Niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy doświadczonym działkowcem, sadząc warzywa trzeba znać kilka ważnych zasad, aby dobrze zaplanować i wyhodować najsmaczniejsze warzywa.
Gdzie i jak uprawiać ogród warzywny?
Warzywa potrzebują, co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Im więcej światła słonecznego otrzymują, tym większe są zbiory i tym lepiej smakują.
Rośliny muszą być posadzone w dobrej glebie. Rośliny korzeniowe łatwo penetrują miękką glebę, więc potrzebna jest dobra gleba gliniasta. Wzbogacenie gleby kompostem dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednie odwadnianie zapewni, że woda nie gromadzi się na górze ani nie odprowadza zbyt szybko.
Prawidłowe uporządkowanie swoich upraw. Na przykład kukurydza potrzebuje dużo miejsca i może przyćmić krótsze warzywa. Rośliny ustawione zbyt blisko rywalizują o światło słoneczne, wodę i pożywienie i nie dojrzewają. Należy zwróć uwagę na odstępy między pakietami nasion i zakładkami roślinnymi.
Kupując nasiona trzeba postawić na ich wysoką, jakość. Pakiety nasion są tańsze niż pojedyncze rośliny. Jeśli ziarna nie kiełkują, pieniądze i czas są marnotrawione. Kilka „dodatkowych” groszy wydanych na wiosnę na nasiona będzie spłacać się przy wyższych plonach w czasie zbiorów.
Powierzchnia działki warzywnej
Dobry wymiar ogrodu/ogródka warzywnego, ułatwi prowadzenie efektywnej uprawy. Działka odpowiedniej wielkości, oparta na warzywach może nakarmić rodzinę oraz pozwolić na konserwowanie i zamrażanie pozostałych warzyw.
Warzywa popularne i lubiane przez ogrodników to: fasola, buraki, marchew, kapusta, kalarepa, sałata, rzodkiewki, szpinak i rzepa.
Substancje organiczne poprawiają płodność, strukturę i jakość wszystkich gatunków gleb. W szczególności materia organiczna stanowi ciągłe źródło azotu i innych składników odżywczych, dzięki którym rośliny muszą rosnąć. Zapewnia również bogate źródło żywności dla mikroorganizmów glebowych. Ponieważ organizmy żyjące w glebie prowadzą proces rozkładu dostarczają tych składników odżywczych roślinom.
Roślina uprawiana w ogrodzie warzywnym powinna być sadzona w tym samym miejscu tylko raz na trzy lata. Ta polityka zapewnia, że te same warzywa ogrodowe nie zubożają tych samych składników odżywczych po roku. Może również pomóc w zabezpieczeniu wszelkich szkodników lub patogenów chorobowych, które mogą się ukrywać w glebie po zebraniu zbioru.
Jednym z ulubionych warzyw większości ludzi jest sałata. Sałaty siewne pozostają na zewnątrz w lecie lub w nieogrzewanej szklarni. Liście sałaty rosną w dobrze przygotowanej, żyznej, wilgotnej glebie w słońcu lub półcieniu.
Groszek to bezcenna roślina, która korzysta z chłodniejszych warunków pogodowych. Należy wysiewać go bezpośrednio w ziemię od marca do czerwca i czekać na niesamowity słodki smak świeżego groszku zbieranego od czerwca do sierpnia. Wszystko, czego on potrzebuje to poparcie dla łodyg.
Po więcej porad na temat upraw warzyw zapraszamy na Target.com.pl.