Małe mieszkanie, jak je urządzić

0
3198

Kiedy już otrzymaliśmy klucze od własnego m2 i stajemy w drzwiach pełni nadziei, a tu pozostałość po poprzednich lokatorach, ewentualnie robotnikach. Wiem zdarzają się mieszkania pod klucz. Jednak najczęściej mamy zderzenie z ponurą rzeczywistością. Ciasne wnętrza potrzebują dużo światła i oszczędnych dodatków zarówno w kolorach jak i fakturach. Można to uzyskać w kilka sposobów.

Jak pozornie zwiększyć przestrzeń

Często w małych pomieszczeniach kiedy postawimy kilka mebli mamy wrażenie klaustrofobii. Jednak bardzo łatwo tego uniknąć. Należy omijać szerokim łukiem dużych jednolitych i ciemnych powierzchni oraz ciemnych mebli. Odpowiednie będą geometryczne wzory i proste o łagodnych kształtach dodatki. Meble jasne pasują bardziej niż ciemne, idealne będą też takie gdzie przednią część stanową lacobel. Szkło odbijając światło rozjaśnia wnętrze i powiększa je optycznie.

Lustra w małych łazienkach

Ciasne wnętrza są często bardzo trudne do zaaranżowania. Takimi są zazwyczaj łazienki w małych mieszkaniach. W łazience niekiedy jest trudno wygospodarować przestrzeń. Aby polepszyć jej wygląd można zastosować lustrzane płytki na ścianie, mozaikę z dodatkiem szkła barwionego czy długie lustro na wymiar, które powiększa wnętrze. Ponadto drugie nad umywalką. Do tego dobrym rozwiązaniem będzie montowanie kabiny bez brodzika. Tu też możemy jako ścianki montować szklane tafle, które dodatkowo dodają przestrzeni. Taka kabina to też oszczędność miejsca.

Mały salon dla rodziny

Jeśli posiadamy mały salon, ciężko nieraz go zagospodarować odpowiednio. Dlatego jeśli mamy możliwość zainwestujmy w duże do podłogi okna. Wręcz jak jest okazja zainwestujmy w przeszkloną ścianę. Jednak jak nie mamy takiej możliwości to zwróćmy uwagę na okna, koniecznie aby miały jak najmniej ramek dzielonych. Dzięki temu więcej światła dojdzie do wnętrza. Dla rozjaśnienia wnętrza warto się zastanowić nad zamontowaniem ekranu odbijającego światło po przeciwnej stronie okna. Niekoniecznie musi to być jednokolorowa tafla. Zamiast tego może być z powodzeniem obraz w antyramie albo grafika na szkle.

Ciemna kuchnia

Nie zachęca do spędzania w niej czasu na gotowaniu, czy nawet pieczeniu ciasteczek z rodziną. Małe okna to nie jest jeszcze tragedia. Dobrze dobrane oświetlenie to jest podstawa! Powinno być jedno główne światło, rozproszone. Poza tym blat roboczy koniecznie należy doświetlić najlepiej punktowo np. lampami led. Do tego, tak jak i w przypadku innych pomieszczeń, poprawimy wygląd jeśli wybierzemy jasne szafki, taborety i inne dodatki. Nad blatem roboczym rozwiązaniem będzie tafla jasnego lacobelu odbijająca światło.

Wyposażenie małych wnętrz w odpowiedniego rodzaju oświetlenie to jeden z głównych sposobów ich rozjaśnienia. Przy tym nie należy zapominać o możliwości jakie daje nam szkło. Nie tylko to montowane w oknach ale także odpowiednio obrobione. Można je montować w strategicznych miejscach aby rozjaśnić wnętrza.

Źródła:

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here