odmiennych rozmiarach, zarówno szersze lub węższe, jak i – rzadziej dostępne – krótsze lub dłuższe. Specyficznym typem są materace złożone z dwóch części, które pozostają od siebie częściowo niezależne. Pozwala to na złożenie materaca, co ułatwia jego transport lub przechowywanie. Niemniej, ten typ podłoża nie nadaje się do stosowania przez długi okres.

Często stosowanym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego pokrowca na materac, który pełni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim, stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniem. O ile wypranie samego materaca jest niewykonalne w warunkach domowych (pralka w niczym nam tu nie pomoże), to pokrowiec pozwala się z łatwością zdjąć, wyprać, wysuszyć oraz założyć ponownie. Pokrowce są szczególnie polecane osobom, które na swoich łóżkach spędzają dużo czasu w ciągu dnia, a przez to – narażają materac na powstanie potencjalnych zabrudzeń lub uszkodzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here