Najważniejsze sprawy przed zakupem pompy ciepła

0
354

Pompy ciepła są łatwe w obsłudze, ekologiczne i tanie w czasie eksploatacji. Z tych powodów coraz więcej osób decyduje się na wybór pomp jako systemu uzupełniającego centralne ogrzewanie. Powinni zainteresować się nimi zwłaszcza ci, którym zależy na wygenerowaniu oszczędności oraz usprawnieniu działania instalacji grzewczej. 

Źródło ciepła w pompach – co można wykorzystać? 

Pompy korzystają z takich źródeł ciepła jak powietrze, grunt lub woda. Są to źródła naturalne, odnawialne, do których dostęp jest bardzo łatwy. Pompy często nie wymagają stosowania dodatkowej aparatury odpowiedzialnej za pobieranie energii. W zależności od możliwości panujących na Twojej posesji lub w bezpośredniej okolicy gospodarstwa domowego, możesz zdecydować się na wybór naskórek tego rozwiązania. 

Pompy powietrze – najtańsza inwestycja 

Pompy ciepła działają w oparciu o energię generowaną przez wiatr to najbardziej atrakcyjne rozwiązanie. Są dostępne w wersji monobloku oraz split. Pierwsza z nich jest montowana wewnątrz domu – na przykład w kotłowni lub innym pomieszczeniu technicznym (rzadziej montuje się je poza budynkiem). W ich konstrukcji występują jednostka zewnętrzna z parownikiem, sprężarką i wentylatorem, a niekiedy także skraplaczem. Pompy typu split są połączone z jednostką wewnętrzną poprzez sieć przewodów wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Odbieranie ciepła z powietrza pozwala na jego wykorzystanie na potrzeby gospodarstwa. 

Pompa ciepła do wody gruntowej 

Pompy pozyskujące ciepło z wody są mniej narażone na zmienną pogodę. Już na głębokości metra poniżej gruntu panują stabilne warunki i dość wysoka temperatura. Dotyczy to także stawów, rzek oraz studni głębinowych, w których temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10 stopni (nawet w okresie mrozów). Odbieranie energii cieplnej z tego źródła wymaga jednak zastosowania bardziej zaawansowanej aparatury, której wykonanie może być w niektórych miejscach problematyczne lub nawet niemożliwe. 

Pompa odbierająca ciepło z gruntu wymaga dostępu do dwóch studni głębinowych – czerpanej oraz zrzutowej. Z pierwszej pobierana będzie woda zasilająca, do drugiej odprowadzana będzie woda schłodzona. Dodatkowo studnie powinny być oddalone o przynajmniej 15 metrów od siebie. Rozwiązanie to jest warte uwzględnienia zwłaszcza, gdy woda gruntowa jest stosunkowo czysta i nie zagrożenia korozji urządzenia. 

Pompy ciepła do gruntu 

Domowe pompy ciepła mogą także eksploatować energię z gruntu. W tym celu korzysta się z kolektora wprowadzanego do ziemi, połączonego z powierzchnią siecią elastycznych rur. Kolektor dopasowuje się do warunków gruntu – najlepsze możliwości oferuje grunt gliniasty i wilgotny. Kolektory są dostępne w formie poziomej i pionowej, a wybór konkretnego zależy między innymi od głębokości, na którą możesz się dostać. 

Jak ustalić moc pompy ciepła? 

Moc grzewcza powinna odpowiadać zapotrzebowaniu mieszkańców na ciepło. Oblicza się ją w zgodzie z normami PN-EN o numerze 12831 dla strefy umiarkowanej, w której urządzenie będzie funkcjonować. Standardowo przyjmuje się, że 50 W na metr kwadratowy to zapotrzebowanie budynków dobrze izolowanych. Starsze budownictwo może wymagać nawet 70 W na metr kwadratowy. W domach o kiepskiej izolacji stosowanie pomp jest nieopłacalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here