Wybór ogrodzenia to spora zagwozdka – niby nie ma w tym wielkiej filozofii, ale gdy przychodzi do zakupu, wszystko wydaje się albo zbyt pospolite, albo zbyt drogie, czasem nawet nieestetyczne i zupełnie niefunkcjonalne. Takie poszukiwania idealnego płotu ogrodowego zmusiły nas do większej refleksji – jaki płot na ogrodzenie będzie najlepszy i czy polscy producenci mają w swojej ofercie jakiś złoty środek na ten dylemat? Wybór padł na płoty z paneli drewnianych.
Płoty drewniane ogrodowe – funkcjonalne i estetyczne
Dla osób, które nigdy nie stawiały samodzielnie ogrodzenia domu, argument funkcjonalności i łatwego montażu wydaje się na wyrost. W praktyce jest zupełnie odwrotnie – planowanie często zaczyna się właśnie od pytania: jak dowiozę i zamontuję panele ogrodowe? Tutaj drewniane płoty osłonowe zarabiają pierwszy, solidny plus. Przewiezienie całych przęseł lub pojedynczych paneli drewnianych jest mało uciążliwe, wystarczy samochód dostawczy lub przyczepka. Na miejscu za pomocą kilku par przychylnych rąk można bez trudu zamontować płot drewniany – wystarczy trochę wolnego czasu, podstawowe narzędzia do pracy w gruncie i pomocna dłoń.
Drugi plusik dla płotów ogrodowych z drewna to estetyka. Porównaliśmy najpopularniejsze warianty: płot z paneli drewnianych, płot z prefabrykatów betonowych oraz płot z siatki drucianej. Dlaczego wybraliśmy ten pierwszy wariant? Drewno jest materiałem naturalnym, który zawsze dobrze komponuje się zarówno z zielenią w ogrodzie, jak i przestrzenią miejską. Materiał ten jest najbardziej plastyczny, a producenci płotów drewnianych (patrz bdburchex.com.pl) oferują wiele wariantów, także płoty ażurowe lub płoty ze zwieńczeniem łukowym. Dzięki temu ogrodzenie nie wydaje się takie monotonne, jednolite i przytłaczające. Wśród najpopularniejszych artykułów ogrodowych nabywanych w Polsce znajdują się meble ogrodowe, altany ogrodowe, donice i drewutnie – wszystkie wykonane z rodzimych gatunków drewna. Płot osłonowy z tego samego materiału stanowi więc swego rodzaju klamrę kompozycyjną – spina aranżacje ogrodową i daje jej kompletny wyraz.
Fot. Drewniane płoty ogrodowe (Źródło: http://bdburchex.com.pl)
Trwałość i uniwersalność płotów drewnianych – ogrodowe inwestycje na lata!
Na rzecz prefabrykatów lub metalu dobrze świadczy trwałość obu materiałów. Jednak odpowiednio zadbany i utrzymany drewniany płot osłonowy potrafi wykazać się żywotnością rzędu kilkudziesięciu lat. Wystarczy okresowa, mniej więcej co trzyletnia impregnacja środkami powłokotwórczymi i czyszczenie płotu.
Uniwersalny charakter płotów drewnianych to także fakt, że zawsze tworzą intymną strefę w ogrodzie. Można je dowolnie zmieniać, np. malując na ulubiony kolor lub obsadzając roślinnością pnącą. Płoty ażurowe drewniane posiadają dodatkowo bardzo ładny design i przy małych ogródkach niwelują efekt małej, zamkniętej przestrzeni.
Jak widać zalet płotów drewnianych jest bardzo wiele i to one zdecydowanie wygrały w naszym zestawieniu. Kropkę nad „i” stanowiła cena płotów drewnianych – kolejny solidny argument. Katalogowe rozwiązania można kupić w bardzo okazyjnej cenie, jeśli tylko ma się wiedzę jak zamontować płot drewniany samodzielnie – to rynkowa okazja. Polecamy zakupy jesienią i zimą, kiedy producenci płotów drewnianych oferują najlepsze przeceny.