Baterie ścienne są nieco mniej popularne niż ich nablatowe odpowiedniki, jednak mają swoje ewidentne zalety. Przede wszystkim – baterie takie nie wymagają dysponowania blatem ani wolną przestrzenią na powierzchni zlewu. Montuje się je bezpośrednio do ściany, co stanowi duże ułatwienie w czasie codziennego użytkowania. Baterie ścienne są też bardziej estetyczne niż baterie nablatowe, szczególnie jeśli zamontujesz je w kuchniach urządzonych ze stylem i wyczuciem. Poniżej udzielamy porad związanych z montażem baterii ściennych – dowiesz się jak wygląda ich wprowadzanie w strukturę ściany, kiedy i dlaczego warto je instalować oraz kiedy baterie kuchenne ścienne okazują się dobrym wyborem.
Baterie ścienne w Twojej kuchni
Od razu warto podkreślić, że bateria ścienna jest montowana w sposób bardziej inwazyjny niż bateria nablatowa. Oznacza to, że konieczne okaże się wejście w strukturę ściany oraz jej odpowiednie przygotowanie do montażu tego typu baterii. Najczęściej, obecność baterii ściennych uwzględnia się już na etapie planowania danego mieszkania, domu lub łazienki. System kanalizacji musi zostać odpowiednio doprowadzony, by zastosowanie baterii ściennych było w ogóle możliwe. Kluczowe jest oczywiście takie poprowadzenie rur z wodą ciepłą i zimną, by do ich końcówek można było przytwierdzić baterię.
Bateria powinna zostać zamontowana na określonej wysokości ponad poziomem samego zlewu. Najczęściej przyjmuje się, że wysokość 20 lub nawet 30 cm stanowi odpowiedni dystans. Odmiennie oczywiście wygląda sprawa z montażem baterii ściennej nad umywalką lub wanną, gdzie dystans ten może ulec skróceniu.
Porady i sprawy praktyczne w czasie montażu
Baterie ścienne mają zazwyczaj rozstaw nakrętek do instalacji na poziomie 15 cm. Niekiedy możliwe jest też odnalezienie baterii o odmiennym rozstawie, jednak 15 cm stanowi ogólnie przyjęty standard. Tym bardziej że zazwyczaj przyłącza instalacyjne są rozstawione właśnie w odstępie 14-16 cm. Jest to duże ułatwienie w trakcie poszukiwania odpowiedniego zestawu baterii oraz w trakcie ich montażu.
Na przebieg i rezultat montażu ma także wpływ głębokość, na której znajdują się systemu orurowania. Jeśli są zbyt płytko, rozety ochronne mogą wraz z upływem czasu zacząć odstawać od powierzchni ściany. O wiele lepiej sprawdzają się połączenia ulokowane w głębi ściany, które w razie czego można uzupełnić o odpowiednie przejściówki lub przedłużki, o długości zaledwie 15-20 mm.
Sam montaż rozpoczyna się od przykręcenia mimośrodów do zakończeń instalacji wodociągowej. Warto uszczelnić gwinty korzystając z pakuł (włókien konopnych) lub taśmy teflonowej. Przyłącza powinny być ustawione pod kątem 90 stopni, na identycznej wysokości. W mimośrodach należy umieścić rozety, a do wnętrz nakrętek wprowadzić uszczelki z filtrem. Następnie, należy dokręcić je do mimośrodów.
Warto w trakcie montażu zachować szczególną ostrożność, by nie zarysować powierzchni baterii. Niektórzy na czas montażu stosują dodatkowe formy zabezpieczeń – otaczają powierzchnię nakrętek specjalnymi osłonkami z tworzyw syntetycznych lub delikatnymi tkaninami. W ten sposób baterie kuchenne ścienne bezpiecznie przejdą okres montażu, nie tracąc nic ze swoich właściwości estetycznych.