Chcesz zamontować rolety zewnętrzne? Najlepiej zrobić to na etapie projektowania domu, gdyż wtedy masz zdecydowanie większe możliwości wyboru. Niemniej jednak można zamontować je w każdej chwili, w istniejącym już budynku. Z artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu rolet zewnętrznych, jakie są ich rodzaje i czy lepsze są rolety sterowane ręcznie, czy automatycznie.
Rolety zewnętrzne – rodzaje
Jeśli nie wiesz, jakie rolety zewnętrzne wybrać, skorzystaj z pomocy, którą zapewnia sklep z konfiguratorem rolet. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że dostępne są różne rodzaje rolet zewnętrznych. Stanowią one skuteczną osłonę przed promieniowaniem słonecznym, ale także doskonałą izolację termiczną i akustyczną. To prawda, że doskonale wyciszają hałas pochodzący z zewnątrz. Składają się bowiem z pancerza aluminiowego wypełnionego pianką poliuretanową mającą silne właściwości redukujące dźwięki. Jeśli zdecydujesz się na rolety zewnętrzne, zapewnisz sobie komfort akustyczny, a nawet bezpieczeństwo.
Rolety natynkowe
Modele te należą do najpopularniejszych rodzajów osłon okiennych elewacyjnych. Stosuje się je w budynkach, które już istnieją. Z tego względu możesz zdecydować się na nie w dowolnej chwili. Są to rolety elewacyjne dostępne w trzech kształtach – okrągłym, półokrągłym i ciętym pod kątem 45 stopni.
Mają one postać kasety, w której znajduje się zwinięta osłona. Przy wyborze rolet zewnętrznych tego rodzaju możesz zdecydować się na zamontowanie osłony bezpośrednio na tynku, co ułatwia prace montażowe, ale przede wszystkim pozwala zastosować roletę zewnętrzną bez konieczności ingerencji w strukturę budynku. Rolety elewacyjne tego typu można zamontować na ocieplonych budynkach.
Rolety podtynkowe
Rolety zewnętrze podtynkowe stanowią praktyczne i estetyczne rozwiązanie dla każdego budynku zarówno prywatnego domu, jak i biura czy lokalu usługowego bądź sklepu. Chętnie wybierane są do domów jednorodzinnych. Zapewniają domownikom prywatność i ukrywają wnętrza przed spojrzeniami przechodniów. Ponadto odstraszają włamywaczy. Podobnie jak poprzedni rodzaj rolet również i one gwarantują komfort termiczny, chronią przed hałasem z zewnątrz, a latem zabezpieczają pomieszczenia przed nagrzewaniem.
Jedynym minusem jest konieczność zaplanowania tego typu osłon podczas projektowania domu, choć można zamontować je również podczas ocieplania budynku. Jednak w takim wypadku potrzebne będzie dokonanie pewnych zmian w nadprożu. Pracami montażowymi najlepiej, aby zajęli się fachowcy, którzy mają w tego typu pracach doświadczenie i dysponują odpowiednią wiedzą.
Rolety nadstawne
Modele nadstawne montuje się na etapie projektowania budynku. Można zdecydować się na nie również podczas wymiany stolarki okiennej. Są one bowiem ściśle zintegrowane z oknem, montowane we wnęce pod nadprożem. Konstrukcja i sposób montażu zewnętrznych rolet nadstawnych pozwala zastosować je nawet w przypadku dużych okien przesuwnych.
Szczególną zaletą tego typu rolet jest wysoka estetyka. Nie dopuszczą do wnętrza promieni słonecznych, ale również doskonale sprawdzą się jako dekoracyjny element architektury. Dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, co pozwala z łatwością dopasować kolor rolet do elewacji budynku, tak aby najlepiej z nią współgrał. Są eleganckie i zapewniają swoim użytkownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Rolety antywłamaniowe we wnęce okiennej – to się sprawdza!
Jeśli chcesz zwiększyć poziom zabezpieczeń w swoim domu, musisz zaopatrzyć się w rolety antywłamaniowe. Latem zapewnią wnętrzom przyjemny chłód, z kolei zimą zagwarantują odpowiedni komfort termiczny, a przy tym zadbają o to, by nie wychłodzić pomieszczeń. Roleta zewnętrzna antywłamaniowa to jednak przede wszystkim gwarancja poczucia bezpieczeństwa i wysokich walorów użytkowych. Dedykowane są osobom, które chcą dokonać wyboru rolet zewnętrznych solidnych, zabezpieczających przed włamywaczami, ale także estetycznych i trwałych.
Na uwagę zasługuje wysokiej jakości pancerz rolety i inne cenne właściwości, takie jak termoizolacja, ochrona przed hałasem czy wysoka odporność na wpływ niekorzystnych warunków pogodowych. Ponadto warto podkreślić również wygodny sposób sterowania roletami za pomocą pilota, czujników czy programatorów czasowych.
Sposób zasilania rolet zewnętrznych
Rolety montowane na zewnątrz budynków mogą być zasilane przez silnik elektryczny. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku większych rolet, a tym samym dużych okien. To również wspaniały pomysł, jeśli Twój dom lub mieszkanie są wykończone w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym. Należy pamiętać również o tym, że na rynku dostępne są także modele z manualnym mechanizmem sterowania. Mowa tu o konstrukcji składającej się ze sznurka, taśmy lub zwijacza korbowego służącego do podnoszenia i opuszczania pancerza rolety.
Wiesz już, na co zwrócić uwagę, kupując rolety zewnętrzne. Masz do wyboru wiele rolet podtynkowych, natynkowych modeli oraz antywłamaniowych osłon. Przy zakupie rolet zewnętrznych zwróć uwagę na jakość wykonania i zastosowanych materiałów, a najlepiej skorzystaj z naszego konfiguratora.