Trawnik w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować?

0
2816

Piękny ogród to dopełnienie każdego domu. Jego wizytówką jest oczywiście trawnik. To wokół niego choćby sadzimy rośliny. Przy urządzaniu ogrodu warto zastanowić się nad rodzajem trawy,  którą zasiejemy.

Nasz trawnik może składać się wyłącznie z jednego gatunku trawy, jednak mieszanki różnych rodzajów traw mają lepsze właściwości użytkowe. W naszym kraju nie ma konkretnych norm cech użytkowych mieszanek traw, stąd też taka różnorodność. Przed zakupem powinniśmy doedukować się w kwestii podstawowych gatunków traw, aby w sklepie móc sprawdzić jej skład i mieć pewność, że osiągniemy zamierzony efekt. Każdy produkt powinien posiadać świadectwo kwalifikacyjne wydane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, określająca jego datę ważności, skład, zdolność kiełkowania.

Rodzaje mieszanek

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to, jakie będzie nasłonecznienie trawnika oraz jaki rodzaj gleby występuje:

  • Jeśli nasz trawnik przez większość czasu będzie znajdował się w cieniu należy wybrać mieszankę nasion traw do miejsc zacienionych.
  • Jeśli jednak trawnik większą ilość czasu będzie znajdował się w słońcu, wybieramy mieszankę traw odporną na suszę i promienie słoneczne.

Duże znaczenie odgrywa także jego przeznaczenie. Jeśli będzie intensywnie eksploatowany wybieramy trawę do celów rekreacyjno-sportowych. Jeśli natomiast będzie pełnił funkcję bardziej ozdobną wtedy możemy zdecydować się na ciekawy gatunek trawy ozdobnej. Istnieją także mieszanki uniwersalne, przeznaczone do większości trawników, nie wymagają one intensywnego podlewania i nawożenia. Nie są jednak tak estetyczne jak specjalistyczne mieszanki. Mieszanka łąkowa, zawiera w sobie trawę oraz nasiona kwiatów polnych, dzięki czemu uzyskamy efekt łąki we własnym ogrodzie. Kolejny typ – mieszanka regeneracyjna, która służy do dosiewania trawy w miejscach brakujących. Są to trawy, które szybko kiełkują i rosną i zawierają nawozy przyspieszające wzrost pozostałych roślin.

Najpopularniejsze gatunki traw

Istnieje bardzo wiele rodzajów traw, do najpospolitszych należą:

  • Grzebienica pospolita – trawa kępowa, nadająca się na wilgotne podłoże, dobra do trawników łąkowych.
  • Kostrzewa czerwona kępowa – trawa przeznaczona do trawników znajdujących się w cieniu, jest odporna na suszę, można ją nisko strzyc. Nie powinno się jej deptać, jest często wypierana z trawnika przez inne gatunki, ponieważ nie wytwarza rozłogów. Trawa ta preferuje lekkie podłoża. Kilogram nasion tego gatunku to koszt 16 złotych.
  • Kostrzewa czerwona rozłogowa – chyba najpopularniejszy gatunek trawy, wolno rośnie i posiada długi okres wegetacji. Wybierając te gatunek nie musimy obawiać się suszy oraz mrozów. Nie musi znajdować się w cieniu, preferuje gleby lekkie, piaszczyste, raczej nie kosimy jej nisko. Worek 5-kilogramy nasion kosztuje około 14 złotych,
  • Kostrzewa nitkowata – trawa kępkowa, niskiego wzrostu, bardzo efektowna, posiada dużą ilość drobnych nitkowatych liści, nadając trawnikowi dużej objętości. Dobrze reaguje na zacienienie i niskie koszenie, bardzo wolno rośnie, więc doskonale nadaje się do samodzielnego siania. Za kilogram takich nasion zapłacimy około 15 złotych,
  • Kostrzewa owcza – nadaje się na piaszczyste, suche gleby, jest to gatunek górski, często tym rodzajem obsiewane są skarpy i zbocza. Gatunek ten jest mrozoodporny, znosi niskie koszenie. Także kosztuje 15 złotych za kilogram nasion,
  • Mietlica psia – gatunek trawy sportowej, można po niej deptać, nisko ją kosić, odpowiednia w miejsce zacienione i wilgotne. Nieodporna na suszę, posiada efektowne ciemne zabarwienie. Cena – 36 złotych za kilogram nasion.

W trawnikach ozdobnych najczęściej używa się kostrzewy czerwonej oraz kostrzewy owczej. Mają intensywny zielony kolor, po skoszeniu bardzo wolno odrastają, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się efektem, posiadają delikatne ulistnienie. Lepiej jednak na nie patrzeć, niż z nich korzystać – nie wolno po nich deptać. W trawnikach rekreacyjno-sportowych używa się gatunków takich jak rajgras angielski oraz wiechlina łąkowa. Szybko kiełkują oraz odrastają, są odporne na deptanie i tolerują ciężkie warunki glebowe. Nie są jednak mrozoodporne i rozwijają się bardzo wolno. Takie trawniki to rzadkość ze względu na konieczność bardzo częstej pielęgnacji. Natomiast istnieją również trawniki tradycyjne, uniwersalne, które łączą cechy traw ozdobnych oraz sportowych. Należy je odpowiednio pielęgnować, świetnie sprawdzają się w przydomowych ogródkach, to najczęściej wybierany rodzaj trawnika.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Trawnik to nie miejsce na krótki czas, w założeniu ma nam służyć przez wiele lat. Dlatego musimy w niego zainwestować niemałe pieniądze. Dobierając odpowiednie rodzaje traw unikniemy późniejszych wysokich kosztów, związanych z ich pielęgnacją. Najlepiej przed dokonaniem wyboru zasięgnąć podstawowej wiedzy na temat traw, dzięki czemu będziemy wiedzieć w jaki sposób osiągnąć swój wymarzony trawnik. Nie powinno się kupować mieszanek traw nieznanego pochodzenia. Lepiej postawić na droższe, ale o wiele lepszej jakości nasiona renomowanych marek i w zaufanych sklepach. Mamy wtedy pewność co do wysokiej zdolności kiełkowania oraz czystości mieszanki, bez chwastów i wszelkich zanieczyszczeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here