Lśnienie vs. mat − wady i zalety różnych stopni połysku farb

0
6208

Na wygląd ścian wpływa nie tylko kolor farby, ale również sposób jej wykończenia – matowy lub połyskujący. Warto pamiętać, że nie jest on wyłącznie kwestią estetyczną. W zależności od tego, czy powłoka będzie matowa, czy np. satynowa, inna będzie jej trwałość i odporność na zabrudzenia.

Jakie są stopnie połysku?

Stopień połysku farby określa, jak bardzo światło odbija się od danej powłoki. Na rynku są dostępne różne rodzaje wykończenia:

  • głęboki mat bądź pełen mat,
  • mat,
  • satynowy mat,
  • półmat,
  • półpołysk,
  • połysk,
  • wysoki połysk.

Wybierając pomiędzy matem a połyskiem, należy najpierw zastanowić się czy pomieszczenie jest intensywnie użytkowane. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem zabrudzeń. Kolejną kwestią jest wielkość pokoju. Stopień połysku może wpłynąć na optyczne pomniejszenie lub powiększenie powierzchni. Przed podjęciem decyzji, należy również zwrócić uwagę na stopień wygładzenia ścian i ewentualne ubytki na ich powierzchni, jak również na stopnie wykończenia innych płaszczyzn, które będą funkcjonować w pomieszczeni np. drzwiczki od mebli, tudzież inne elementy lub okładziny dekoracyjne.

Kiedy najlepszy będzie mat lub głęboki mat?

Powłoka malarska o matowym wykończeniu będzie dobrym wyborem w przypadku podłoża, na którym można zaobserwować nierówności. Farba o niskim stopniu połysku skutecznie je zatuszuje i sprawi, że mankamenty nie będą się za bardzo rzucać w oczy. Należy też mieć na uwadze, że mat sprawdzi się przede wszystkim w pokojach, gdzie nie brakuje naturalnego oświetlenia. Nie odbija promieni słońca, dlatego też może zaciemniać i optycznie pomniejszać wnętrze. Z tego powodu jego stosowanie nie jest zalecane w małych pomieszczeniach.

Warto również mieć na uwadze ryzyko zabrudzeń – ściany o matowym wykończeniu trudniej wyczyścić. Nie oznacza to jednak, że matowych farb nie można myć wodą. Trzeba tylko użyć powłoki wysokiej jakości, odpornej na ścieranie i czyszczenie na mokro. Takie właściwości cechują farbę lateksową, np. Tikkurila Optiva 3 Ceramic Super Matt (https://www.milabud.pl/pl/p/Tikkurila-Optiva-3-Ceramic-Super-Matt-9l-gleboki-mat/1942) lub Teknos Biora Balance pełen mat (https://www.milabud.pl/pl/p/Teknos-Biora-Balance-9l-pelen-mat-farba-lateksowa/2689). Łatwo się je aplikuje i można z ich pomocą osiągnąć bardzo elegancki efekt głębokiego matu, idealny do takich pomieszczeń jak salon lub sypialnia. Będzie też lepszym wyborem w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Farby satynowe lub inne obijające światło

Jakie korzyści płyną z zastosowania farb o większym połysku? Przede wszystkim, są bardziej odporne na mycie, dlatego można pokrywać nimi ściany, które często ulegają zabrudzeniom. Głównie chodzi o tendencję do wybłyszczania się powłoki. Przy macie lub głęboki macie ryzyko z oczywistych względów jest większe niż przy farbie już „błyszczącej”. Najlepiej malować nimi ściany w pokojach dziecięcych, na korytarzach, klatkach schodowych i w przedpokojach.  Delikatnie błyszcząca (satynowy mat) lub błyszcząca (od półmatu w górę) powłoka dobrze lub bardzo dobrze odbijać będzie światło. Dzięki czemu wnętrze stanie się bardziej rozświetlone i wydawać się będzie większe, zwłaszcza przy wykorzystaniu jasnych barw. Z drugiej strony, ma to też pewną wadę – przy błyszczących stopniach wykończenia lepiej widać wszelkie nierówności podłoża. Połysk lepiej sprawdza się, więc na idealnie gładkich ścianach.

Zarówno matowe, jak i połyskliwe wykończenie ma swoje zalety oraz wady. Wiele zależy od tego, w jakim pomieszczeniu farba ma zostać nałożona, w jakim stanie są ściany, a także od indywidualnych preferencji użytkownika. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule na stronie: https://www.milabud.pl/pl/n/10. Przy wykorzystaniu zawartych tam wskazówek oraz naszych porad, znalezienie odpowiedniej powłoki powinno być łatwym zadaniem. Niezdecydowani mogą jednak spróbować połączyć oba te warianty i pomalować ściany dwoma kolorami o różnym wykończeniu. Efekt z pewnością będzie przyciągał wzrok, zwłaszcza przy użyciu kontrastowych barw.

[Głosów:7    Średnia:4.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here