Jaka karma dla szczeniaka?

0
1171

Pojawienie się małego pieska w domu to duże wydarzenie. Nowego pupila trzeba otoczyć odpowiednią opieką. Przede wszystkim należy zadbać o jego dietę. Potrzeby żywieniowe szczeniaka nieco różnią się od potrzeb dorosłego psa. Jak wybrać karmę, która zapewni pupilowi wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju?

Dobra karma, czyli jaka?

Przyzwyczajanie szczeniaka do stałego pokarmu należy rozpocząć około szóstego tygodnia jego życia. Wcześniej maluch powinien spożywać wyłącznie mleko matki lub – gdy nie ma takiej możliwości – preparaty mlekozastępcze. 

Karma dla młodego psa przede wszystkim powinna być lekkostrawna. Układ pokarmowy szczeniaka jest dość wrażliwy, dlatego też w pożywieniu nie mogą znajdować się żadne ciężkostrawne składniki. Pożywienie przeznaczone dla dorosłych zwierząt będzie nieodpowiednie dla malucha. Karma musi być miękka i drobna. Dzięki temu pies będzie mógł ją swobodnie pogryźć. Ważne jest także to, aby była dopasowana do rasy i wielkości psa. Szczeniak owczarka niemieckiego będzie miał całkowicie inne potrzeby niż np. szczeniak niewielkiego maltańczyka.

Jakie składniki powinny znaleźć się w karmie dla szczeniaka?

Karma dla szczeniaka powinna zawierać dużą liczbę kalorii oraz zdecydowanie więcej składników odżywczych niż pożywienie dla dorosłego osobnika. Szczeniak do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości węglowodanów, białek, ziaren, witamin i minerałów.

W pożywieniu dla młodego psa przede wszystkim powinny znaleźć się takie składniki jak: dobrej jakości, hydrolizowane białko, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 (a w szczególności kwas DHA), witaminy E i C, prebiotyki, a także minerały – w tym cynk, wapń, miedź i fosfor. 

Sucha czy mokra?

Karma mokra jest zdecydowanie łatwiejsza do pogryzienia przez szczeniaka. Ponadto zawiera mniej kalorii i jest bardzo smakowita. Składa się głównie z wody (nawet do 83%), w związku z czym zwierzak będzie potrzebował jej więcej niż karmy suchej. Karma mokra może stosowana zamiennie z suchą jako ciekawe urozmaicenie diety.

Suche pożywienie jest bardziej treściwe niż mokre. Zwierzę potrzebuje go mniej. Zakup takiej karmy jest bardziej ekonomiczny. 

Szeroki wybór wysokojakościowych karm dla szczeniąt znaleźć można na stronie aquaelzoo.pl. Propozycją sklepu jest między innymi karma Royal Canin Maxi przeznaczona dla młodych psów dużych ras. Oferowane pożywienie składa się ze starannie wyselekcjonowanych, najlepszych składników w racjonalnych proporcjach – w tym z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, roślinnych ekstraktów białkowych, zbóż, tłuszczów, minerałów i witamin. Karma wzmacnia naturalną odporność zwierzęcia, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, a także dostarcza mnóstwo energii. 

W sklepie dostępne są również inne karmy mokre i suche przeznaczone dla szczeniąt małych i dużych ras.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here