Wentylator – jaki wybrać na letnie upały?

0
4471

Letnie upały mogą dać nam nie raz w kość. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim unikajmy ostrego słońca, nie powinniśmy wychodzić na nie między 11 a 15 godziną. Jeśli już decydujemy się na wyjście z domu, zapewnijmy sobie w miejscu docelowym cień, w którym będziemy mogli odpocząć.

Dom i podstawowe zasady

A jak poradzić sobie z wysokimi temperaturami w domu? Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniego wentylatora, który przyniesie nam ulgę i ukojenie. Na co jednak warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

  • Prędkość nawiewu – dzięki tej możliwości będziemy mogli dostosować prędkość obracania się śmigła lub skrzydełek według własnych potrzeb. Siła nadmuchu nie będzie ani za słaba, ani za mocna.
  • Regulacja obrotów i kierunku nawiewu wentylatora – dzięki temu powietrze może dotrzeć do różnych części pomieszczenia, niektóre modele posiadają także pilot, za pomocą którego ustawiamy kierunek i siłę nadmuchu.
  • Tworzywo, z jakiego wykonany jest wentylator – lepiej zdecydować się na elementy wykonane ze stali, niż tworzywa sztucznego, ponieważ gwarantuje nam to lepszą trwałość. Osłona śmigła powinna być zdejmowana, by łatwiej można było utrzymać urządzenie w czystości. Jeśli będziemy przemieszczać nasz wentylator, warto zwrócić uwagę na specjalnie przeznaczony do tego uchwyt oraz miejsce na nawinięcie przewodu sieciowego i stabilną podstawę.

Rodzaje wentylatorów

Wentylatory dzielimy na dwa rodzaje:

  • Tradycyjne, wyposażone w jedno plastikowe lub metalowe śmigło, o średnicy do 40 centymetrów. Jest to dobry wybór do chłodzenia niewielkich obszarów, możemy mieć różnej wielkości podstawę – od niskiej, czyli wentylatory biurkowe, do wysokich jak wentylator podłogowy.
  • Kolumnowe, czyli takie, które posiadają kilka śmigieł, przytwierdzonych do pionowej osi. Kształtem przypominają kolumnę, wyglądają bardzo estetycznie i zajmują mało miejsca. Przeważnie regulowane są pilotem i mają wysokość od 40 do 120 centymetrów. Są o wiele bardziej wydajne, niż wentylatory tradycyjne, dlatego dobrze nadają się do większych powierzchni.

Wentylatory biurkowe

Charakteryzują się niską podstawą, są bardzo praktyczne dzięki swoim dosyć małym rozmiarom, wymagają niewielkiej powierzchni do postawienia. Są jednak mało wydajne, idealnie nadają się dla jednej osoby i niewielkiej przestrzeni. Koszt takiego wentylatora wynosi od 40 do 100 złotych, w zależności od rozmiaru i funkcji.

Wentylatory stojące

Dzięki długiemu stojakowi możemy umieścić je na podłodze, najlepiej w rogu pomieszczenia. Są bardziej wydajne, niż wentylatory biurkowe – mają większą powierzchnię wentylacji. Dzielą się na tradycyjne i kolumnowe. Kosztują od 100 do nawet 500 złotych. Istnieją także modele, których stojak można tak skrócić, aby funkcjonował jako wentylator biurkowy.

A może cyrkulator?

Jest to urządzenie podobne do tradycyjnego wentylatora, lecz jego zasada działania jest nieco inna: cylkulator zapewnia ruch powietrza w całym pomieszczeniu, przez co nie daje od razu uczucia chłodu, jaki daje nam wentylator. Wyrówna jednak temperaturę w całym pomieszczeniu. Dobrej jakości urządzenie zakupimy w cenie około 250 złotych.

Podstawowe parametry wentylatora

Wybierając sprzęt kierujemy się podstawowymi parametrami, w tym przypadku są to:

  • Moc – wentylatory mają niezbyt wielką moc, dzięki czemu są urządzeniami energooszczędnymi. Przeważnie mają moc od 30 do 50 W.
  • Wydajność – określa nam skuteczność wentylacji za pomocą metrów sześciennych na godzinę. Proste wentylatory mają wydajność od 500 do 800 m³/h, co wystarcza do niewielkich pomieszczeń. Wentylatory kolumnowe mają większą wydajność – ponad 1000 m³/h, dzięki czemu charakteryzują się większym zasięgiem wentylacji.
  • Głośność pracy – jest to dosyć ważne szczególnie, jeśli mamy zamiar często użytkować nasz wentylator. Granicą nie drażniącą i irytującą człowieka jest 55 decybeli. Jej przekroczenie może odbić się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Większość wentylatorów ma głośność poniżej 50 decybeli.

Przydatne funkcje wentylatora

Zaawansowane modele wentylatorów tradycyjnych i kolumnowych mają pewne inteligentne rozwiązania, bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu, na przykład tryb pracy nocnej – urządzenie nocą również często jest potrzebne, dlatego tryb ten daje zminimalizowany nawiew i cichą pracę urządzenia, dzięki czemu możemy spać w spokoju, czując się komfortowo.

Kolejną opcją jest tryb imitacji naturalnego powiewu wiatru poprzez zmianę prędkości pracy urządzenia. Niektóre modele mają możliwość dostosowania prędkości imitowanego wiatru do temperatury w pomieszczeniu.

Ważnym czynnikiem jest również tryb ekologiczny, który mogą nam zapewnić niektóre wentylatory. Na czym to polega? Urządzenie oszczędza zużycie energii poprzez zmianę po wyznaczonym czasie szybkości pracy z największej, przez średnią aż do najniższej.

Jonizacja to kolejna ciekawa funkcja, która wytwarza aniony neutralizujące jony dodatnie znajdujące się w powietrzu. Są dla człowieka szkodliwe i powodują wiele chorób, takich jak niedotlenienie organizmu, astmę, choroby zatok, migrenę, czy reumatyzm.

A może aromaterapia? Jest to sposób na ukojenie i uspokojenie naszego ciała i duszy, działa na nas pobudzająco i energetyzująco. Możemy rozpylić ulubiony olejek za pomocą wentylatora.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here