Największe zalety okien dachowych

0
1226

Okna dachowe to popularne rozwiązanie do domków jednorodzinnych. W wielu przypadkach są one jedyną możliwością, by na poddasze wpuścić naturalne światło, co wiąże się z tym, iż inna konstrukcja byłaby niemożliwa przez wzgląd na wysokość dachu i kąt jego nachylenia. Zobaczmy zatem, jakie jeszcze mają zalety okna dachowe.

Bezpieczna konstrukcja dachu

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, okna dachowe są często jedynym możliwym rozwiązaniem ze względu na specyficzną konstrukcję dachu budynku. Mogą być montowane praktycznie przy każdym kącie nachylenia dachu. Oznacza to, że ich wykorzystanie jest niezbędne, jeśli chcemy wpuścić na poddasze naturalne światło. Większość z nas tego właśnie pragnie, ponieważ trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w takim pomieszczeniu bez żadnego źródła naturalnego światła. Jego obecność to także szereg zalet, o których powiemy za chwilę.

Warto przy tym także pamiętać, iż rozwiązanie w postaci okien dachowych jest w pełni bezpieczne dla samej konstrukcji dachu. Nowoczesne okna dachowe Fakro są bowiem tak skonstruowane, by w żaden sposób nie obciążały konstrukcji stropu i nie powodowały niepotrzebnych naprężeń. W efekcie nie mogą być źródłem uszkodzeń i każdy, kto się na nie decyduje, może spać spokojnie.

Ciekawy efekt ozdobny

Okna dachowe możemy nie tylko ustawiać pojedynczo, ale nawet łączyć w efektowne rzędy, które zapewniają piękny i niezwykły wygląd całego poddasza. Specjalne łączniki, które możemy dla nich znaleźć, gwarantują jednocześnie stabilność i odporność całej konstrukcji.

Duża ilość światła

Okna dachowe są umiejscowione w bardzo specyficzny sposób, który decyduje o tym, ile światła wpuszczają na poddasze. Ze względu na ukośną konstrukcję są w stanie doskonale go doświetlić — szacuje się, że mogą dostarczyć nawet od 30% do 50% więcej blasku niż klasyczne okna pionowe, montowane w ścianie. Okna dachowe będą więc z tego względu doskonałe do wszystkich tych domów, w których poddasze ma pełnić specjalne funkcje, na przykład stać się domową pracownią.

Więcej światła, niższe rachunki

Kolejną zaletą, o której nie można zapominać, jest obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jest to możliwe właśnie ze względu na dużą ilość promieniowania słonecznego, które jest wpuszczane do środka przez okna dachowe. Im więcej promieni słonecznych, nawet w środku zimy, tym cieplejsze pomieszczenie. Co za tym idzie, do utrzymania optymalnej temperatury potrzebne jest mniejsze ogrzewanie, a tym samym obniżają się rachunki za energię.

Większa prywatność

Każdy z nas lubi spędzać czas w zaciszu swojego domu bez obawy o to, że wścibski sąsiad zajrzy do środka. Okna dachowe mają tę przewagę nad klasycznymi, że praktycznie uniemożliwiają zaglądanie nam do domu z zewnątrz. W efekcie, jeśli marzy ci się naprawdę prywatne wnętrze, bez natrętów, z pewnością będą lepszym wyborem od klasycznych okien pionowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here