Stolik kawowy do salonu: jaki wybrać?

0
5386

Urządzając salon staramy się zadbać o każdy szczegół, biorąc pod uwagę, iż jest to miejsce spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Jakże przydatnym meblem okazuje się stolik kawowy – nie ma nic przyjemniejszego, niż filiżanka kawy wypita w dobrym towarzystwie i w wygodnej pozycji. Jaki więc stolik wybrać dla siebie?

Istotne parametry stolika kawowego

Zanim zaczniemy rozglądać się za tym jedynym, ustalmy najpierw kilka ważnych kwestii, takich jak:

  • Przeznaczenie stolika – czy wolimy, aby stanowił on uzupełnienie naszych mebli, a może lepiej jeśli nada naszemu wnętrzu innego, nowoczesnego lub antycznego wyglądu? Musimy też zastanowić się, czy ma on być głównie ozdobą i miejscem, w którym spocznie nasza filiżanka, czy też bardziej praktycznym meblem, na którym możemy spożywać posiłki.
  • Jego styl oraz charakter – musimy wziąć pod uwagę jego wygląd: lepiej, aby się wyróżniał na tle naszych mebli, czy tworzył z nimi harmonijną całość, pasując nawet do obicia kanapy i rodzaju podłogi?
  • Rozmiar – zależny jest przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią śmiało możemy zdecydować się na większy stolik. Jeśli jednak mamy mały salon wybierzmy skromny, który jednocześnie będzie stanowił element dekoracyjny. Weźmy też pod uwagę na ilość osób w naszej rodzinie – trochę kiepsko wyglądałby mały stolik na wieloosobową rodzinę, a duży mebel dla trzech osób powoduje zawalisko. Jego wysokość powinna być dopasowana do sofy lub kanapy, by móc komfortowo z niego korzystać w pozycji siedzącej.
  • Waga – jest zależna z kolei od przeznaczenia stolika. Jeśli znajduje się on przy kanapie, na której sypia się każdego dnia musi być lekki, by z łatwością dało się go przesunąć na bok. W przypadku, gdy nie ma potrzeby przemieszczania codziennie stolika, jego waga nie ma aż takiego znaczenia. Wiadomo, nie decydujmy się też na bardzo ciężkie modele, to utrudni nam na przykład sprzątanie.
  • Stabilność – musi być bezpieczny i stabilny dla wszystkich członków rodziny, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. Upewnijmy się będąc w sklepie, że posiada wszystkie nogi tej samej długości, a blat jest mocno przytwierdzony do reszty konstrukcji. Chwiejący się stolik może być bardzo niebezpieczny: wylanie się gorącej kawy lub herbaty niesie za sobą przykre skutki.
  • Krawędzie stolika – dobrze jeśli są zaokrąglone. Głównie ze względu na dzieci, które często biegają po domu i mogłyby zahaczyć o róg stolika, co kończy się często tragicznie. Miejmy także na uwadze nas samych – ile razy zdarzyło nam się przechodzić obok stolika i uderzyć nogą o jego krawędź? Mając zaokrąglone brzegi unikniemy wiele bólu i siniaków.

Rodzaje stolików kawowych

W dzisiejszych czasach salony meblowe oferują nam bardzo szeroki wybór. Co cieszy się zatem największą popularnością?

Obecnie na topie są prostokątne lub kwadratowe stoliki kawowe, które posiadają metalowe lub drewniane nogi oraz szklany blat. Taki wariant pasuje niemalże do każdego wnętrza, stanowiąc dodatkowo element dekoracyjny. Blat może mieć dodatkowo efekt „rozbitego szkła” co doda mu wyjątkowości i oryginalności. Taki model będzie nas kosztował około 450 złotych.

Niezwykle praktyczne są okrągłe stoliki kawowe. Jeśli chodzi o materiał lub kolor istnieje tu pełna dowolność. Najlepiej prezentują się lakierowane stoliki w kolorze białym, które rozświetlają pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na nim kolorowych ozdób lub podkładek. Okrągłe stoliki kawowe likwidują wiele problemów: po pierwsze zajmują mniej miejsca, niż stoliki kwadratowe i prostokątne, po drugie nikt nie czuje się skrępowany, siedząc przy nim, ponieważ nie ogranicza go na przykład róg stołu. Taka opcja to wydatek rzędu 400 złotych.

Z mody nigdy nie wyjdą tradycyjne stoliki kawowe wykonane w całości z drewna. Jest to tworzywo niezwykle trwałe, nie musimy obawiać się, że się potłucze lub odpryśnie. Dodatkowo nadaje salonowi niezwykłego, przytulnego klimatu. W szczególności korzystnie wyglądają dosyć małe stoliki posiadające bardzo grube, drewniane nogi. Dostępne są różne rodzaje i odcienie drewna, za taki stolik możemy zapłacić nawet 600 złotych, choć jest to niezwykle solidny mebel, który posłuży nam przez wiele lat.

XXI wiek to przede wszystkim nowoczesność i pomysłowość, dlaczego by więc nie przełożyć tego także na stoliki kawowe? Istnieje wiele modeli, które przyciągają uwagę swoimi kształtami i konstrukcjami. Bardzo eleganckie są stoliki, które składają się z dwóch grubych kwadratów. Jeden umieszczony jest na dole i znajduje się na krótkich nóżkach, drugi z kolei jest na górze, połączony z dolnym krótką nogą na środku i jest jakby „przesunięty” względem pierwszego. Bardzo oryginalne są też stoliki kawowe o figlarnych, nieregularnych kształtach. Za takie pomysły trzeba jednak więcej zapłacić. Jeśli chcemy mieć oryginalny stolik musimy wydać na niego około 800 złotych.

Kupując stolik kawowy możemy uczynić z niego dosyć praktyczny mebel. W jaki sposób? Na przykład wybierając model, który posiada pod blatem półkę, na której umieścimy wiele przydatnych rzeczy, takie jak piloty telewizyjne, czasopisma, chusteczki higieniczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here