Odpowiednie wykończenie podłóg podczas remontu jest kluczowe. Musi nam ona służyć przez długie lata, cieszyć oko, a także być funkcjonalna. Drewno jest trwałe, przyjemne w dotyku, lecz kosztowne, w przeciwieństwie do paneli, które są także łatwe w montażu. Na jaką podłogę się zdecydować i jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?
Klasyczna, drewniana podłoga
Parkiet wykonany jest z bardzo twardych gatunków drewna, takich jak dąb, buk, czy klon. Deseczki nazywane są inaczej jako lite deszczułki i posiadają wyprofilowany fryz wpust-wypust. W zależności od rodzaju parkietu dobieramy wielkość deszczułek. Parkietem mogą być też oklejane płyty, gdzie drewno odporne na ścieranie stanowi warstwę wierzchnią, następnie mamy płytę z drewna iglastego, sklejoną z kilku warstw. Drewniany parkiet charakteryzuje się trwałością, do wyboru mamy wiele rodzajów i wzorów. Należy jednak przestrzegać zasad odpowiedniej konserwacji.
Rodzaje parkietów drewnianych
- Klasyczny – z drewna litego, możliwość wielokrotnego odnawiania, grubość do 22 milimetrów, łączenie klepek na pióro i wpust oraz możliwość tworzenia różnych wzorów.
- Lamelowy – z drewna litego, polecany szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym, bez pióra i wpustu, grubość – do 10 milimetrów.
- Przemysłowy – z litego drewna, posiada pionowy układ lameli, wyjątkowo trwały, nieskomplikowany montaż, polecany do pomieszczeń o dużym obciążeniu statycznym, do 22 milimetrów grubości.
- Mozaikowy – z litego drewna, składa się z małych elementów, grubość – 8 milimetrów, możliwość układania różnych wzorów – na przykład jodełka, cegiełka.
Są to tradycyjne rodzaje parkietu, które wymagają wykończenia. Producenci oferują także gotowe parkiety warstwowe, które posiadają wykończoną już powierzchnię, dzięki czemu uzyskujemy naturalny wygląd drewna i funkcjonalność paneli.
Wyróżniamy kilka klas drewna, które określają jego właściwości techniczne:
- I klasa – drewno o jednolitej barwie, nie posiada sęków, usłojenie jest równomierne i prostoliniowe.
- II klasa – nieznaczne różnice w barwie, posiada niewiele sęki – do 6 milimetrów, oraz lekko zakrzywione, pofalowane słoje.
- III, IV I V klasa – barwy oraz usłojenie mogą różnić się na każdym elemencie, występują sęki o większych średnicach.
Jak wykończyć nasz parkiet?
W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wyróżniamy kilka sposobów na wykończenie parkietu. Możemy go pomalować na jasny kolor, dzięki czemu optycznie powiększymy pokój, a wybierając drobne klepki dodatkowo go poszerzymy. Parkiet można także poddać olejowaniu, dzięki czemu drewno będzie „oddychać”, dając przyjemne wrażenie. Lakierowanie to kolejna możliwość z tym, że jest to opcja wyłącznie dla parkietów bardzo wysokiej jakości. Lakier bowiem nie zatuszuje wszelkich niedoskonałości desek.
Korzyści drewnianej podłogi
Drewno lite, z którego wykonane są deski, jest miłe dla oka, ciepłe i bardzo trwałe. Dodatkowo stanowi izolator termiczny, nie ma możliwości uczulania, jest to więc świetna opcja dla rodziny z dziećmi. Parkiet można wielokrotnie cyklinować i lakierować, dzięki czemu będziemy długo cieszyć się jej świeżym wyglądem. Jest to dosyć droga inwestycja – ceny parkietów za metr kwadratowy zaczynają się od 70 złotych, jednak taka podłoga będzie nam służyć przez długie lata.
Popularne panele
Panele to znacznie częściej wybierane rozwiązanie, niż drewniany parkiet. Są bardzo łatwe w montażu, a większość z nich jest już wykończona – jedyne, co pozostaje to ułożyć je na podłodze, gdzie w tym przypadku samodzielny montaż jak najbardziej wchodzi w grę.
Wyróżniamy dwa rodzaje paneli:
- Drewniane – wierzchnia warstwa to lakierowane drewno, przez co wyglądają bardzo estetycznie, a dodatkowo posiadają funkcjonalność paneli. Składają się z trzech warstw: pierwsza wykonana jest najczęściej z twardego drewna drzew liściastych i pokryta kilkoma warstwami lakieru, następna jest warstwa nośna, zrobiona z twardej płyty drewnopochodnej, natomiast ostatnia, dolna warstwa to sklejka drewniana. Można je kilkukrotnie odnawiać. Nie wymagają cyklinowania, są szybkie i łatwe w montażu, dzięki czemu zaoszczędzamy czas i pieniądze. Nadają się przy ogrzewaniu podłogowym, a nawet w saunach. Koszt takich paneli jest dosyć wysoki, za dobrą jakość zapłacimy około 100 złotych za metr kwadratowy.
- Laminowane – górna warstwa to laminat lub papier dekoracyjny, wzmocniony warstwą overlay. Czasami warstwę tą pokrywa się żywicą melaminową, dzięki której mają większą odporność na wodę i ścieranie. Środkowa warstwa wykonana jest z płyty PDF lub wiórowej. Ostatnia warstwa to laminat lub kilka warstw wzmocnionego papieru. Tego rodzaju panele odporne są na wgniecenia, przypalenia, są bardzo łatwe w pielęgnacji, montażu, a w sklepach budowlanych czekają na nas dziesiątki różnych wzorów i kolorów. Wiele osób narzeka jednak na głuchy odgłos podczas chodzenia, dlatego niektóre modele są już produkowane z dodatkową warstwą wyciszającą. Ceny paneli laminowanych zaczynają się już od około 20 złotych za m², a mogą sięgać nawet 150 złotych za m².
Panele są więc dosyć tanim i łatwym rozwiązaniem, ale wyglądają często zbyt nienaturalnie. Aby były też dobrej jakości i tak musimy zainwestować więcej niż 20 złotych za metr. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przy wyborze musimy kierować się budżetem, funkcjonalnością oraz wyglądem.