Styl retro/vintage – pomoc w doborze mebli

0
1187

Retro oraz vintage – to dwie różne nazwy dla tego samego stylu, polegającego na fascynacji przeszłością estetyki użytkowej i tradycyjnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Szczególną popularnością cieszy się w dekoracji i urządzaniu pomieszczeń. To właśnie podczas wykańczania oraz wyposażania swojego miejsca zamieszkania niezwykle chętnie eksplorujemy potencjał stylu retro/vintage. Jeśli zależy ci na jego zastosowaniu – poniżej podpowiadamy, w jakie meble warto zainwestować, by twoje miejsce zamieszkania stało się piękne, w klasycznym sensie tego słowa.

Styl retro/vintage – jak go wprowadzić w swoim mieszkaniu?

Wbrew pozorom, styl retro/vintage nie jest trudny do uzyskania. Co prawda, wymaga od nas pewnego wysiłku oraz przede wszystkim – „cierpliwości aranżacyjnej” – jednak nie musimy w tym celu korzystać z pomocy specjalisty od dekoracji wnętrz.

Istnieją dwa sposoby na mieszkanie w stylu retro/vintage. Pierwszy polega na wykorzystaniu starych mebli, niekiedy poddanych gruntownej renowacji, w roli elementu wyposażenia. Drugi to zakup mebli stylizowanych na klasyczne, dawne formy. W obu przypadkach, mamy możliwość całościowego oddziaływania na aranżację i wygląd pomieszczenia.

Meble retro/vintage w salonie i sypialni

W przypadku salonu – wyjątkowo dobrym pomysłem na zaaplikowanie stylu retro/vintage jest sięgnięcie po meble stare bądź też nowe, ale o odpowiednio ustylizowanym wyglądzie. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza meble użytkowe – sekretarzyki, regały, półki, meblościanki lub ich fragmenty. Meble te świetnie pełnią swoje funkcje – sprawdzają się dobrze jako organizery do przechowywania różnego typu obiektów, a także – do eksponowania książek, ozdób, pamiątek z wakacji i innych bibelotów.

Komody w stylu skandynawskim to rozwiązanie szczególnie warte zastosowania. Są to meble stylizowane na te, które znamy z okresu PRLu. Znajdziemy komody różnych kształtów, o ładnych, drewnianych frontach. Ich wyjątkowość tkwi nie tylko w schludnej, atrakcyjnej konstrukcji, ale również w barwach i klimacie, który tworzą. W wielu komodach wykorzystuje się naturalne odcienie głębokiego, ciemnego brązu, który wprowadza przyjemną, domową i elegancką atmosferę.

Retro stoliki kawowe to rozwiązanie dla osób pragnących wykorzystać meble retro/vintage do przyjmowania gości. Stoliki są pod tym względem szczególnie dobrym pomysłem – znajdziemy modele imitujące kształty znane z czasów naszych rodziców i dziadków – na przykład blaty z pustą przestrzenią wewnątrz, klasyczne stoliki na skośnych trzech nóżkach. Naturalne usłojenie widoczne na powierzchni tych mebli stanowi ich specyficzną ozdobę.

Ozdoby do mieszkania w stylu retro/vintage

Styl retro/vintage możemy eksplorować również za pomocą specjalnych dodatków. Z jakich korzystamy najchętniej? Przede wszystkim – lampy stojące o długich nóżkach i rozległych abażurach. Ponadto – ozdoby na ścianę: plakaty, reprodukcje malarskie (zwłaszcza w stylu awangardowym – szczególnie często stosowanym w połowie XX wieku), figurki gliniane.

Omawiany efekt aranżacyjny można również osiągnąć poprzez eksponowanie obiektów wiekowych – starych wydań książek, przyrządów użytkowych po renowacji lub starych fotografii. Świetnie sprawdzą się na tle białych, gładkich ścian, a także tapet imitujących odsłoniętą cegłę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here