Kamień naturalny czy betonowy? Co na elewację?

0
3720

Kamień to doskonały surowiec, którym wykończyć można domowe ściany. Niestety nie należy do materiałów najtańszych. Wytrzymałość i elegancja czynią jednak z niego inwestycję na lata. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy dla niego doskonałą alternatywę. Mowa oczywiście o sztucznym kamieniu, wykonanym z gipsu lub betonu. Przekonaj się, jakie są jego zalety i czy rzeczywiście może konkurować z surowcem naturalnym.

Imituje każdy rodzaj kamienia… i nie tylko

Kamień naturalny wygląda pięknie i trudno zakwestionować jego walory estetyczne. Ale trzeba otwarcie przyznać, że betonowy kamień elewacyjny w niczym mu pod tym kątem nie ustępuje. Z powodzeniem może udawać każdy rodzaj naturalnego surowca. Znajdziesz go więc pod postacią sztucznego granitu, piaskowca i wielu innych. Mało tego – asortyment producentów betonowych płyt elewacyjnych nie ogranicza się do kamieni naturalnych. Znajdziesz w nim wzory przypominające także cegłę lub drewno. Patrząc więc tylko na estetykę, sztuczny kamień oferuje nawet więcej niż ten naturalny.

Jest przeznaczony do użytku zewnętrznego

Dzięki nowoczesnym technikom produkcji sztuczny kamień elewacyjny nie ustępuje naturalnemu także pod kątem wytrzymałości i walorów technicznych. Są to płyty przystosowane do użytku zewnętrznego, dzięki czemu z łatwością znoszą trudne warunki atmosferyczne, takie jak duża wilgotność, opady, intensywne promieniowanie słoneczne czy porywisty wiatr. Kamień betonowy jest także odporny na uszkodzenia mechaniczne, więc w zasadzie niewiele różni się od wariantu naturalnego.

Łatwiej go zamontować

Bez porównania przedstawia się kwestia obróbki oraz montażu poszczególnych rodzajów kamienia elewacyjnego. Z jednej strony mamy surowiec naturalny, który bardzo trudno obrabiać i kłaść na ścianę. Z drugiej strony mamy materiał z wapna lub betonu, który z łatwością można ciąć zwykłą piłką do drewna lub do metalu, jest lżejszy, a jego montaż przebiega w prosty i wygodny sposób. Patrząc więc na te aspekty praktyczne, sztuczny kamień elewacyjny ma sporą przewagę nad naturalnym.

Występuje w nieskończonej ilości wariantów

O ile wachlarz naturalnych kamieni elewacyjnych jest dość ograniczony, betonowe płyty można znaleźć w nieograniczonej ilości stylizacji. Mogą się różnić nie tylko rozmiarem i stylem, ale również fakturą. Jak stwierdziliśmy wyżej, beton i gips bardzo łatwo obrabiać, a to daje ogromne możliwości aranżacyjne. Kamień naturalny sprawdzi się świetnie, ale nie zagwarantuje Ci takiego potencjału jak ten sztuczny. Tylko betonowe płyty elewacyjne pozwolą Ci stworzyć wymarzoną fasadę domu!

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here