Style w kuchni – poznaj najpopularniejsze wnętrzarskie propozycje

0
1893

Urządzenie i aranżacja przestrzeni kuchennej w mieszkaniu jest nie lada wyzwaniem. Nowoczesna kuchnia powinna być funkcjonalna i praktyczna, ale również zgodna z obowiązującymi trendami. Wiadomo jednak, że trendy w aranżacji wnętrz bardzo szybko się zmieniają, dlatego ważne aby styl, który wybierzemy odpowiadał naszej estetyce.

Przede wszystkim organizacja

Zanim przystąpimy do wyboru stylu naszej kuchni, musimy najpierw odpowiednio zorganizować przestrzeń. Przemyślany układ kuchni jest bardzo ważny. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, możemy pozwolić sobie na różne kombinacje i układy.

Wyróżnia się kilka podstawowych układów kuchni:

  • Najpopularniejsze układy kuchni to układ jednorzędowy i dwurzędowy. Popularny zwłaszcza w małych, prostych pomieszczeniach.
  • Równie często korzysta się z układów w kształcie litery L, U czy G.
  • Trochę rzadziej występuje układ kuchni z wyspą, ponieważ wymaga bardzo dużej przestrzeni.

Jakie kolory królują w kuchni?

Absolutnym hitem w aranżacji kuchni od kilku sezonów jest minimalistyczna biel i jej odcienie. Powoli jednak odchodzi się od tego trendu i projektuje się kuchnie w innych kolorach. Jednymi z bardziej popularnych kolorów wykorzystywanych w kuchni są również szarości i czernie. Nie oznacza to, że kuchnie utrzymane w innej kolorystyce nie mogą być modne.

Jaki styl do kuchni?

Style w kuchni mogą być bardzo różne. Interesujące są również wnętrza, w których występują style mieszane. Istnieją jednak typowe dla wnętrz kuchennych style, które są obecnie jednymi z bardziej popularnych i rozpoznawalnych.

Oto kilka z nich:

– Styl skandynawski

Wspomniana wcześniej biel połączona z odcieniami szarości lub drewnem, proste minimalistyczne kształty, nieskomplikowany design. Meble wykonane z prostych, naturalnych materiałów. Kuchnia skandynawska może niektórym wydawać się zbyt surowa i zimna.

– Styl minimalistyczny

Styl nieco podobny do skandynawskiego. Proste fronty, jednolite kolory, brak zbędnych dodatków. Minimalizm króluje we wnętrzach naszych mieszkań już od jakiegoś czasu i zdawać by się mogło, że ten styl jeszcze długo nie wyjdzie z mody. Klasyka zawsze pozostaje ponadczasowa.

– Styl industrialny

Inaczej nazywany stylem loftowym. W takich wnętrzach królują proste, techniczne kształty, zimne kolory połączone z ciekawym drewnem. W tym stylu występuje wiele elementów metalowych i szklanych. Idealnie komponuje się z surowymi ścianami w postaci starej, czerwonej cegły.

– Styl prowansalski

Ciepła, spokojna i słoneczna kuchnia. Wszędzie znajduje się wiele przedmiotów i dodatków, w kuchni króluje motyw ziół i roślin. Pomieszczenie w tym stylu jest bardzo domowe i przytulne, nie należy jednak do najbardziej nowoczesnych.

– Kuchnia w stylu retro

Retro to również jeden ze styli, które zawsze będą na czasie. Odpowiednio urządzona kuchnia w stylu retro może wyglądać wręcz nowocześnie. Drewniane szafki o bogato zdobionych frontach, kredensy i porcelanowa zastawa to cechy charakterystyczne kuchni retro.

– Styl rustykalny

Styl charakteryzujący się najczęściej beżowymi kolorami. Obowiązkowym akcentem są miedziane garnki, zasłony w kratę i wszechobecne drewno. Idealna klasyczna, domowa i wiejska kuchnia.

– Styl angielski

Kuchnie w tym stylu są z reguły utrzymywane w odcieniach bieli i beżu. Fronty szafek są delikatnie frezowane. Często w tego typu kuchniach budowane są wyspy. Kuchnia angielska to kuchnia, która wymaga dużej przestrzeni.

– Styl glamour

Styl glamour cechuje się dużym przepychem. W kuchni glamour występuje dużo dodatków, najczęściej błyszczących lub imitujących kryształ. Fronty proste, z wysokim połyskiem. Minimalistyczna biel lub czerń połączona najczęściej z innym, wyrazistym kolorem. Mając na uwadze ten styl, trzeba dobrze się przygotować, aby nie przedobrzyć i wiedzieć, jakie elementy najlepiej ze sobą zestawić!

Pomocne będą internetowe przewodniki. Kuchnię w stylu glamour dobrze opisano na przykład na blogu eksperckim Prima Gran: https://primagran.pl/blog/news/kuchnia-w-stylu-glamour-inspiracje-i-aranzacje-do-malych-i-duzych-przestrzeni.

– Styl eklektyczny

Dla osób, które nie chcą ograniczać się do jednego stylu powstał styl eklektyczny. To mieszanka wszystkich trendów. Nie ma w nim cech charakterystycznych ani absolutnie żadnych ograniczeń. Spokojnie można puścić wodze fantazji.

Nowoczesna aranżacja kuchni wymaga kreatywności, pomysłu i trochę wysiłku, jednak dobrze zorganizowane i urządzone pomieszczenie może zamienić się w kuchnię naszych marzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here