Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość inwestorów decydowała się na wzniesienie dwu- lub trzykondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Współcześnie, coraz więcej osób wybiera projekty domów parterowych, które mają wiele niewątpliwych zalet. Gdzie znajdziemy odpowiedni projekt domu parterowego, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru oraz czy oprócz zalet, ma także jakieś wady? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Projekty domów parterowych z Muratora – najważniejsze cechy
Na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-parterowych/ czekają na nas tysiące propozycji projektów obejmujących jednokondygnacyjne budynki mieszkalne. Jak przystało na dom parterowy, nie zaprojektowano w nim schodów, zatem sprawdzi się idealne dla dzieci i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlokalizowanie wszystkich potrzebnych pomieszczeń w obrębie jednej kondygnacji jest bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu i ułatwia komunikację między mieszkańcami. Układ wnętrza wyróżnia się czytelnym podziałem na strefę wspólną i prywatną – zapewniając domownikom niezbędną intymność i swobodę. Część projektów przewiduje także możliwość adaptacji poddasza, z którą wiąże się zwiększenie ogólnej powierzchni użytkowej i zmiana kategorii na budynek dwukondygnacyjny. Bryły domów parterowych zaskakują różnorodnością formy – począwszy od rozłożystej willi, przez tradycyjny, klasyczny dom, aż po nowoczesną stodołę. Znajdziemy projekty z dachem płaskim, dwuspadowym oraz wielospadowym, zatem w łatwy sposób dopasujemy go do wytycznych miejscowego planu lub warunków zabudowy. W zależności od wymiarów posiadanej działki, możemy wybrać dom o najbardziej pasujących gabarytach, pamiętając przy tym o pozostawieniu wystarczającej powierzchni na ogród i około domową infrastrukturę.
Jak wybrać najlepszy projekt domu parterowego?
Wybór odpowiedniego projektu domu to nie lada wyzwanie dla większości inwestorów. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasz wybór okazał się strzałem w dziesiątkę? Przede wszystkim zapoznajmy się z wytycznymi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli nie jest uchwalony złóżmy wniosek o warunki zabudowy. Ważne jest, aby nasz plan budowy pokrywał się z możliwościami – zarówno formalnymi jak i finansowymi. Jeśli formalne są już za nami, zastanówmy się czy posiadany budżet lub kredyt, sprostają naszym zamiarom. Warto gruntownie przemyśleć metraż oraz funkcjonalność obiektu i dostosować go do aktualnych i przyszłych potrzeb naszej rodziny. W kolekcji Muratora znajdziemy domy o powierzchni od 15 do 460 m2, zatem z wyborem odpowiedniego metrażu nie będziemy mieli problemu. Sprawdźmy oczywiście, czy wybrany projekt domu zmieści się na posiadanej przez nas działce z uwzględnieniem wymaganych prawem odległości i odpowiedniej przestrzeni na ogród. Uwzględnijmy również własne preferencje dotyczące układu wnętrza i ogólnej stylistyki pamiętając, że na etapie lokalnej adaptacji każdy projekt gotowy możemy zmodyfikować.
Projekty domów parterowych – podstawowe zalety
Czy projekt domu parterowego to rozwiązanie w sam raz dla naszej rodziny.? Jeśli lokalne warunki dopuszczają budowę domu parterowego, pozostaje nam tylko odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie. Gdy posiadamy wystarczającą działkę i uwielbiamy kontakt z naturą to odpowiedź brzmi – tak. Dom parterowy będzie idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie bliskość otaczającej przyrody. W letnie poranki wyjdziemy z sypialni na taras, żeby przed pracą zaczerpnąć świeżego powietrza i naładować akumulatory na cały dzień. Duże okna zlokalizowane w pozostałych pomieszczeniach spowodują, iż z każdego miejsca będziemy widzieli nasz zadbany ogród, pełen kwiatów i ozdobnych krzewów. Przestrzeń domu możemy podzielić na strefę dzienną i nocną, zapewniając intymność i swobodę wszystkim domownikom. Ważnym argumentem przytaczanym przez wielu inwestorów jest także możliwość uniknięcia codziennego pokonywania wielu stopni, zwiększając wygodę codziennej komunikacji. Dom parterowy może się też okazać tańszy w budowie. Jeśli wybierzemy opcję bez stropu, a tym samym bez schodów, przełoży się to na wielkość wydatków. Wszystko jest zależne oczywiście od jego wielkości, gdyż budując dużą, rozłożystą willę, sporą część naszego budżetu pochłoną fundamenty.
Decyzja o budowie już podjęta? Weźmy zatem pod uwagę projekty domów parterowych. Łączą one w sobie liczne zalety, gwarantując nam wysoki komfort eksploatacji oraz przystępne koszty utrzymania obiektu. Dzięki szerokiej gamie dostępnych w sprzedaży gotowych projektów, będziemy mogli bez trudu wytypować ten idealny, umożliwiający realizację naszych marzeń. W chwili, gdy trafi on w nasze ręce, już tylko dwa kroki będą nas dzielić od rozpoczęcia wyczekiwanej inwestycji, a trzy kroki – od zamieszkania.
Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
Tekst sponsorowany: MURATOR – nowoczesne projekty mieszkalnych budynków parterowych – projekty.muratordom.pl