Kiedy nie potrzebujemy bufora w instalacji c.o.?

0
2470

Coraz częściej do zoptymalizowania instalacji grzewczej wykorzystuje się bufory ciepła. Warto o nich wiedzieć więcej, ponieważ można spotkać fachowców dzielących się na dwie szkoły. Pierwsi mówią: „bufor jest bez sensu”, a drudzy chcą montować bufor ciepła w każdej instalacji.

Warto wiedzieć, kiedy należy założyć bufor ciepła, a kiedy okaże się on zbędny. Oczywiście kluczowych jest tu kilka elementów – wielkość domu, rodzaj ogrzewania (podłogówka, kaloryfery lub oba naraz) czy obecność pompy ciepła.

Jak działa zbiornik buforowy?

Bufor ciepła to najprościej mówiąc zbiornik, który utrzymuje ciepło przez długi czas po wyłączeniu się ogrzewania (w zależności od bufora może to być 12 godzin lub nawet 4 dni) i oddaje tę zebraną energię grzewczą do grzejników lub podłogówki. Może on też magazynować nadwyżkową ilość energii cieplnej w przypadku wydajnej pompy ciepła.

Kiedy nie będzie potrzebny zbiornik buforowy?

O ile bufor ciepła ma wiele zalet, takich jak:

– długie magazynowanie ciepła,

– efektywniejsze działanie kotła grzewczego,

– wydłużenie żywotności pompy ciepła (nie załącza się tak często, dopóki bufor ciepła ma wystarczającą ilość ciepła, pompa nie musi się uruchamiać), to nie wszędzie się sprawdzi. 

Zajmuje on często sporo miejsca i może być nieodpowiedni do małych domów jednorodzinnych. Jeśli dodatkowo dom jest energooszczędny, dobrze ocieplony z warstwami termoizolacyjnymi z każdej strony (również z ciepłymi parapetami), ogrzewany tylko i wyłącznie podłogówką (która trzyma bardzo długo ciepło), to montaż zbiornika buforowego nie przyniesie zbyt wielu korzyści.

Tak samo będzie w przypadku starych instalacji centralnego ogrzewania, gdzie występują bardzo szerokie, stalowe rury z grzejnikami żeliwnymi, które mają sporą pojemność – nie ma sensu w takim przypadku montaż bufora ciepła.

Bufor ciepła a instalacja gazowa

W przypadku instalacji gazowej używanie bufora ciepła nie ma zbyt dużego sensu. Jest to instalacja wydajna, która może być zarządzana elektrycznie przy pomocy najprostszego timera i uruchamiać się co kilka, kilkanaście godzin, by odpowiednio nagrzać wodę i kaloryfery. Przy dobrym ustawieniu i użytkowaniu nie wystąpi tu nadwyżkowa energia, którą trzeba magazynować, jak w przypadku kotłów.

Inna sytuacja będzie w przypadku kilku instalacji, np. połączenia instalacji gazowej z pompą ciepła czy kotłem na paliwo stałe. Wtedy bufor pozwoli na połączenie ze sobą różnych źródeł ciepła i instalację otwartą z zamkniętą. 

To jest znacznie popularniejsze rozwiązanie, ponieważ mało kto decyduje się na instalację tylko gazową, ze względu na fakt, że gaz ziemny jest towarem mogącym szybko zmieniać swoją cenę. Zauważyć to można ostatnimi czasy, kiedy ceny bardzo wzrosły i dotknęły osoby mające właśnie ogrzewanie gazowe.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here