Stół do jadalni. Jaki wybrać?

0
2333

Jadalnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To miejsce, w którym spędzamy czas z całą rodziną, spożywamy posiłki, rozmawiamy, śmiejemy się. Najważniejszym elementem tego pomieszczenia jest stół, przy którym spotykamy się z bliskimi. Czym więc kierować się przy jego wyborze?

Położenie naszej jadalni

Wybór stołu zależny jest od powierzchni, na której może on stanąć, a co za tym idzie – gdzie znajduje się nasza jadalnia. Jeśli posiadamy dużą kuchnię oraz spędzamy w niej większość czasu, dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie w niej części jadalnej.

Jeśli mamy dużo wolnej powierzchni, możemy pozwolić sobie na to, aby jadalnia była oddzielnym pomieszczeniem. Przy takich rozwiązaniach wygląd jadalni jest bardzo elegancki, odbywają się tam wszystkie uroczystości rodzinne.

Bardzo często kuchnia jest otwarta na salon, wtedy możemy urządzić jadalnię pomiędzy jednym i drugim pomieszczeniem. Można wtedy rozdzielić pomieszczenia ścianką lub wyspą kuchenną.

Rodzaje stołów

W zależności od tego, gdzie znajduje się jadalnia dobieramy do pomieszczenia odpowiedni stół:

  • Jeśli jadalnia jest osobno wydzielonym pomieszczeniem lub znajduje się w salonie, najlepiej sprawdza się długi prostokątny stół, który pomieści kilkanaście osób. Zajmuje jednak najwięcej miejsca i posiada ostre rogi, które mogą być dla niektórych niewygodne, a dla dzieci niebezpieczne. Zakup takiego stołu o wymiarach 2,5 x 1 metr to około 2000 złotych.
  • Kiedy nasza jadalnia znajduje się między kuchnią, a salonem lub w samej kuchni, dobrym wyborem będzie stół okrągły. Zajmuje najmniej miejsca, pomieści sporo osób i dobrze się prezentuje. Za stół o średnicy 120 centymetrów dobrej jakości zapłacimy około 1000 złotych.
  • Dobrą alternatywą jest stół rozkładany, z którego na co dzień korzystamy z najbliższymi, a w razie konieczności zwiększamy jego powierzchnię. W zależności od tworzywa i rozmiaru ceny wahają się w granicach 500 – 2000 złotych.
  • Kolejną opcją jest stół prostokątny, ale z zaokrąglonymi rogami, dzięki czemu przechodzenie obok niego jest bardziej komfortowe, a także bezpieczne. Średni koszt stołu o wymiarach 150 x 90 centymetrów to 1200 złotych.

Przydatne wskazówki

Pamiętajmy, by dokładnie zmierzyć przestrzeń, przeznaczoną na stół do jadalni. Weźmy pod uwagę także krzesła, które staną dokoła niego, jak również odległość między nimi a ścianą, która powinna wynosić przynajmniej 75 centymetrów, by można było swobodnie przejść.

Najbardziej popularne są stoły z litego drewna, które cechują się dużą trwałością i solidnością. Drewniany mebel nada dodatkowo niepowtarzalnego charakteru i przytulnej atmosfery, ponadto pasuje niemalże do każdego wnętrza. Wiadomo, cena jest nieco wyższa za takiej jakości stół, jednak posłuży nam on przez wiele lat.

Bardzo elegancko wyglądają stoły na metalowych podstawach z blatami z hartowanego szkła. Idealnie wpasowują się w minimalistyczne, nowoczesne wnętrza. Musimy jednak odpowiednio dbać o pielęgnację takiego mebla i regularnie go zabezpieczać, szczególnie jeśli korzystamy z niego codziennie i mamy małe dzieci.

Stół to nie wszystko

Stół bez krzeseł nie miałby racji bytu, dlatego też musimy skupić się na wyborze nie tylko jednego mebla. Ilość rodzajów, wzorów i kolorów krzeseł może przyprawić nas o zawrót głowy.

Musimy jednak kierować się pewnymi wytycznymi, oto one:

  • Wygodne krzesło do stołu powinno mieć siedzisko na wysokości około 47 centymetrów.
  • Średnio jedno krzesło zajmuje około 60 centymetrów przy stole, nie możemy umieścić więc ich za dużo, ponieważ spowodujemy dyskomfort osobom przy nim siedzącym.
  • Krzesła przy stole muszą być wygodne oraz posiadać odpowiednią wysokość oparcia. Nie może być za niskie, bo spowoduje ból pleców, ani za wysokie, dając uczucie sztywności.

Jeśli mamy małe mieszkanie, a stół jadalny jest niewielkich rozmiarów, dobrym pomysłem będzie zakup krzeseł składanych lub sztaplowanych, czyli takich, które można składować jedno na drugim. Dzięki temu zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca, a w każdej chwili możemy z nich skorzystać. Średni koszt takiego krzesła to 100 złotych.

W przypadku, gdy nasza jadalnia znajduje się w osobnym pomieszczeniu, a na środku stoi dużych rozmiarów, solidny i wykonany z drewna stół, najlepiej będą do niego pasować krzesła tapicerowane. Mają elegancki wygląd, obite są najczęściej eko-skórą lub wysokiej jakości materiałem. Dodają prestiżu pomieszczeniu, jednak trzeba regularnie dbać o ich czystość. Za takie krzesło zapłacimy koło 300 złotych.

Droga na skróty

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kompletu stół + krzesła. Dzięki temu nie musimy głowić się nad dopasowaniem jednego elementu do reszty, wszystko jest ze sobą zgrane, wykonane w jednym stylu, z pewnością będzie cieszyć oko każdego gościa.

Przy wyborze tego rozwiązania poświęćmy jednak więcej czasu na upewnienie się czy krzesła z kompletu będą dla nas wygodne, bowiem często okazuje się, że wygląd zdominował komfort. Najlepiej podczas zakupu posiedzieć dłuższą chwilę na wybranym przez nas krześle. Jeśli decydujemy się na osobny zakup krzeseł, może ponieść nas inwencja. Często łączymy nowoczesność z antykami lub kontrastujemy ze sobą kolory.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here