Jedno i dwukomponentowa izolacja tarasu

0
3819

Wszyscy właściciele tarasów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze materiały (płytki, fugi, kleje), nie zapewnią okładzinie trwałości, jeśli na tarasie nie zapewni się odpowiedniej izolacji. Jej wykonanie może różnić się na przykład w zależności od rodzaju podłoża.

Odpowiednia izolacja tarasu

Największym problemem okładziny tarasu jest to, że pojawiająca się na niej woda dostaje się przez fugi pod spód płytek. Tam wiele razy zamarza i odmarza. Taka sytuacja powoduje to, że płytki odspajają się od podłoża albo po prostu zaczynają pękać. Niejednokrotnie pojawiają się też na nich nieestetyczne, białe wykwity. Aby temu wszystkiemu zapobiec należy wykonać odpowiednią hydroizolację (która zostanie dobrana do rodzaju podłoża). Bardzo prostym i szybkim sposobem zabezpieczenia tarasu jest uniwersalna izolacja jednokomponentowa. Jej podstawą jest folia w płynie, którą można aplikować na podłoża takie jak:
– beton,
– tynk cementowy,
– tynk cementowo-wapienny,
– cegły (silikatowe i jastrychy),
– materiały zawierające gips.
Folia w płynie jest produktem łatwym w użyciu. Wystarczy ją bowiem wymieszać, a następnie nałożyć na powierzchnię (przy pomocą pacy, pędzla albo wałka). Aplikacja powinna być dwukrotna, z 12-godzinnym odstępem. Produkt ten będzie mostkował rysy powstałe już po nałożeniu izolacji, wykazując się też wysoką elastycznością.

Dwukomponentowa izolacja tarasu

Jest to tzw. izolacja sztywna, która blokuje podciąganie wody. Jej bazą są minerały oraz tworzywa sztuczne, których zadaniem jest ochrona danej powierzchni przed ciśnieniem wody (na tarasach naziemnych). Tego rodzaju izolacja pozostaje otwarta na dyfuzję pary wodnej, co oznacza, że pozwala zaizolowanej powierzchni na swobodne wysychanie. Można ją stosować na wilgotne posadzki betonowe, bez konieczności ich wcześniejszego gruntowania. Taka izolacja, przed nałożeniem wymaga dokładnego mechanicznego wymieszania – np. przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego. Na izolowaną powierzchnię produkt trzeba nałożyć w dwóch warstwach (po 8 godzinach). Co ważne, taką izolację można zastosować nawet na starej okładzinie ceramicznej (bez konieczności jej skuwania).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here