Wybór mebli do sypialni. Jasne czy ciemne?

0
2182

Planując wnętrze swojej sypialni często stajemy przed dylematem dotyczącym tego, na jakie meble w niej postawić. Pomieszczenie to pełni ważną rolę w naszym życiu, stanowiąc swoistą oazę spokoju, w której chce się odpocząć, zrelaksować i naładować akumulatory po całodniowym wysiłku. W związku z tym faktem, sypialnia powinna być urządzona z rozmysłem, żebyśmy czuli się w niej później jak najbardziej komfortowo. Warto zadbać zatem o każdy detal, gdyż później znajdzie on przełożenie na estetykę całego miejsca, rzutując na nasze wrażenia.

Najistotniejszą rzeczą przy wyborze koloru mebli do sypialni i kluczowym punktem odniesienia, który ułatwi podjęcie decyzji jest to, na jakie barwy postawimy bądź też postawiliśmy malując ściany i czy w najbliższym czasie będziemy mieli w planach przemalowywać wnętrze.

Kolor ścian to pierwsze co rzuca się w oczy, gdy widzimy jakieś pomieszczenie, ponieważ ludzkie oko ma tendencję do obserwacji od ogółu do szczegółu. Z sypialnią nie jest inaczej, dlatego też kwestia ta jest tak bardzo ważna. W przypadku barw równie mocno w oczy rzuca się jednak też zawsze to, gdy pomiędzy poszczególnymi obiektami, czyli w tym przypadku kolorystyką ścian a doborem mebli, zachodzi przesadny kontrast. Sam w sobie nie jest on oczywiście czymś złym i zazwyczaj wychodzi wnętrzu na dobre, ale trzeba stosować go ze smakiem.

Mając na uwadze wspomnianą powyżej kwestię kontrastu, przykładowo w jasnym pomieszczeniu śmiało możemy postawić na meble w ciemniejszych kolorach, które dodadzą wnętrzu szyku i elegancji oraz będą prezentowały się naprawdę dostojnie. Jeżeli natomiast to ściany mają ciemne odcienie, wówczas dobrym wyborem okażą się jasne meble, przykładowo w stylu skandynawskim, po pierwsze urzekające swym minimalizmem i prostotą, a po drugie rozjaśniające wnętrze. Błędem będzie natomiast umeblowanie ciemnego pomieszczenia w dodatki w podobnych barwach, które sprawią, że całość zleje się ze sobą i stanie się przesadnie jednolita, a przez to mroczna, smutna i bez wyrazu.

Równie ważną rzeczą przy wyborze koloru mebli jest wielkość aranżowanego pomieszczenia oraz jego nasłonecznienie. W przypadku gdy jest ono małe i dociera do niego niewiele światła, meble w ciemnych odcieniach zdecydowanie się w nim nie sprawdzą, gdyż wizualnie spotęgują jedynie odczucia ograniczonej przestrzeni. W sytuacji gdy nie dysponujemy dużą ilością miejsca lepsze okażą się więc meble w jaśniejszych odcieniach. Ciemniejsze będą za to cieszyły oko tam, gdzie miejsca jest dużo. Oczywiście wyłącznie wtedy, gdy na uwadze będziemy mieli ogólny obraz wnętrza i nie przesadzimy ze wspomnianym wcześniej kontrastem. W aranżowaniu wnętrz, podobnie zresztą jak w życiu, umiar również jest pożądaną cechą i warto się nim kierować.

Wybierz meble do sypialni w sklepie WikiMeble: https://www.wikimeble.pl/SYPIALNIE

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here