Ogrzewanie do małej i dużej łazienki – jakie?

0
2855

Jakie źródła ciepła są właściwe do łazienki? Które lepiej wykorzystać w małej, a które w dużej? Jak sprawdzić, by odpowiednia temperatura występowała nawet w zimnej łazience?

Podwójne ogrzewanie: grzejnik i podłoga

Zacznijmy od tego, co najmilsze do ciała, a jednocześnie obciążające dla kieszeni. By ogrzać łazienkę wyjątkowo zimną i wykazującą tendencje do wychładzania z uwagi na położenie blisko nieocieplanej fasady, nieszczelne okna czy znajdowanie się w starej i mroźnej kamienicy, warto postawić na dwa źródła ogrzewania: nowoczesny grzejnik o dużej powierzchni oraz ogrzewanie podłogowe. Dobra wiadomość jest taka, że oba są dość łatwe w montażu. Nie trzeba rezygnować z ulubionych płytek, ponieważ większość współpracuje z systemem ogrzewania podłogowego, a także można w nich wywiercić otwór, by zawiesić grzejnik łazienkowy.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, by skorzystać z zestawu zaworów mieszających – to pozwoli Ci połączyć ogrzewania i sterować oboma naraz. Podłoga będzie ocieplać wnętrze, podczas gdy na kaloryferze osuszysz ręcznik czy bieliznę. Ogrzewanie podłogowe jest możliwe do zastosowania w każdej łazience – nawet tej małej.

Poziom zimna w łazience a moc grzejnika

W zależności od naturalnej temperatury łazienki dobierać powinieneś moc grzejnika. Miej na uwadze, że jeśli mieszkasz w mieszkaniu położonym w środku, ciepło będziesz czerpać również od sąsiadów. Kupując grzejnik o wysokiej mocy, prawdopodobnie nigdy nie wykorzystasz pełni jego możliwości. Z kolei w bardzo małej i zimnej łazience potrzeby Ci będzie grzejnik niewielki, za to o wysokiej mocy. Musi szybko się nagrzewać i oddawać temperaturę otoczeniu. Wskazane są kolektory podwójne.

Grzejnik łazienkowy a estetyka

W sklepach znajdziesz grzejniki o różnych wymiarach, kształtach, kolorystyce, a nawet materiale wykonania. Poza tradycyjnymi białymi trafisz na chromowane, satynowe, antracytowe czy czarne. Płaskie zajmują odrobinę mniej miejsca, tradycyjne zaś mają kolektory wypukłe. Model grzejnika z podwójnymi da Ci więcej ciepła. Ponadto im większa powierzchnia grzejnika łazienkowego, tym więcej powiesisz na nim rzeczy.

Przegląd modeli grzejników łazienkowych

Poniżej zaprezentowaliśmy wybrane modele grzejników posegregowane cenowo. Sprawdź, co możesz znaleźć w sklepach.

W cenie 100 zł dostaniesz prosty grzejnik z 10 pojedynczymi rurami. Jego pojemność wynosi 2 l. Woda może się podgrzać do maksymalnie 105°C. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 1 MPa. Grzejnik dostępny jest w dwóch kolorach. To proste urządzenie do ogrzewania łazienki i suszenia ręcznika po prysznicu.

W cenie do 200 zł znajdziesz grzejniki 14-, a nawet 18-rurowe. Ich ciśnienie robocze wynosi od 0,6 do 1 MPa, pojemność grzejnika zaś waha się w przedziale 2,4-4 l. Woda może się nagrzać do 105°C. Grzejniki są zróżnicowane pod względem budowy i rozstawu rur. Płaski lepiej sprawdzi się w ciasnej łazience, z kolei na wypukłym łatwiej będzie Ci suszyć bieliznę.

Grzejniki kosztujące w okolicy 300 zł to już urządzenia duże – z 20 rurkami, czasem nawet 20-kilkoma. Warto zwracać uwagę na pojemność, ta bowiem waha się od 3,5 l do nawet 5 l. Również ciśnienie robocze jest zróżnicowane – od 0,6 do 1 MPa.

Powyżej 500 zł dostaniesz grzejnik o pojemności 9,5 l i mocy 910 W. Został podzielny na 19 belek, więc bez trudu zmieścisz na nim całą wypraną bieliznę.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here