Świeczki zapachowe typu tealight – wspomnień czar

0
2136

Podobno zapach jest najsilniejszym katalizatorem wszelkiego rodzaju wspomnień. Zjawisko to zresztą badano wielokrotnie naukowo, chociaż niektórzy z badaczy twierdzą, że jego skuteczność jest niestety porównywalna ze skutecznością efektu placebo. Ale któż z nas nie doświadczył siły zapachu na własnym przykładzie?

Zapach choinki albo ciasta, aromat pieczonych w ognisku ziemniaków czy woń niedawno skoszonej trawy – wszystko to budzi mocne skojarzenia i przywołuje wspomnienia. Tyle tylko, że w przesyconych budowlanymi pyłami, spalinami i smrodem rozgrzanego asfaltu miastach bardzo trudno jest doświadczyć podobnych doznań. Na wszystko jest jednak rada: świeczka zapachowa.

Świeczki zapachowe są doskonałym sposobem na to, by stworzyć w domu czy biurze dowolny klimat. Dzięki temu, że pachnących kompozycji dostępnych jest na rynku olbrzymia gama, możemy w zaciszu czterech ścian zafundować sobie na życzenie zarówno nostalgiczny wieczór nad morzem, relaksującą sesję lawendową, jak i wspomnienie energetycznego spaceru po rozgrzanym porannym słońcem lesie. Możliwości zresztą jest bez liku – wystarczy tylko wybrać.

Aromatyczna świeczka bardzo często występuje w postaci zwykłego tea light, znacznie częściej jednak są to świeczki ozdobne (na przykład świeczki Yankee Candle). Z drugiej strony – nie wszystkie świeczki dekoracyjne są jednocześnie pachnące. Warto zatem przed zakupem dokładnie przeczytać opis zamieszczony na etykiecie produktu.

Wracając jeszcze do przytoczonych na początku badań nad działaniem zapachów – podobno aromat może nie tylko przywoływać silne wspomnienia i emocje ale także skutecznie wpływać na stan psychiczny człowieka. To zresztą stanowi podstawę dziedziny zwanej aromaterapią czyli leczenia zapachem. Wybierając świeczki zapachowe dobrze byłoby wiec dokładnie poznać działanie poszczególnych kompozycji, by – zupełnie przypadkiem – zamiast upragnionego relaksu nie zafundować sobie bólu głowy lub przepłakanej nocy. Ale to już zupełnie inny temat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here