Najczęściej z saun korzystamy podczas pobytów na basenach, parkach wodnych czy w hotelach. A może by tak zorganizować własną saunę bez konieczności wychodzenia poza własny dom? Najważniejszy jest jednak projekt i plan, by móc w pełni cieszyć się z jej funkcjonowania. Jak zatem zabrać się za budowę?
Zalety korzystania z sauny w domu
Korzystając regularnie z sauny możemy wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie, oto kilka przykładów:
- Poprzez intensywne wydzielanie się potu nasz organizm oczyszcza się, a skóra staje się zdrowsza i jaśniejsza.
- Wzmacnia się również nasz układ odpornościowy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania chorób, które spowodowane są szkodliwymi bakteriami i wirusami.
- Przyspiesza się także przemiana materii i spalanie kalorii, dzięki czemu po niedługim czasie zaobserwujemy spadek wagi.
- Co więcej, mogą z sauny korzystać również osoby z kruchymi naczyniami krwionośnymi, by je wzmocnić.
- Odblokowują się nam gruczoły łojowe, znika cellulit i inne niedoskonałości skóry.
- Dzięki seansom wydala się wraz z potem sól z naszego organizmu, dzięki czemu nie zatrzymuje się w nas woda i nie puchniemy.
- Nasz organizm wolniej się starzeje i dopisuje nam lepszy humor ze względu na wytwarzanie się endorfin.
Od czego zacząć budowę sauny we własnym domu?
Musimy przede wszystkim zastanowić się gdzie urządzimy saunę. Możemy przeznaczyć na nią jeden z pokoi, dobrze jeśli posiadałby bezpośrednie wyjście na balkon, czy taras. W przypadku, gdy mamy możliwość postawić saunę w łazience byłoby to najlepszym rozwiązaniem.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest wentylacja, o którą musimy zadbać już przy projekcie sauny. Nie możemy bowiem dopuścić do sytuacji, w której nasze kąpiele będą powodować stałą wilgoć w pomieszczeniu lub przegrzewanie się elementów wewnątrz sauny. Powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzane.
Należy też zapewnić kilkucentymetrowy odstęp między ścianą pomieszczenia, a ścianą sauny. Temperatura wokół sauny nie może być wyższa niż 35 stopni Celsjusza, musimy zatem często wietrzyć pomieszczenie.
Jaki materiał wybrać do domowej sauny?
Powinniśmy wykonać ściany oraz sufit z paneli drewnianych. Od wewnątrz dobrze jest wyłożyć ściany takim drewnem, jak świerk skandynawski, jodła kanadyjka, czy cedr. Powinny mieć grubość minimum 12 milimetrów. Między ścianą, a drewnianymi panelami ułóżmy izolację cieplną, w tym celu użyjmy wełny mineralnej. Grubość izolacji powinna się mieścić w przedziale od 45 do 100 milimetrów. Dzięki niej sauna o wiele szybciej się nagrzeje.
Podłogę możemy wyłożyć terakotą lub wykładziną z tworzywa sztucznego. Na to układamy drewniane kratki, które ochronią użytkowników sauny przed poślizgiem. Musi być ona jednak pokryta specjalnym lakierem, dzięki czemu będzie odporna na wilgoć oraz wysoką temperaturę. Dobrze jest również zamontować w podłodze odpływ wody.
Jeśli chodzi o oświetlenie, powinniśmy zastosować specjalną oprawę oświetleniową, która posiada szczelny klosz osłaniający żarówkę. Światło musi być nieco przyciemnione. Lampy powinny być zamontowane na ścianach, minimum 30 centymetrów od sufitu lub pod ławkami. Omijajmy jednak okolice pieca.
Jakie są wymogi instalacyjne sauny w domu?
Możemy wyróżnić kilka ważnych kwestii:
- Przyłącze wodne – musimy doprowadzić instalację z zimną wodą do zasilania generatora pary, dobrze jeśli mamy możliwość zamontowania w kabinie także natrysku, dzięki któremu schłodzimy rozgrzane ciało bez konieczności opuszczenia kabiny. Musimy też wtedy doprowadzić ciepłą wodę.
- Odpływ do kanalizacji – powinien znajdować się w geometrycznym środku sauny, posiadać średnicę minimum 50 milimetrów. Odpływ gwarantuje usunięcie skroplonej pary wodnej do kanalizacji, dlatego też podłoga powinna być nieco nachylona w jego stronę.
- Zasilanie elektryczne do generatora pary.
- Podłączenie do kanału wentylacyjnego.
Dodatkowe informacje pomocne przy budowie sauny
Jeśli budowa sauny wiąże się z instalacją elektryczną warto powierzyć pracę fachowcom z uprawnieniami.
Rynek oferuje nam szeroki wybór pieców, dostępne są moce od 2 do 20 kW. Musimy dobrać odpowiedni piec do naszego pomieszczenia, mamy do wyboru piece tradycyjne, oraz typu kombi, charakteryzujące się nowszą generacją. Posiadają one wbudowany generator pary, umieszczony na zewnątrz kabiny i podłączamy do niego zimną wodę.
Woda, znajdująca się w generatorze doprowadzana jest do wrzenia, wskutek czego powstaje para, która przedostaje się do kabiny specjalną, miedzianą rurką. Nowoczesne generatory mają możliwość napełniania parą, opróżniania i płukania zbiornika wody sterowanego elektronicznie.
Piece kombi są droższe, jednak oszczędzamy na zakupie i montażu generatora. Są także wyposażone w pojemnik na zioła, dzięki czemu wydzielają przyjemny zapach podczas kąpieli. Możemy więc korzystać z wszelkich rodzajów sauny: suchej, mokrej i parowo-ziołowej.
Zanim kupimy piec do naszej sauny upewnijmy się, czy posiada on znak CE, który jest wymagany w Europie oraz zapoznać się z warunkami gwarancji.
Koszty stworzenia takiej sauny wahają się od 3000 do nawet 8000 w zależności od ilości wolnej powierzchni.