Wszystko o obrabiarkach numerycznych

0
5060

Kiedyś szczytem marzeń każdej gałęzi przemysłu były maszyny, które choć trochę przyspieszą proces produkcji i odciążą człowieka. Nikt nawet nie myślał o produkcji seryjnej czy wieloseryjnej, a to, co obecnie dzieje się w przemyśle przechodzi najśmielsze oczekiwania nawet największych marzycieli technicznych. Kiedyś szczęście miała hala produkcyjna, której częścią były frezarki konwencjonalne, w dalszym ciągu wykorzystywane przy niektórych produkcjach.

Dzisiaj maszyny sterowane numerycznie to już standard, który ma znaczny wpływ na dynamikę i jakość produkcji. Lata 40. i 50. dwudziestego stulecia to pierwsze kroki obrabiarek numerycznych, które – można to śmiało powiedzieć – zrewolucjonizowały myślenie o przemyśle. Pomysł, żeby obrabiarki były sterowanie numerycznie CNC powstał na potrzeby lotnictwa amerykańskiego. 

Słynne CNC

Skrót CNC, który pojawia się przy obrabiarkach numerycznych to nic innego jako Computerized Numerical Control i oznacza, że dana maszyna używa kodów sterujących generowanych przy pomocy graficznych programów 3D.

Słynne obrabiarki numeryczne CNC charakteryzują się:

  • nośnikiem danych, jest to urządzenie wejściowe zawierające informacje sterujące pod postacią kart, taśm, dyskietek i innych nośników
  • przetwornikiem danych, który przetwarza informacje zawarte na nośniku w sygnały, które sterują napędami
  • osobnymi napędami osi przesuwu, a także wrzeciona
  • sprzężeniem zwrotnym danych pomiarowych i kontrolnych, czyli czymś takimi jak wynik pomiarów pomieszczeń zwracanych do przetwornika

Sterowanie numeryczne obrabiarek rozwija się bardzo dynamicznie i ciągle gna do przodu. Postępuje rozwój cyfrowy układów sterujących, narzędziem sterującym zaczyna być minikomputer, a nawet mikrokomputer. Rozwój napędowych i pomiarowych układów obrabiarek sprzyja rozwojowi samych obrabiarek. Z kolei rozwój automatyzacyjny polega na przygotowaniu procesów produkcyjnych za pomocą upraszczania języka i systemów programowania.

 Obrabiarki sterowane numerycznie CNC jak TK-500C to jedna z maszyn niezbędnych w procesie produkcyjnych. Jej elektroniczne ulepszenia sprawiają, że to maszyna praktycznie idealna. Jej odpowiednie stosowanie, konserwacja i ogólna dbałość o stan zewnętrzny i wewnętrzny sprawia, że maszyna odwdzięcza się długim stażem pracy i niezwykłą precyzją.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here