Co zrobić, by nasz ogród był wyjątkowym miejscem? Jak zabrać się do jego aranżacji? Czy warto postawić na nowoczesne detale w ogrodzie?
Jeśli ktoś ma swój własny ogród, można powiedzieć, że jest szczęściarzem. Tak sądzi wiele osób oprócz tych, które nie lubią przebywać na łonie przyrody. Posiadanie ogrodu to fajna sprawa, ale… zanim można się nim naprawdę cieszyć i z niego korzystać, trzeba go urządzić. Na dodatek zadbany ogród wymaga wiele pracy własnej albo wynajętego ogrodnika. Stworzenie wyjątkowego ogrodu na miarę konkretnych potrzeb nie jest łatwe, ale satysfakcja po jego urządzeniu ogromna. Oprócz samych roślin ważne są także wszelkie detale w ogrodzie. Jeśli ogród nie jest ogromny, lecz mniejszych rozmiarów, jego aranżacja nie wymaga wcale dużych nakładów finansowych. Można go urządzić samemu.
Jak sprawić, by ogród stał się wyjątkowym miejscem?
Zaprojektowanie ogrodu można powierzyć projektantowi zieleni albo samemu go zaprojektować. To samo dotyczy wykonania projektu – można do tego wynająć profesjonalną firmę ogrodniczą albo wszystkie prace wykonać własnymi rękami. Na pewno w tym drugim przypadku satysfakcja z efektu końcowego będzie większa.
Ważne, by wiedzieć w jakim stylu utrzymany ma być ogród – angielskim, francuskim, japońskim, wiejskim, nowoczesnym itd. Ogród musi być dopasowany do potrzeb osób, które będą z niego korzystać, by był funkcjonalny i spełniał swoją rolę. Oczywiście projektowanie wyjątkowego ogrodu to nie tylko sadzenie roślin i kształtowanie terenu, to również zaplanowanie oczek wodnych, stawów, pergoli, altan, oświetlenia, grilla, mebli, obiektów małej architektury ogrodowej, szlaków komunikacyjnych, schodków, murków i ogrodzeń.
Przed zaplanowaniem ogrodu warto zastanowić się ile czasu będziemy w stanie poświęcić na jego pielęgnację albo czy zatrudnimy do tego celu ogrodnika. To bardzo ważna kwestia, przesądzająca o tym, czy będzie to zadbany ogród czy zaniedbany. Jeśli będziemy sami o niego dbać, a mamy mało czasu, to lepiej unikać sadzenia roślin wymagających wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W takiej sytuacji można postawić na trawnik i rośliny łatwiejsze w utrzymaniu. Choć oczywiście dbanie o trawnik też bywa czaso- i pracochłonne.
Elementy małej architektury ogrodowej
Klimat ogrodu tworzą nie tylko same rośliny, które oczywiście są najważniejsze, ale także umiejętnie dobrane detale, mające ogromny wpływ na wyjątkowość i funkcjonalność aranżacji. Stanowią uzupełnienie ogrodu. Takimi detalami w ogrodzie są m.in.: betonowe elementy (kule, donice, piłki golfowe, sześciany, plastry miodu), kamienne stopnie, kule i inne elementy podświetlane, palisady, murki itp.
Elementy betonowe są trwałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i bardzo efektowne. Nie wymagają konserwacji, można je czyścić myjką ciśnieniową. Poza tym nie są drogie, a wyglądają naprawdę dobrze w wielu ogrodowych przestrzeniach. Wybór konkretnych elementów betonowych jest uzależniony od ukształtowania terenu, warunków panujących na działce i stylu ogrodu.
Stopnie schodowe wykańczają linie tarasów, dzięki nim można kreować różne poziomy. Taki zabieg powoduje, że nawet mały ogród wydaje się optycznie większy. Z betonowych elementów można także tworzyć murki, osłony i przepierzenia, za pomocą których można wydzielać strefy o różnych funkcjach. Dzięki takim elementom można również budować kwietniki, ścieżki, obrzeża rabat kwiatowych czy oczek wodnych, klomby, otoczenia drzew czy studnie.
Ciekawe detale w ogrodzie to również betonowe meble. Wyjątkowy ogród musi być wyposażony w miejsca do siedzenia i relaksu. Alternatywą dla drewnianych, metalowych czy plastikowych mebli ogrodowych są te z betonu. Wyglądają bardzo estetycznie i oryginalnie, a przy tym są niezwykle trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają chowania na zimę. Są zatem bardzo funkcjonalne. Odpowiednio dobrane pasują do ogrodów zaaranżowanych w różnych stylach.
Szeroki wybór elementów małej architektury ogrodowej, która uczyni ogród wyjątkowym, oferuje sklep: https://e-otoczenie.pl/produkty/architektura-i-dekoracje-ogrodowe/mala-architektura.html.
Artykuł sponsorowany.