Podczas remontu i dekorowania mieszkania wiele osób wciąż zapomina, jak wielką rolę w późniejszym jego użytkowaniu odgrywa światło. Służy ono nie tylko do czytania czy pracy, ale także do odpoczynku i budowania odpowiedniego nastroju. Jeśli chcemy dobrze czuć się we własnym domu, przyjrzyjmy się, w jaki sposób skomponować oświetlenie w różnych pomieszczeniach.
Jakie światło sprawdzi się w strefie dziennej mieszkania?
W miejscu takim jak na przykład salon nieodzowne będzie sięgnięcie po kilka źródeł światła. Jedno może znajdować się bezpośrednio nad stolikiem kawowym. Nieopodal kanapy sprawdzi się także lampa podłogowa lub lampa stojąca ustawiona na blacie komody. Osoby, które mają w salonie telewizor powinny również pomyśleć o rozwiązaniu, które będzie łagodnie rozpraszać mrok, gdy przysiądą do wieczornego oglądania, a zarazem nie będzie oślepiać tak mocno jak górne oświetlenie. Wówczas wzrok nie będzie tak nadwyrężony jak wtedy, gdy siedzimy w kompletnej ciemności.
Rzuć światło na… łazienkę!
W pomieszczeniach nie za dużych i nie za wysokich, takich jak łazienka właśnie, najlepiej sprawdzi się oświetlenie sufitowe w postaci niewielkiego plafonu. Tego typu rozwiązanie zapewnia równomierną wiązkę światła, a jednocześnie nie zajmuje cennej przestrzeni tak jak chociażby ozdobne żyrandole. Nad lusterkiem przy umywalce warto zainwestować w jeszcze jeden punkt świetlny, na przykład kinkiet lub lustro wyposażone w światło LED, dzięki któremu łatwiej nam będzie nałożyć krem czy się przy nim równo umalować.
Romantyczny półmrok w sypialni
Sypialnia to miejsce – jak sama nazwa wskazuje – w której oddajemy się w objęcia Morfeusza. Tu również często oddajemy się miłosnym rozkoszom. Biorąc pod uwagę charakter pomieszczenia, warto zdecydować się na lampki nocne, które będą dawać odpowiedni poziom światła i które sprawdzą się również podczas wieczornej lektury. W sypialni w zasadzie nie musimy decydować się na żyrandol, choć może stanowić on element ozdobny i urozmaicający to pomieszczenie.
Korytarz – aspekt komunikacyjny i użytkowy
Korytarz, choć może niepozorny, pełni ważną rolę komunikacyjną w mieszkaniu. To tu przecinają się drogi domowników zmierzających do kuchni, do łazienki czy szykujących się do wyjścia. Tu również zazwyczaj stoi lustro, przy którym ubieramy się w odzież wierzchnią. Szczególnie panie, poprawiając swój makijaż przed wyjściem, chcą mieć dobrze oświetloną twarz, aby wypatrzyć ewentualne niedoskonałości do szybkiego poprawienia przy użyciu szminki lub kredki. Dlatego dobrze zadbać o oświetlenie bezpośrednio nad lustrem, ale również o punkty sufitowe na całej rozciągłości korytarza.