Drzwi przesuwne – w jakich wnętrzach warto je zamontować?

0
2749

Drzwi przesuwne to doskonały sposób na zaoszczędzenie przestrzeni. Ale nie tylko – to także wyjątkowo estetyczne, nowocześnie wyglądające rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie tradycyjne drzwi rozwieralne mogłyby przeszkadzać lub nie komponować się z wystrojem.

Gdzie sprawdzą się drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie montaż tradycyjnych drzwi rozwieralnych jest utrudniony. Warto zastosować je w przypadku wąskich pomieszczeń, w których otwarte lub uchylone skrzydło utrudniałoby poruszanie się. Są dobrym rozwiązaniem również w przypadku lokalizacji otworu drzwiowego w narożniku pomieszczenia. Ułatwiają komunikację tam, gdzie kilka otworów drzwiowych znajduje się bardzo blisko siebie.

Dobrze prezentują się również w miejscach, gdzie często pozostawiamy drzwi otwarte ze względów praktycznych, na przykład między salonem a kuchnią. W małych mieszkaniach, pomiędzy pokojem dziennym a sypialnią, świetnie sprawdzą się nowoczesne przeszklone drzwi przesuwne. Takie rozwiązanie nie tylko zabiera mniej cennego miejsca, ale też wywołuje wrażenie lekkości i optycznie powiększa przestrzeń. Równie chętnie stosujemy drzwi przesuwne pomiędzy salonem a holem.

Rozwiązanie to jest dobre nie tylko w przypadku otworów drzwiowych; drzwi przesuwne zamontować możemy do szafy, garderoby, czy też jako zamknięcie spiżarni. To świetny sposób na stworzenie poręcznego schowka w niewykorzystanej do tej pory wnęce.

Duże drzwi przesuwne a podział przestrzeni

Drzwi przesuwne o dużych wymiarach pełnić mogą dwojaką funkcję. Po pierwsze, podobnie jak standardowe drzwi, odgradzać mają dwa pomieszczenia. Po drugie, mogą zastępować ruchomą ściankę działową, umożliwiając łączenie wspomnianych pomieszczeń w razie potrzeby. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy możliwość stworzenia jednej, otwartej przestrzeni, bardziej reprezentacyjnej i przestronnej.

Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Wybierając drzwi przesuwne, możemy zdecydować się na model chowany w kasecie umieszczonej w ścianie lub na model przesuwający się po prowadnicach po powierzchni ściany. Pierwsze rozwiązanie należy przewidzieć już w momencie stawiania ścianki działowej. Drzwi wsuwające się w ścianę pozwalają na wykorzystanie powierzchni ścian po obu stronach – możemy z powodzeniem ustawić przy nich meble, powiesić obrazy czy inne dekoracje.

Drzwi przesuwne naścienne

Drzwi przesuwne naścienne możliwe są do zamontowania na każdym etapie budowy lub remontu. Pewnym ograniczeniem może być jedynie konieczność dysponowania odpowiednio szerokim miejscem, na które nasunięte zostanie skrzydło po otwarciu. Nie może ono być zabudowane przez meble ani inne elementy wyposażenia.

Drzwi przesuwne polecane są przede wszystkim do małych i ciasnych mieszkań, w których skrzydła rozwieralne mogłyby utrudniać komunikację. Sprawdzą się także we wnętrzach nowoczesnych, niezależnie od wielkości, jako że same w sobie są rozwiązaniem na czasie. Za ich pomocą można dzielić większą przestrzeń i scalać ją, zależnie od potrzeb. Warto rozważyć montaż drzwi przesuwnych także wtedy, gdy ktoś z domowników ma trudności z samodzielnym poruszaniem się.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here