Wady i zalety ogrzewania podłogowego

0
2428

Ogrzewanie podłogowe wykonuje się stosując maty grzewcze. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie. Działa ona w ten sposób że prąd przepływając przez elementy oporowe w macie nagrzewa ją, a ta dzięki temu nagrzewa pomieszczenie poczynając od podłogi.

Maty mogą być wykorzystane jako pomoc dla ogrzewania głównego lub jak samodzielne ogrzewanie. Złożone są z siatki do której w odpowiednich odstępach przytwierdza się przewody grzewcze. Maty mogą dysponować różną mocą, w zależności od rodzaju podłogi i pomieszczenia w którym mata będzie pracowała. Najczęściej spotykane warianty mocy to: 100 W/m2 i 160 W/m2.

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które mogą być montowane pod wykończeniem podłogi takim jak: płytki, terakota, posadzka kamienna czy panele a nawet wykładzina. Warto wspomnieć że maty mogą mieć kable jedno lub dwu- żyłowe. Również zasilanie może być jedno lub dwu- stronne. Ma to oczywiście wpływ na ostateczną grubość posadzki.

Sposób montażu

Maty grzewcze montuje się pod powierzchnią podłogi za pomocą specjalnego kleju montażowego, w którym są zatapiane. Całość jest dosyć cienka i nie powinna przekraczać maksymalnie 5-6 mm grubości. Dlatego też montaż ogrzewania podłogowego sprawdzi się zarówno kiedy stawiamy dom, jak również przy zwykłym remoncie podłogi. Cieńsze maty stosowane przy renowacjach podłóg i mogą być kładzione na starą odpowiednio przygotowaną posadzkę, bez konieczności jej usuwania.

Maty grzewcze- zalety

Niepodważalną zaletą mat grzewczych jest fakt, że są one proste w montażu, co powoduje redukcję kosztów z racji tego że nie musimy zatrudniać specjalistów do wykonania takiego ogrzewania. Przy  kupnie maty zostaniemy przez producenta wyposażeni również w instrukcje montażu i kilka praktycznych rad dzięki którym poradzimy sobie bez problemu. Nie zapominajmy o tym, że do podłączenia ogrzewania do sieci energetycznej musimy zatrudnić elektryka. Nie wolno nam robić tego samodzielnie, po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo użytkowania a po drugie na prawidłowość samego podłączenia- chyba nikt nie chciałby po pół roku zrywać podłogi, prawda?

Rady na koniec

Pamiętajmy, że maty grzewcze nie mogą być kładzione pod elementami stałymi takimi jak meble, wanny, brodziki i wszelkie inne elementy które na stałe zajmują miejsce na podłodze. Oczywiście przy obliczaniu powierzchni maty potrzebnej nam bierzemy to pod uwagę. Maty grzewcze mogą być instalowane w starym jak i nowym budownictwie. Istnieją tańsze od nich kable grzewcze, jednak do ich położenia musimy wynająć fachowców co naraża nas na dodatkowe koszty, a tego nie chcemy.

Ofertę na ogrzewanie podłogowe oraz automatykę budynkową znajdziecie na stronie Zamel.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here