Postaw w ogrodzie altankę

0
3712

Jeżeli chcesz w ciekawy sposób zagospodarować przestrzeń w ogrodzie pomyśl o altance, albo pawilonie.

Elegancko i romantycznie

W małym ogrodzie niełatwo jest wymyślić dobre i praktyczne rozwiązanie, które nie zajmie zbyt wiele przestrzeni. Warto w takiej sytuacji zdecydować się maleńką altankę, nawiązującą do pierwotnej budowy tych konstrukcji. Taki obiekt to w zasadzie zadaszona ławeczka, która idealnie nadaje się do odpoczynku w upalny dzień a przy okazji powoduje, że ogród nabiera zupełnie nowego uroku.

Mając do dyspozycji trochę więcej przestrzeni, można zainwestować w większą altanę ogrodową, do której z powodzeniem wstawimy więcej ławeczek, stolik. Będzie się ona świetnie sprawdzać podczas spotkań w skromnym gronie. Obok takiej altanki postawić też można piaskownicę, czy huśtawki dla dzieci – wtedy będziemy mogli wypoczywać i „mieć oko” na nasze pociechy.

Zasadniczo do wyboru mamy altany drewniane bądź metalowe. Te metalowe mogą sprawić, że ogród będzie miał nieco bardziej nowoczesny styl, natomiast drewniane wprowadzą ciepło, a nawet romantyczną atmosferę, szczególnie przy nastrojowym, wieczornym oświetleniu.

Altanka w ogrodzie
fot. drewniana altana ogrodowa z dachem pokrytym gontem

Pawilony

Opcją, która świetnie sprawdzi się w dużych ogrodach będzie pawilon. Kolokwialnie mówiąc, pawilon jest po prostu większą wersją altany. On także może się charakteryzować zróżnicowaną konstrukcją. Pawilon metalowy z zasłonami z tkaniny może być dobrym dodatkiem do przestrzeni wokół basenu – zmęczeni kąpielami słonecznymi będziemy mogli schronić się w jego cieniu. Ponadto, efektownie wygląda. Taki sposób zagospodarowania przestrzeni w ogrodzie rozwiąże także kwestię ogrodowych przyjęć. Do pawilonu zmieści się wielu gości, a w upalne dni zadaszenie osłoni ich przed skwarem.

pawilon w ogrodzie

fot. klimatyczny pawilon w ogrodzie (Ogrodosfera)
Jak dbać o altanki i pawilony

Decydując się na altankę drewnianą, powinniśmy pamiętać o regularnym malowaniu drewna i pokrywaniu go warstwą preparatu impregnującego. Szczególnie, jeżeli po konstrukcji altany będą piąć się rośliny, obiekt może być narażony na wilgoć, która szkodzi drewnu.

Z kolei, pawilony wykonane z metalu mogą rdzewieć – dlatego również należy je zabezpieczyć specjalnymi preparatami, szczególnie w okresie jesienno- zimowym.

altana ogrodowa
fot. drewniana altana ogrodowa
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here