Wałek do malowania, a może pędzel? Czym pomalować ściany?

0
2857

Lato to idealny moment na remont naszego domu. Rynek oferuje nam duży wybór mebli, farb, dekoracji – można wymieniać bez końca. Zdecydowanie najwięcej naszej uwagi wymagają ściany. To one budują całe wnętrze, pod ich kolor dobieramy meble oraz dodatki, stanowią wizytówkę naszych pomieszczeń. Dlatego bardzo ważne jest, aby były umiejętnie pomalowane. Czym najlepiej wykonać taką pracę?

Do wyboru mamy pędzle oraz wałki. Pędzle najbardziej sprawdzą się przy detalach, wykończeniu, gdyż są bardzo precyzyjne. Dostępne mamy różne rozmiary pędzli, dzięki czemu z łatwością znajdziemy ten, który będzie dla nas odpowiedni, a także dotrze w najtrudniej dostępne miejsca. Wałek natomiast nadaje się do szybkiego malowania dużych powierzchni, pozostawia cienką warstwę farby. Musimy wybrać odpowiednią długość włosia w zależności od struktury ściany.

Rodzaje pędzli

Wyróżniamy dwa rodzaje włosia: naturalne oraz syntetyczne. To, który z nich wybierzemy zależy od farby, którą będziemy malować. Włosie naturalne lepiej sprawdzi się przy farbach rozpuszczalnikowych, średnio nadaje się do farb akrylowych i winylowych, ponieważ pęcznieje pod wpływem wchłaniania z nich wody. Pędzle z włosiem syntetycznym to dobre rozwiązanie dla farb wodorozpuszczalnych. Robiąc zakupy, zaopatrzmy się w przynajmniej dwa rozmiary pędzli: duży do malowania większych powierzchni oraz malutki do detali i wykańczania. Maczając pędzel w farbie, zanurzamy go na głębokość 1/3 włosia i odczekujemy kilka sekund, aż nadmiar farby z niego spłynie.

  • Pędzle płaskie bardzo dobrze sprawdzają się przy malowaniu łączeń sufitu ze ścianą, kaloryferów, rogów ścian. Koszt – około 10 złotych.
  • Są także grubsze pędzle – ławkowce, które idealnie nadają się do gruntowania ścian lub nakładania kleju na tapetę. Musimy jednak pamiętać, że w tych pędzlach włosie jest długie i bardzo chłonne, nie powinniśmy więc na długo zanurzać go w cieczy. Za porządny pędzel ławkowy zapłacimy około 40 złotych.
  • Istnieją również pędzle okrągłe, które najczęściej stosuje się do niewielkich powierzchni o różnych wygięciach płaszczyzny, przydatne są przy malowaniu drzwi lub futryn. Średnia cena pędzla okrągłego to 9 złotych.
  • Pędzle kątowe pomogą nam z łatwością pomalować narożniki i wąskie krawędzie, idealnie nadają się do malowania kaloryferów oraz ścian za nimi. Wydatek około 7 złotych
  • Pędzle stożkowe mają miękkie włosie, które zwęża się przy czubku, użyjemy go przy malowaniu detali i robienia obrysów. Musimy w niego zainwestować około 10 złotych.

Pędzel dobrej jakości

Włosie pędzla dobrej jakości powinno być sprężyste, dzięki czemu równomiernie nałożymy farbę. Trzymając pędzel w ręce, należy lekko pociągnąć za włosie, aby upewnić się, że nie wypada. To bardzo ważne, ponieważ w takim przypadku pędzel zostawia nam włosie na ścianie. Powinno być ono jednakowej długości, nawet niewielka różnica może spowodować nierównomierne nałożenie farby. Grubość włosia musi być taka sama na całej długości, mamy wtedy pewność, że nie jest to najtańszy, niskiej jakości materiał. Przy każdym pędzlu znajduje się także krótsze włosie, które nie może przekraczać połowy objętości pędzla. To włosie pełni funkcję zbiornika na farbę. Trzonek pędzla musi być solidny i gruby, niezbyt ciężki, by ręka szybko się nie zmęczyła.

Jaki wałek wybrać?

Używając wałka musimy nauczyć się umiejętnie z niego korzystać, aby nie pozostawiać smug na ścianach. Dobierając odpowiedni wałek zaoszczędzimy mnóstwo czasu i farby. Malujemy wałkiem w pozycji pionowej tak, aby następny fragment malować zaraz obok świeżo pomalowanej powierzchni. Warto zaplanować wcześniej całą pracę i nie przerywać malowania jednej ściany. Rodzaj wałka wybieramy w zależności od rodzaju farby, jaką będziemy używać. Do farb wodorozcieńczalnych najlepiej użyć wałków z tworzywa sztucznego, koszt takiego wałka to około 17 złotych. Natomiast do farb rozpuszczalnikowych zastosujemy wałki z wełny, cena – około 30 złotych. Wałki z gąbki świetnie nadadzą się do farb olejowych i są dosyć tanie – około 10 złotych. Rodzaje wałków określamy poprzez długość runa:

  • krótkie runo stosowane jest do płyt gipsowo-kartonowych, mebli, czyli powierzchni gładkich,
  • średnie runo nadaje się do powierzchni o delikatnej strukturze lub porowatego drewna,
  • długie runo to rozwiązanie dla nierównych płaszczyzn, takich jak beton, czy cegła.

Można powiedzieć, że im szerszy wałek, tym szybsza praca. Niekoniecznie musimy się do tego stosować i kupować największe wałki w sklepie. Mogą one być nieporęczne i zbyt ciężkie. Wałek musi posiadać wygodny uchwyt, dobrze, jeśli ma łożyska, które pozwalają na swobodny obrót runa. Dodatkowo niektóre modele posiadają zabezpieczenie przed pryskaniem i ściekaniem farby. Wałek dobrej jakości nie powinien gubić nitek ani pylić podczas malowania.

Narzędzia do zadań specjalnych

Jeśli chcemy mieć wyjątkową ścianę, możemy zaopatrzyć się w wałek do efektów dekoracyjnych, który nie pozostawia gładkiej powierzchni. Praca tutaj nie musi być aż tak precyzyjna, łatwo zatuszować też różne niedociągnięcia. Możemy też użyć pędzla o krótkim i sztywnym włosiu – można nim ścierać niezastygniętą jeszcze farbę, dzięki czemu nasza ściana będzie wyglądała jak podrapana.

Przygotowując się do malowania, pamiętajmy o przygotowaniu akcesoriów do oczyszczania powierzchni, zabezpieczenia podłogi, kontaktów, drzwi oraz mebli. Do malowania wałkiem wybierzmy odpowiednie korytko, a dla pędzla wiaderko i mieszadło.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here