Jaką kołdrę kupić na zimę?

0
4209

Podczas zimowych mrozów marzymy o wskoczeniu pod własną, ciepłą kołdrę i ogrzanie się z kubkiem ciepłej herbaty w ręku. Sezon zimowy mamy jeszcze przed sobą, jest to więc idealna pora na to, by dokonać odpowiedniego zakupu kołdry zimowej.

Czym powinna być wypełniona kołdra?

To jeden z głównych kryteriów, którym powinniśmy kierować się podczas zakupu. Wypełnienie kołdry to jej jakość, funkcjonalność, a także komfort użytkowania. Najlepsze propozycje na zimę to:

  • Puch – są to miękkie ptasie pióra, takie kołdry wykonywane są z puchu gęsiego lub kaczego. Tego rodzaju wypełnienie doskonale nas grzeje, a także odprowadza skutecznie pot i wilgoć, dzięki czemu nasza skóra swobodnie oddycha. Dzięki temu nadaje się nie tylko na zimę, ale także na lato – jeden zakup na cały rok. Kołdry puchowe są produktem lekkim, naturalnym oraz ekologicznym. Decydując się na to wypełnienie musimy kierować się także wysoką jakością. Lepsze jest to z puchu gęsiego, ze względu na lepszą sprężystość i wytrzymałość.
  • Pierze – są to ptasie pióra oraz puch. Są o wiele cięższe, ich właściwości termoizolacyjne są mniejsze, lecz także są w pełni naturalne. Co więcej są tańsze niż kołdry wypełnione puchem. Tutaj także lepiej zdecydować się na gęsie pierze niż kacze, ze względu na wyższą jakość. Bardzo ważny jest stopień wypełnienia komór. Jeśli kołdra zawiera 75 procent pierza i 15 procent puchu to jest to produkt półpuchowy. Musimy uważać na liczne podróbki, czyli kołdry dopełnione watą. Najlepiej kupować produkty znanych marek.
  • Wełna –  najlepiej jeśli pochodzi z merynosów australijskich, ponieważ jest niezwykle miękka oraz przyjemna w dotyku. Idealny wariant dla alergików, coraz większą popularnością cieszą się kołdry z wełny wielbłądziej – jest bardzo sprężysta, ma brązowy kolor, a skóra swobodnie oddycha. Jeśli kupimy dosyć cienką wełnianą kołdrę sprawdzi się ona także latem, dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym. Nie przyciąga kurzu, roztoczy, korzystnie działa na dolegliwości reumatyczne. Zwróćmy uwagę na zawartość procentową wełny w kołdrze i wybierajmy te, które mają je najwięcej.

Jakie pokrycie kołdry wybrać?

Wypełnienie kołdry decyduje o tym, jak ciepła jest kołdra, natomiast to pokrycie gwarantuje jej trwałość i komfort użytkowania. Najlepsze rodzaje to:

  • Pokrycie z bawełny – gwarantuje naturalność, higieniczność, dobrą wentylację. Pościele bawełniane są najbardziej wytrzymałe, wykonane z bawełny cienkoprzędne.
  • Pokrycie z mikrowłókien – wykonane jest z cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych, inaczej nazywane mikrofibrą lub mikrofazą. Charakteryzuje się dużą miękkością, wytrzymałością i jest przyjemna w dotyku oraz szybko schnie.
  • Pokrycie jedwabne – przyjemne dla skóry, wytrzymałe, naturalne, skóra swobodnie oddycha. Jedwab to jeden ze szlachetniejszych materiałów, dlatego też możemy cieszyć się pokryciem najwyższej jakości.

Produkty najwyższej jakości

Dobra kołdra powinna być bardzo precyzyjnie wykonana, dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły. Najlepiej jeśli była szyta ręcznie – tego rodzaju szwy są najbardziej wytrzymałe. Jeśli kupujemy kołdrę od znanego producenta upewnijmy się, czy szwy są lamowane.

W przypadku, gdy decydujemy się na wypełnienie z puchu lub pierza musimy wziąć pod uwagę jego budowę. Wnętrze powinno być podzielone na komory, dzięki czemu wypełnienie nie przemieszcza się. W większości tradycyjnych kołder warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna są ze sobą zszywane.

Jeśli chodzi o kołdrę idealną na zimę zdecydujmy się na taką, w której komory są podzielone taśmami – dzięki temu jest równomierna na całej długości i szerokości, ma dobrą termoizolację.

Dopasuj rozmiar kołdry do swojego łóżka

Jeśli źle dobierzemy kołdrę do wymiarów łóżka odbije się to na komforcie naszego snu, szczególnie jeśli śpimy pod nią we dwoje. Kołdra powinna mieć szerokość łóżka, a nawet może być trochę szersza. Standardowe kołdry dwuosobowe mają wymiary 220 x 200 lub 180 x 200, dlatego przed zakupem dokonajmy pomiarów naszego łóżka.

Cena porządnej kołdry zależna jest następujących czynników:

  • Wypełnienie – te, które posiadają zawartość syntetyczną są o wiele tańsze niż te, które są naturalne.
  • Kolejnym czynnikiem jest rozmiar oraz grubość kołdry – mniejszy rozmiar może być nawet o połowę tańszy od dużego.
  • Kołdry zimowe są znacznie droższe od kołder letnich ze względu na ich grubość i ilość wykorzystanego wypełnienia.

Kołdry wypełnione puchem lub pierzem to wydatek średnio kilkuset złotych, choć można spotkać takie, za które zapłacimy nawet kilka tysięcy. Kołdra półpuchowa jest tańsza, kosztuje średnio 300 złotych. Produkt wełniany to nawet ponad 1000 złotych. Nie dajmy nabrać się na oferowaną „wysoką jakość” za niską cenę. Solidne firmy cenią swoje wyroby, oferując jednocześnie bezpieczeństwo i komfort podczas użytkowania ich produktu.

Decydując się na zakup zimowej kołdry weźmy od uwagę wszystkie niezbędne czynniki. Dzięki temu będziemy mieć pewność dokonania właściwego wyboru, a kołdra zapewni nam wiele lat ciepła i komfortu.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here