Rodzaje drzwi prysznicowych – składane, przesuwne, a może kabina walk-in?

0
2305

Wydawać by się mogło, że w kwestii drzwi do kabiny nie ma się nad czym zastanawiać Na ogół wejście tworzą po prostu przeszklone drzwi. Nie wszyscy jednak podczas zakupu drzwi zdają sobie sprawę z tego, że od ich konstrukcji, sposobu otwierania, czy usytuowania w dużej mierze zależy wygoda i swoboda ruchów w czasie brania prysznica. Nie bez znaczenia są również kwestie estetyczne. Wybór drzwi jest duży. Ażeby podjąć trafną decyzję, warto się z nim zapoznać.

Drzwi prysznicowe składane i uchylne

Drzwi prysznicowe uchylne to po prostu klasyczne drzwi na zawiasach. Otwierają się one na zewnątrz bądź do środka kabiny. W sytuacji, gdy drzwi otwierane są do środka, kabina powinna być nieco większa. Tego typu drzwi nie zajmują zbyt wiele miejsca w łazience. Z drugiej strony kabiny z drzwiami otwieranymi na zewnątrz mogą być mniejsze, ale potrzebują więcej miejsca w całym pomieszczeniu.

Jeżeli chodzi o drzwi prysznicowe składane są idealnym rozwiązaniem do niewielkich łazienek oraz wąskich kabin prysznicowych. Z uwagi na składaną konstrukcję, nie zajmują one zbyt wiele miejsca w łazience i pod prysznicem w czasie otwierania i zamykania.

drzwi prysznicowe skladane-2

Drzwi prysznicowe przesuwne

Drzwi przesuwne montowane są na rolkach, które jeżdżą w prowadnicach. Dzięki temu można je przesuwać wzdłuż ściany kabiny. W sprzedaży dostępne są modele jednoskrzydłowe, które przesuwa się tylko w jedną stronę oraz dwuskrzydłowe – rozsuwane ze środka na boki. Najbardziej wytrzymałe są oczywiście drzwi na rolkach podwójnych i łożyskach metalowych. W przypadku drzwi z suwakami plastikowymi, nietrudno o różnego rodzaju awarie. Drzwi przesuwne są idealnym rozwiązaniem do niewielkich łazienek. Niemniej jednak sprawdzą się również w przestronnych pomieszczeniach.

Profile drzwi prysznicowych

Standardowo drzwi prysznicowe montowane są na profilach. Niemniej profile mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Spotykane są modele drzwi z profilami plastikowymi. Niewątpliwie nie są to najbardziej wytrzymałe konstrukcje. Tworzywo sztuczne jest bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, nie zawsze dobrze znosi nieustanny kontakt z wilgocią. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór drzwi z profilami z chromowanego aluminium. Dobrze wykonane profile z tego materiału doskonale sprawdzają się w wieloletniej eksploatacji. Wykazują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Co więcej, aluminiowe profile robią zdecydowanie lepsze wrażenie estetyczne.

drzwi prysznicowe

A może kabina walk-in?

Kabina walk-in nie posiada drzwi. W tym przypadku nie trzeba więc martwić się ich wyborem czy sposobem otwierania. Wejście i wyjście z kabiny nie sprawia żadnego problemu. Taki system stosuje się jednak tylko przy kabinach długich i dużych. Woda nie może bowiem rozchlapywać się po całym pomieszczeniu podczas brania prysznica. Najczęściej kabiny walk-in spotkać można w nowym budownictwie. Tak naprawdę bowiem dopiero zyskują one popularność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here