Decupage na drewnianym pudełku
Źródło: pexels.com

Decoupage to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu! Pozwala puścić wodze fantazji i osiągać satysfakcjonujące efekty dekoracyjne przy niewielkim nakładzie pracy. Poniżej znajdziesz listę materiałów i narzędzi, które przydadzą się na początek przygody z tą sztuką zdobniczą. Część z nich możesz znaleźć w domu. Pozostałe z łatwością dostaniesz w sklepie plastycznym lub najbliższym dobrze zaopatrzonym markecie budowlanym.

Co jest potrzebne do decoupage na drewnie?

Zdobienie drewna jest jedną z najprostszych i najpopularniejszych odmian decoupage. Rozejrzyj się po domu, z pewnością znajdziesz przedmiot, który nadaje się do udekorowania na początek. Może to być pudełko na biżuterię, chusteczki lub pamiątki, ale też płaski kawałek drewna, np. nieużywana deska do krojenia, która może stać się uroczą dekoracją kuchennej ściany lub blatu. Do decoupage możesz wybrać zarówno drewno surowe, jak i lakierowane. Z czasem możesz przejść do zdobienia nieco bardziej wymagających powierzchni – decoupage na szkle czy ceramice.

Chociaż technice decoupage bliżej do sztuk plastycznych, to mawia się, że market budowlany jest najlepszym przyjacielem dekupażysty. To właśnie w nim zaopatrzysz się w większość niezbędnych materiałów i narzędzi, które zaraz omówimy.

Papier ścierny – niezbędny do decoupage na drewnie

Zdobienie drewnianej powierzchni rozpoczynasz od dokładnego szlifowania. Pozwala to na oczyszczenie i wygładzenie przedmiotu, by ułatwić łapanie kleju i przyleganie farby, która po wyschnięciu nie będzie się łuszczyć. Na pierwszej pozycji listy zakupów początkującego dekupażysty powinien się zatem znaleźć papier ścierny o różnej gradacji.

Szlifowanie zacznij od papieru ostrzejszego, o grubszej granulacji (80–100), a zakończ ścierniwem o gradacji wyższej(np. 220), dzięki czemu wygładzisz powierzchnię i pozbędziesz się rys. W marketach dostępne są zarówno papiery w rolkach, jak i w odpowiednio przyciętych paskach, które zapewniają wygodę pracy.

Pędzelki do techniki decoupage

Pudełko do decoupage na drewnie
Źródło: pexels.com

Kolejny punkt na liście zakupów dekupażysty stanowią akcesoria malarskie. Podstawą są pędzle, który posłużą do nakładania farby i kleju. Warto zaopatrzyć się w płaskie i wybrać takie o szerokości od 25 do 50 mm. Jeśli oprócz przyklejania wzorów chcesz dodatkowo coś namalować, przyda się węższy i specjalnie zaokrąglony pędzelek do zdobień. Ważne, żeby wszystkie pędzelki do decoupage były porządnie wykonane, najlepiej z naturalnego włosia, którego nie będą gubiły.

Większość pędzli i pędzelków dostaniesz w sklepach z akcesoriami do decoupage, plastycznych oraz w marketach budowlanych, gdzie będą stosunkowo tanie.

Zobacz również: Narzędzia do domowego decupage – co jest potrzebne, żeby zacząć przygodę z decupage?

Do pomalowania drewna warto użyć zwykłej farby akrylowej. Kolor będzie stanowił tło dla serwetkowego wzoru, dlatego wybierz go rozważnie. Jeśli nie chcesz kupować od razu całego opakowania, bo nie wiesz, czy farba się sprawdzi, poszukaj próbników. Wystarczą do pomalowania niewielkiego przedmiotu i pozwolą utwierdzić się w decyzji. Jeśli natomiast zależy Ci na konkretnym odcieniu, który będzie dokładnym spełnieniem Twojej wizji, skorzystaj z usług mieszalni farb.

Oprócz farb niezbędny do decoupage na drewnie będzie lakier, którym wykończysz swoją ozdobę. Niektóre specjalistyczne kleje zawierają w składzie werniks. Jeśli nie masz takiego preparatu, możesz użyć zwykłego lakieru do drewna.

Klej na zimno oraz pistolet do kleju i klej na gorąco

Pistolet do kleju i klej na gorąco pozwalają przyklejać małe ozdoby decoupage
Źródło: pexels.com

Głównym elementem techniki decoupage jest przyklejanie wyciętych z papieru wzorów oraz różnych dekoracji, również tych delikatnych. Są na to dwie metody – klejenie na zimno i na gorąco.

Pierwsza polega na użyciu kleju do decoupage lub preparatu 3 w 1 (klej, werniks i podkład w jednym), które nakłada się za pomocą pędzelka. Jeśli zależy Ci, aby kupić wszystkie akcesoria do decoupage za jednym razem, to specjalistyczny klej możesz zastąpić wikolem. Podobnie jak pędzelki i papier ścierny, kupisz go w markecie budowlanym.

Druga metoda polega na użyciu kleju na gorąco. Ma on formę sztyftu, który rozgrzewany jest w umożliwiającym precyzyjną aplikację pistolecie. Za jego pomocą możesz przyklejać dekoracje decoupage takie jak cekiny, guziki czy wstążki. Klej zastyga na twardo, jest trwały i w przeciwieństwie do kleju na zimno szybko wiąże. Pistolet do kleju na gorąco to narzędzie, które przydaje się również na co dzień do różnych napraw, dlatego warto mieć go w swoim zestawie narzędzi.

Sprawdź też poradnik: Decupage – jakie narzędzia są potrzebne do decupage na drewnie i szkle?

Ozdoby decoupage

Najtańszymi i najpopularniejszymi ozdobami stosowanymi w technice decoupage są papierowe serwetki. Nie musisz kupować specjalnych, wystarczą zwykłe serwetki bibułowe, które znajdziesz w dowolnym supermarkecie, markecie budowlanym lub sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Takie serwetki składają się zazwyczaj z trzech warstw. Należy je rozdzielić i pozostawić najcieńszą warstwę ze wzorem. Po przyklejeniu na drewnie będzie imitowała ręcznie wykonany rysunek i o to właśnie chodzi.

Zanim wybierzesz się na zakupy, rozejrzyj się po domu, może znajdziesz część z wymienionych materiałów i narzędzi. Możesz wykorzystać farbę i pędzle pozostałe po remoncie, stare guziki, serwetki, a nawet gazety.

Z czasem, kiedy już nabierzesz wprawy, zachęcamy do spróbowania decoupage na szkle. Pozwala ze zwykłej butelki po soku wyczarować niebanalną ozdobę lub wyjątkowy prezent.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here