Biała cegła to hit w trendach wnętrzarskich ostatnich sezonów. Wykorzystywana jest chętnie i w wielu pomieszczeniach, stanowiąc uniwersalny element różnych aranżacji. Jakie materiały dobrze wypadną w jej towarzystwie?
Biała cegła w salonie i łazience
Wzór białych cegieł przekonał do siebie wielu miłośników pięknych wnętrz. Ten stylowy motyw jest nie tylko ładny, ale i uniwersalny – w ponadczasowym odcieniu pasuje niemal do wszystkiego i sprawdza się jako tło dla pozostałych elementów wykończeniowych i domowych sprzętów.
Białą cegłę znajdziemy dziś w salonach, gdzie zdobi np. ścianę za meblami wypoczynkowymi lub telewizorem. Doskonale sprawdza się też w skandynawskich lub industrialnych sypialniach, a nawet w przedpokojach. Można dostrzec ją w aranżacjach kuchni i łazienek – w praktyce wykorzystywana jest wszędzie, w czym pomaga duża różnorodność materiałów wykończeniowych.
Imitacje białej cegły
Prawdziwą cegłą pomalowaną na biało mogą poszczycić się nieliczni. Popularność tego wzoru sprawiła jednak, że na rynku mamy dziś ogromną różnorodność jego imitacji – dzięki temu białą cegłę może mieć w swoim domu każdy.
Bardzo zbliżony efekt do oryginalnego pozwalają uzyskać płytki cegłopodobne, np. gipsowe lub betonowe. To właśnie one często zastępują prawdziwą cegłę w klimatycznych salonach, jadalniach i sypialniach. W kuchniach i łazienkach, gdzie od materiałów wykończeniowych oczekujemy nie tylko trwałości, ale i odporności na działanie wody i zmywanie, sięgamy najczęściej po cegłopodobną ceramikę. Białe cegiełki pomiędzy szafkami kuchennymi lub w kabinie prysznicowej to jedne z najchętniej wybieranych płytek do wykończenia podatnych na działanie wilgoci wnętrz.
W końcu modną białą cegłę we wnętrzach doskonale imitują również tapety, szczególnie te z trójwymiarowym wzorem. Zamiast nich możemy też sięgnąć po fototapetę, która pozwoli szybko i łatwo uzyskać efekt ceglanego muru.
Biała cegła – z czym łączyć?
Motyw białej cegły – m.in. za sprawą koloru – jest uniwersalny i nietrudno dobrać do niego pozostałe materiały wykończeniowe bądź elementy wyposażenia. Jeśli ceglana powierzchnia ma stanowić jedynie dodatek do aranżacji i jej urozmaicenie, wystarczy, że pokryjemy nią jedną ze ścian, a pozostałe pomalujemy farbą. W zależności od jej koloru nadamy wnętrzu określony charakter.
W duecie z białymi cegłami doskonale prezentują się także materiały drewniane oraz drewnopodobne. Panele podłogowe o strukturze drewna, prawdziwe deski, drewniany kuchenny blat perfekcyjnie skomponują się z ceglanym wzorem. Podobnie będzie w przypadku eleganckich powierzchni kamiennych.
Chłodne w odbiorze szkło i błyszczący metal – w postaci większych powierzchni lub jedynie dodatków – uzupełnią białą cegłę, dodając jej elegancji i minimalistycznego charakteru. Na ostateczny wizerunek pomieszczenia wpłyną także dobrane przez nas meble. Do białej cegły będą pasować zarówno te oszczędne i proste, jak i te z kwiecistą tapicerką, miękkie i przytulne. Elementy wyposażenia w dużej mierze zaakcentują styl aranżacji, która dzięki białej cegle może przybrać wiele różnych odsłon.