Maneki Neko

0
1028

Japonia to kraj, który fascynuje i urzeka swoją unikatowością – nic dziwnego, że tak duże grono osób zachwyca się jego kulturą oraz kuchnią. Co więcej, oferuje on turystom wszystko, o czym marzą – doskonałe jedzenie, wodę i plaże, piękne góry oraz interesującą architekturę.

Co warto wiedzieć o tym kraju, zanim zdecydujemy się na podróż do Japonii? Oto kilka charakterystycznych symboli, jednoznacznie kojarzących się z krajem kwitnącej wiśni.

Kotek Maneki-Neko

Charakterystycznym symbolem Japonii jest uśmiechnięty kotek z podniesioną do góry łapką. Spotkać go można w wielu domach nie tylko w Japonii, ale w całej Azji. Skąd wzięła się ta oryginalna tradycja? Koty w Japonii otoczone były wyjątkowym szacunkiem od momentu, gdy jeden z cesarzy w roku 999 otrzymał pupila na urodziny. Co oznacza maneki-neko? Jego machająca łapka wyraża gest zapraszający. Dokładniej chodzi tu o zaproszenie do domu szczęścia i bogactwa.

Gejsza – kobieta artystyczna

Co jeszcze kojarzy nam się z Japonią? Z pewnością Gejsza, czyli kobieta ubrana w piękne kimono z bujną fryzurą, mocnym makijażem i wachlarzem w dłoni. Aby kobiety mogłyby być określane tym mianem, muszą ukończyć naukę w specjalnych szkołach, gdzie poznają techniki tańca, rzemiosła, kulturę japońską oraz inne ceremonie. Uczą się też podstaw makijażu, jaki nosi gejsza oraz eleganckich, lokalnych stylizacji. Gejsza to kobieta, która powinna być jak najbardziej oddzielona od rzeczywistości – wyróżnia się tajemniczością, mądrością i ukrytym pięknem.

Saura – kwitnąca wiśnia

Innym charakterystycznym znakiem Japonii jest Sakura, co w lokalnym języku znaczy kwiat wiśni. Są to piękne drzewa, które na przełomie marca i kwietnia puszczają piękne różowe pąki. Nic dziwnego, że Japonia nazywana jest krajem kwitnącej wiśni. W związku z tym Japończycy nawet obchodzą specjalne święto, nazywane hanami, czyli oglądanie kwiatów. W tym okresie drożeją bilety, młodzi w szkołach udają się na wycieczki, a miasto zapełnia się turystami.

Miniaturowe drzewka Bonsai

Bonsai to miniaturowe drzewko szczęścia, które jednoznacznie kojarzy się z Japonią. Są to karłowate drzewka pochodzące z Chin, które stały się popularne niemal w całej Azji. To właśnie na tych terenach nastąpił największy rozkwit tych miniaturowych roślin. Zarówno drzewka, jak i ich podobizny można spotkać na wielu ubraniach, pamiątkach turystycznych, obrazach oraz ogrodach. Kojarzą się z bogactwem i szczęściem.

Japońskie komiksy, czyli manga

Manga to tradycyjne japońskie komiksy, które cieszą się ogromną popularnością w Japonii. Opowiadania utrzymane w tym charakterze są nawet ekranizowane oraz przedstawiane całemu światy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here