Kuchnia idealnie oświetlona – jakie źródła światła wybrać?

0
3081

Oświetlenie kuchni to bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Pełni ono rolę nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim praktyczną. Zobacz, jak prawidłowo dobrać lampy do kuchni i jak sprawić, by przebywanie w niej było wygodne i przyjemne.

Oświetlenie górne to podstawa

Urządzając kuchnię, warto zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalne oświetlenie. Światło dzienne wpadające przez okno to jeden z bardzo ważnych elementów, pozwalających nam nieco zaoszczędzić – równie ważna jest jednak właściwie umiejscowiona lampa wisząca (np. lampa wisząca z Castoramy). Górne oświetlenie konieczne jest, aby bez przeszkód poruszać się po pomieszczeniu. Jest to pierwsze źródło światła, jakie uruchamiamy wchodząc do kuchni i ostatnie, jakie wyłączamy. Wybierając lampę sufitową, zwróćmy uwagę, aby równomiernie oświetlała całą przestrzeń, nie powodując powstawania głębokich cieni. W tym celu dobrze jest wybrać żyrandol emitujący światło ku górze, dzięki czemu odbije się ono od sufitu i ulegnie rozproszeniu. Świetnie sprawdzą się także klosze z mlecznego szkła. Lampę wiszącą należy umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia; bogaty wybór wzorów pozwoli na dobranie odpowiedniego modelu do każdego stylu wnętrza. W kuchniach tradycyjnych i rustykalnych świetnie sprawdzą się żyrandole stylizowane, w aranżacjach nowoczesnych warto postawić na proste, geometryczne kształty.

Dodatkowe źródła światła w miejscach pracy

Lampa sufitowa umożliwia swobodne poruszanie się po kuchni, lecz nie zapewni wygody podczas przygotowywania posiłków. Uzupełnieniem podstawowego oświetlenia górnego powinien być zestaw lamp, umieszczonych nad poszczególnymi stanowiskami roboczymi. Konieczne będzie doświetlenie kuchenki – zazwyczaj zintegrowane jest ono z okapem kuchennym. Kolejnym miejscem, które warto dobrze oświetlić, jest blat kuchenny. Szafki stoją z reguły pod ścianą, więc przygotowując posiłek, zasłaniamy światło emitowane przez lampę sufitową. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu będą taśmy LED zamontowane w spodzie wiszących szafek lub odpowiednio ukierunkowane kinkiety umieszczone na ścianie. Warto pomyśleć także o oświetleniu zlewozmywaka. Montując wybrane lampki pamiętajmy, aby emitowane przez nie światło nie oślepiało nas podczas pracy. Dobrze, jeśli poszczególne elementy oświetlenia kuchni posiadają oddzielne włączniki; dzięki temu będziemy mogli rozjaśnić aktualnie potrzebne miejsca pracy, nie narażając się jednocześnie na zbyt wysokie rachunki.

Oświetlenie stołu

W niewielkich mieszkaniach bardzo często jadalnia nie stanowi oddzielnego pomieszczenia, lecz zintegrowana jest z kuchnią. Miejsce, w którym spożywamy posiłki, należy zaopatrzyć w dodatkowe źródło światła, zwłaszcza jeśli lampa sufitowa nie znajduje się bezpośrednio nad stołem. Doskonałym pomysłem na doświetlenie strefy jadalnej jest lampa wisząca posiadająca regulację wysokości. Jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. Dzięki niemu możemy kształtować nastrój w pomieszczeniu, rezygnując z pozostałych źródeł światła i odpowiednio podnosząc lub opuszczając lampę nad stołem.

Idealnie oświetlona kuchnia powinna posiadać kilka niezależnych źródeł światła. Oprócz podstawowego oświetlenia górnego w postaci lampy sufitowej, plafonu, czy też podwieszanego sufitu, konieczne jest zainstalowanie dodatkowych lampek, kierujących światło na blat kuchenny, zlewozmywak i kuchenkę. Bardzo przydatne jest także oświetlenie stołu kuchennego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here