Jak wybrać projekt domu dla siebie?

0
1281

Większość przedsiębiorców wybiera własny idealny projekt domu, ponieważ jest „piękny”. Jednak, tak jak w życiu, to, iż projekt jest piękny, nie znaczy, iż budynek będzie praktyczny. Natomiast przecież o to właśnie idzie: by dom spełniał własną funkcję – aby nam się dobrze, funkcjonalnie przebywało, natomiast nie aby sąsiedzi podziwiali z zachwytem oraz nutką zazdrości, iż jest doskonały. To dosyć typowy błąd pośród przedsiębiorców: np. „żona wybrała, ponieważ jej się podobna, ma piękny odcień oraz piękny dach…” Nie chodzi o to, aby w związku z tymże skreślać na początku domki piękne, cudowne itd., jednak należałoby wstąpić do środka, by przekonać się na 100%, iż nie dosyć, iż dom podoba mi się pod względem bryły, jednak także realizuje moje wymagania funkcjonalne.

Dobór projektu: jak się przygotować?

Niewątpliwie znacznie łatwiej reagować aniżeli podejmować działania oraz czynnie poszukiwać odpowiednich podejść. Więc tak dobrze ogląda się lakierowane katalogi czy strony internetowe z projektami ostatecznych domów. Co chwilę uwagę zwraca pewien ciekawy obraz; tutaj urzeknie doskonała kuchnia z wysepką, gdzie indziej wanna z widokiem na gwiazdy czy pogrążony w zieleni taras przy salonie Możemy tworzyć wyobrażenia o wieczorach przy kominku czy grillowaniu nad ogrodowym stawem.

Chociażby zlecając projekt indywidualny nie unikniemy potrzeby podejmowania naszych decyzji. Istotną rzeczą, jaką powinniśmy uwzględnić, rozważając jak dobrać model domu – jest jego rozmiar. Tu z jednej strony stoją przedstawienia dużego pomieszczenia, natomiast z innej koszty budowy każdego metra kwadratowego. Zawsze należy wybierać z ostrożnością, zliczając, jakie koszty można ponieść. Istotne jest aby określić potrzeby swej rodziny oraz to, jakie wnętrza będą w domu potrzebne (ilość łazienek, pracownia, pomieszczenie przemysłowe, itd.).

Dom parterowy czy piętrowy?

Jeśli jedynie przepisy takie jak plan zagospodarowania przestrzennego nie zabraniają w określonym miejscu spełniania pewnych pod względem powierzchni obiektów, następnym problemem jest decyzja dotycząca owego, czy budynek ma być piętrowy czy parterowy. Budynek mający więcej aniżeli jedną kondygnację na pewno zapewnia zdecydowanie więcej intymności jak i jest w stanie dać więcej powierzchni mieszkalnej. Jednak dom parterowy to wielokrotnie zdecydowanie większa wygoda, wynikająca z faktu że wszelkie pomieszczenia są na jednym poziomie. Nie ma w nim również ciągów schodów, jakie w zimie należy ogrzać, więc również wydatki połączone z wykorzystaniem parterowych domów mogą być sporo mniejsze.

Metraż domu

Musimy się zastanowić jak wielki planujemy mieć dom. Wszystko zależy od upodobań jednak także natomiast może przede wszystkim od naszego budżetu. Im większy dom tymże droższy. Tu dobrze jest również wziąć pod uwagę ewentualne koszty utrzymania domu. Wielki dom wytwarza wyższe nakłady takie jak ogrzanie budynku, czy prąd. Poszukując projektu należałoby wiedzieć, iż wielokrotnie podany metraż nijak ma się do konkretnych rozmiarów budynku.

Wielokrotnie w projektach do metrażu nie dolicza się pomieszczenia gospodarczego, schodów, pralni itp. Z pozoru mały domek może mieć o wiele więcej metrów aniżeli się nam na starcie wydawało. Dziś buduje się jeszcze więcej domów stosunkowo niewielkich. Przeszła owa era gdy dzieci są z rodzicami, w większości przypadków każdy chce być na swoim, więc powinniśmy się odpowiednio zastanowić jak wielki planujemy mieć dom.

Użyteczność budynku

Winna ona odpowiadać Twojej rodzinie nie jedynie w czasie doboru modelu, jednak także rozpatrywać inne konieczności mieszkańców. Za parę lat może wykazać się, iż rodzina powiększy się czy zapragniesz poświęcić jeden pokój na działalność gospodarczą. Więc zawsze należałoby mieć dodatkowy pokój, jaki będziesz mógł dostosować do bieżących potrzeb. Domy o takich samych wymiarach oraz kształcie bryły mogą mieć całkowicie rozmaite układy miejsc.

Piwnica – czy to ma sens?

Aby budynek był niezbyt drogi – należałoby z niej zrezygnować. Niedrogie projekty domów zwykle piwnic nie mają. Podpiwniczenie – zarówno w kontekście produktów jak również kosztów wykonywanej pracy – okazuje się niezwykle kosztowne w stosunku do pełnej inwestycji. Podaje się, że może zwiększyć koszty na budowę chociażby o ok. 30 proc. Dobierając projekt domu z myślą o wielkiej powierzchni zapleczowej, lepiej zrezygnować z modeli z piwnicą, jednak postawić na owe z użytkowym poddaszem. Ono także spełni dobrze funkcję magazynową, jednak nie wpłynie na koszty inwestycji tak, jak duże podpiwniczenie.

Garaż

Jeszcze więcej przedsiębiorców planuje garaż na poziomie gruntu, natomiast nie w piwnicy. To odpowiedniejsze wyjście, bo zjazd na poziom piwnicy jest uciążliwy, natomiast także zimą odcinek tenże jest oblodzony czy zaśnieżony. Poza tymże w razie gwałtownych oraz obfitych opadów, garaż w piwnicy będzie narażony na zalanie – chociażby jeśli zrobiono odwodnienie. Dostęp do owego pomieszczenia najlepiej zaplanować od strony ulicy. Najwygodniej, jeśli z garażu będziemy mogli wejść dokładnie do domu, ewentualnie dotrzeć do wejścia chronieni dużym okapem dachu. Więc garaż najlepiej zaplanować blisko części mieszkalnej, jednak ze względu na zmniejszenie utrat ciepła lepiej, aby nie było częścią bryły domu, jednak zostało przystawione do odpowiednio ocieplonej ściany zewnętrznej.

Źródło: https://wybieramprojekt.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here