Projekty domów: najnowsze trendy i rozwiązania

0
1269

Architektura jest szczególnie trudną dziedziną projektowania – z jednej strony konieczne jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa na długie lata, a z drugiej – stworzenie projektu atrakcyjnego wizualnie, którego wygląd się nie zestarzeje. Przedstawiamy najważniejsze cechy nowoczesnych projektów domów.

Ważna jest funkcjonalność

Najważniejszą cechą każdego domu jest jego funkcjonalność, na którą składa się wygoda użytkowania oraz możliwość optymalnej aranżacji przestrzeni. Nowoczesne i funkcjonalne projekty domów są więc tworzone ze świadomością potrzeb klientów, takich jak troska o energooszczędność budynku oraz dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Często ważną rolę odgrywają okna, a ich prawidłowe rozmieszczenie pozwala na jak najlepsze oświetlenie domu. Coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest podwójny garaż – posiadanie dwóch samochodów dla wielu rodzin jest koniecznością, zwłaszcza, gdy dom znajduje się poza zasięgiem transportu publicznego.

Dom ma być nie tylko sypialnią, ale także miejscem, w którym przyjemnie się przebywa i odpoczywa. Z myślą o wypoczynku często projektuje się tarasy, które pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem i słońcem bez wychodzenia z domu.

Minimalistyczne projekty domów

Minimalizm wbrew pozorom jest bardzo trudnym stylem – stworzenie ciekawego wizualnie projektu przy zastosowaniu bardzo ograniczonych środków jest wyzwaniem dla architekta, ale udany projekt jest warty wysiłku.

Nowoczesne projekty często są prostymi bryłami geometrycznymi z płaskim lub dwuspadowym dachem, a wystające elementy – takie jak balkony czy wykusze – są właściwie nieobecne. Częstym rozwiązaniem zamiast balkonu jest loggia lub taras, często na dachu lub na garażu. Kolory wykończenia zwykle są stonowane, często są to odcienie bieli, szarości i czerni lub naturalne barwy stosowanych materiałów – betonu, cegły czy drewna. Dużą rolę odgrywa szkło – wielkie okna nie tylko dostarczają światło, ale także świetnie wyglądają z zewnątrz.

Współczesne projekty domów są energooszczędne

Troska o środowisko i własny portfel do niedawna były jedynymi powodami, dla których wiele osób decydowało się na wydajne energetycznie domy. Już w 2021 roku wejdzie jednak w życie nowa norma, zgodnie z którą każdy nowo powstający budynek będzie musiał być energooszczędny – w przypadku domów jednorodzinnych oznacza to zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) do ogrzania wody i pomieszczeń nie większe, niż 70kWh/m2 rocznie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także projekty domów pasywnych – takie budynki mają zapotrzebowanie na EP w granicach 15 kWh/m2 rocznie. Oznacza to, że przy wydajnej instalacji fotowoltaicznej i sprzedaży nadwyżek prądu do sieci, można mieszkać w budynku bez kosztów – te, i tak niewielkie, zostaną pokryte dzięki prosumpcji.

Które projekty domów są lepsze: indywidualne czy gotowe?

Wiele osób jest przekonanych, że przygotowywane indywidualnie projekty domów są lepsze – ponieważ są „skrojone na miarę”, kilka razy droższe, no i indywidualne. Tymczasem różnica w jakości projektu zależy nie od tego, czy jest tworzony na zamówienia, czy do wielokrotnej sprzedaży, a po prostu od zdolności architekta. Z tego powodu gotowe projekty domów mogą być nawet lepsze. Dobre gotowe projekty domów można znaleźć między innymi tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/. Różnica w cenie wynika natomiast z tego, że gotowe projekty są sprzedawane po kilka razy – a więc koszty wykonania są dzielone między nabywcami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here