Ocieplanie to dla Ciebie czarna magia? Spokojnie, nie panikuj. To nie takie trudne, jak może się wydawać. Zwłaszcza jeśli do położenia materiału ociepleniowego wybierzesz sprawdzoną, poleconą ekipę i odpowiedni materiał. Na jaki się zdecydować, od czego zacząć remont – podpowiadamy!
Dom składa się z wielu pomieszczeń i przegród, które należy odpowiednio zabezpieczyć – aby zimą nie uciekało z niego ciepło, a latem nie dostawało się do środka. Często polecanym materiałem do termoizolacji jest pianka PUR. Ocieplanie tym materiałem jest wygodne, gdyż stosowany natryskowo nie wymaga klei ani kołków, piana posiada znakomitą przyczepność, łatwo dostaje się on w każdą, nawet najmniejszą szczelinę, idealnie zespalając się z powierzchnią.
Jeżeli w Twoim domu jest strych, nie ulegaj pokusie ograniczania wydatków, również należy go zaizolować. Pozorne oszczędności kończą się źle, nieocieplony strych sprawi, że nasza termomodernizacja przyniesie znacznie mniejsze zyski na ogrzewaniu, niż to było zakładane. Charakterystyczną cechą strychu jest to, że ma wiele skosów. I właśnie do tego typu konstrukcji warto zastosować taki materiał jak pianka poliuretanowa. Co jeszcze przemawia, by użyć jej, gdy wykonujesz ocieplanie poddasza? Pianka PUR otwartokomórkowa waży zaledwie od 7 do 14 kg/m3 i jest tak lekka, że nie obciąża konstrukcji budynku.
Ocieplanie strychu pianką – kiedy je wykonać?
W zasadzie można powiedzieć, że zawsze. Już niewielka grubość izolacji termicznej, zastosowana od spodu konstrukcji dachu, uszczelni i wygłuszy budynek. Izolacja z piany natryskowej jest szczelna i bezszwowa. Nawet jeśli nie osiągniemy zakładanego normą parametru przenikalności cieplnej, to zmniejszymy mostki termiczne i zredukujemy dopływ powietrza. Pamiętajmy, że dopływ powietrza jest konieczny, ale w prawidłowo zaprojektowanym dachu cyrkulacja powietrza jest po stronie warstw zewnętrznych, natomiast po stronie wewnętrznej za wymianę powietrza odpowiada wentylacja pomieszczeń.
Pianka poliuretanowa jest bardzo dobrym wyborem, gdy decydujesz się na ocieplanie strychu. Oprócz wskazanych wyżej pozytywnych aspektów, warto wspomnieć o tym, że aplikacja natryskowa pomaga zaoszczędzić czas. Starannie opracowana mieszkanka, aplikowana za pomocą zestawu do natrysku, szybko dociera w odpowiednie miejsca – precyzyjnie pokrywając powierzchnię. Co więcej, ma ona właściwości rozprężające, przez co jej objętość po natryśnięciu powiększa się. Dzięki czemu znakomicie wypełnia wszelkie nierówności. Ocieplanie strychu nie było jeszcze tak proste.
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej położyć piankę poliuretanową ?
W zasadzie prawie zawsze. Wielu osobom wydaje się, że okres zimowy wiąże się z odstąpieniem od prac remontowo-budowlanych, a wykonanie ociepleń w tym czasie w ogóle nie wchodzi w grę. Rekomendowana minimalna temperatura powierzchni natryskiwanej wynosi 15°C, zalecana temperatura powietrza to 20-30°C, natomiast wilgotność powietrza 60%. Powierzchnia powinna być czysta, sucha, wolna od luźnych elementów, odtłuszczona i odpylona. We wnętrzach prace można prowadzić cały rok, natomiast do prac zewnętrznych najlepsza będzie wiosna i lato.
Ocieplanie strychu pianką – dlaczego wybrać ten materiał?
Jeżeli przygotowujesz się do ocieplenia strychu użytkowego – na pewno zależy Ci również na jego wyciszeniu, szczególnie przy pokryciu z blachy lub blachodachówki. Jak wyżej wspomniano, piana poliuretanowa to nie tylko termoizolacja, to także szczelna izolacja akustyczna. Aplikacja bezszwowa – to brak łączeń płyt – potencjalnych miejsc przenoszących dźwięki „kieszeni powietrznych”.
Piana PUR posiada także inne zalety przy ocieplaniu strychu użytkowego. Pozwoli Ci zadbać o prawidłową wilgotność w pomieszczeniu, mało nasiąka wodą, więc nie przyczynia się do wzrostu zawilgocenia materiału, na który została natryśnięta. Trzeba jednak pamiętać, by zapewnić dobrą wentylację i usuwać zużyte powietrze oraz nadmiar pary wodnej.
Przemyślane ocieplanie strychu to jak widać podstawa, również ze względów zdrowotnych. Dzięki zabezpieczeniu go przed kondensacją wilgoci, na strychu nie rozwinie się grzyb i pleśń. Jeżeli ocieplanie strychu będzie wykonane przez profesjonalistów, będziesz mógł spać spokojnie. Jeżeli natomiast ocieplanie strychu zostanie wykonane nieprawidłowo, możesz narazić się na dodatkowe koszty. Położone już warstwy trzeba będzie zrywać, a całą pracę zaczynać od początku. A Ty stracisz nie tylko czas, ale również pieniądze.