Zamiatarki drogowe – Doskonałe do utrzymania porządku na placach budowy

0
1417

Utrzymanie porządku na placu budowy to nie jest łatwe zadanie. Każdy, kto chociaż przez trochę pracował w czasie stawiania budynku wie na pewno, że jest to naprawdę duże wyzwanie – z niewiadomych przyczyn piętrzą się śmieci, pył i gruz zdają się tworzyć z niczego, a narzędzia giną w chaosie. Dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej czystości na placach budowy.

Utrzymanie porządku na placu budowy to nie jest łatwe zadanie. Każdy, kto chociaż przez trochę pracował w czasie stawiania budynku wie na pewno, że jest to naprawdę duże wyzwanie – z niewiadomych przyczyn piętrzą się śmieci, pył i gruz zdają się tworzyć z niczego, a narzędzia giną w chaosie. Dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej czystości na placach budowy.

Dbanie o czystość na placu budowy

O tym, że dbanie o czystość na placu budowy jest koniecznością, nie trzeba nikomu przypominać. Wymagają tego przepisy BHP, które określają zarówno jak należy postępować, jak i to, kto jest odpowiedzialny za stan placu budowy. Warto się do nich dostosować, ponieważ utrzymanie porządku może przyspieszyć bardzo wiele różnych czynności. Dzięki temu nie ma problemów z poszukiwaniem narzędzi, a miejsce pracy jest posprzątane i schludne. Utrzymywanie porządku wiąże się zarówno z koniecznością segregowania i odkładania śmieci i odpadów, jak i z zamiataniem placu czy usuwaniem pyłów za pomocą specjalnych maszyn.

Przepisy BHP mówiące o utrzymaniu czystości na placach budowy

O tym, w jaki sposób należy dbać o czystość na placu budowy informują nas przepisy BHP. Za porządek na placu budowy odpowiedzialny jest kierownik, nie inwestor. Oznacza to, że na placu domu jednorodzinnego to nie właściciel odpowiada za to, jak wygląda ten plac. Jednakże to właśnie inwestor czy właściciel powinni zainteresować się tym, czy przepisy są przestrzegane. To leży w ich najlepiej rozumianym interesie.

Przepisy dotyczące porządku na placu budowy pochodzą z ustawy z dnia 13 września 1996 roku. W ich myśl firma powinna zadbać o czystość w takim zakresie, jakby była właścicielem nieruchomości. Musi zadbać o porządek na terenach wokół inwestycji. Wlicza się w to zarówno usuwanie śmieci, jak i uprzątnięcia błota, lodu i zanieczyszczeń, zwłaszcza z chodników położonych przy nieruchomości, ale nie tylko. Wszystkie odpady mają być złożone w specjalnych kontenerach. Utrzymanie porządku na placu budowy może nie być łatwe, dlatego warto zdecydować się na specjalne urządzenia, na przykład takie jak zamiatarki budowlane.

Zamiatarki do sprzątania placów budowy

Za porządek na placu budowy odpowiadają także zamiatarki. Budowa wiąże się z produkowaniem dużej ilości gruzu, pyłu i innych zanieczyszczeń tego rodzaju. Dlatego zamiatanie na placach budowy za pomocą szczotek może nie być efektywne. Warto postawić na zamiatarki budowlane.

Są to urządzenia, które świetnie radzą sobie z usuwaniem nadmiernych zabrudzeń i to z różnych powierzchni – od asfaltu, poprzez beton, aż do kostki brukowej. To najlepszy sposób, by pozbyć się zanieczyszczeń z chodników i ulicy, co jest obowiązkiem każdego kierownika budowy. Szczególną popularnością cieszą się zamiatarki TUCHEL. Są to urządzenia wydajne i trwałe, które dobrze sprawdzają się na wszystkich powierzchniach.

Na uwagę zasługują przede wszystkim dwa modele tej marki: zamiatarka IDEAL 650 i PROFI GIGANT. Ta pierwsza została zaprojektowana właśnie z myślą o potrzebach przemysłu lub budownictwa. Jej zadaniem jest czyszczenie otwartych przestrzeni wokół budynku i placu budowy. Nadaje się do zastosowania także na placu budowy, a dodatkowo można używać jej także do zastosowania na halach. Jest nieskomplikowana, więc można ją zastosować bardzo szybko.

To naprawdę solidna konstrukcja maszyny, dodatkowo wyposażony w specjalny walec zamiatający z wahadłem. Włosie układa się w kształt litery V, dzięki czemu nawet drobny pył jest usuwany z placu budowy. Model wyróżnia się dobrym, mocnym silnikiem, więc przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach. Zamiatarka nadaje się do użytku budowlanego także ze względu na to, że można dołączyć do niej urządzenie do zraszania wodą ze zbiornikiem o pojemności 100 / 200 l.

Drugim zasługującym na uwagę modelem zamiatarek z tej firmy jest PROFI GIGANT. Jest to model profesjonalny i znacznie większy, zaprojektowany raczej do czyszczenia dużych powierzchni. Przyda się zatem na większych placach budowy i sporych obszarach przemysłowych. Ma wyjątkowo masywną konstrukcję, to naprawdę solidny sprzęt. Można ustawić dowolne szerokości robocze – od 260 do 350 cm, dzięki czemu można dopasować go bez problemu do swoich wymagań. Szczotki są zasilane aż przez dwa różne silniki, co sprawia, że sprzątanie jest jeszcze bardziej efektywne.

Sprzątanie na placu budowy – kontenery na odpady

W przypadku placów budowy konieczne jest zapewnienie odpowiednich kontenerów, które posłużą na składowanie odpadów pobudowlanych i śmieci. Potrzebny jest co najmniej jeden kontener na odpady zmieszane, do którego składuje się większość śmieci. W czasie pracy śmieci tego rodzaju można składować na kupki, jeśli to będzie wygodniejsze dla robotników, ale przed zakończeniem dnia pracy należy wszystkie zanieczyszczenia zebrać i wsypać do tego kontenera.

Na budowie muszą znaleźć się także kosze odpowiednie do recyklingowanych śmieci. Konieczne są osobne pojemniki na folie, papier i szkło. Należy ściśle przestrzegać zasad segregacji śmieci na placach budowy, to także jest kontrolowane przez przepisy.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here