Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Nic tak nie cieszy jak klucze do pierwszego, własnego „em”. Jak spełnić marzenie i wejść w posiadanie swojego wymarzonego gniazdka?
Rynek nieruchomości od kilku lat ma się świetnie. Nic nie wskazuje na to, żeby coś miało się w tej kwestii zmienić. Ubiegły rok był rekordowy pod względem oddanych do użytku inwestycji mieszkaniowych. Mieszkań szukają wszyscy, choć najbardziej zainteresowaną grupą są młode osoby, z ustabilizowaną sytuacją finansową, posiadające lub planujące założyć rodzinę.
Z drugiej strony wciąż widoczny mamy trend 30-latków, którzy nadal mieszkają z rodzicami. Według danych z ubiegłego roku ponad 2,5 mln młodych Polaków nie chce się usamodzielnić. Nie posiadają własnego mieszkania i nadal mieszkają ze swoimi rodzicami.
Analizując to zjawisko trzeba mieć świadomość, że nie zawsze jest to efekt wyboru własnego, często wynika to z sytuacji. Część młodych osób, które nie mają jeszcze pewnej i stabilnej pracy ani większych oszczędności nie może pozwolić sobie na kupno mieszkania. Z drugiej strony barierą są banki, które zaostrzyły nieco kredytowe warunki, zwiększając do 20% kwotę wkładu własnego. Osoby, które nie mają oszczędności a wysokość ich zarobków nie jest dla banku wystarczająca nie mają szans na kredyt mieszkaniowy.
Część osób, które mimo dorosłego wieku mieszka z rodzicami to właśnie osoby, które próbują odłożyć pieniążki czy to na wkład własny czy na kupno za gotówkę, nie chcąc pakować się w wynajem. Wolą mieszkać z rodzicami i oszczędzać niż płacić obcym za wynajęcie mieszkania. Cześć tych osób to również osoby, które zwyczajnie nie czują potrzeby wyprowadzania się od rodziców, bo na przykład mają duży dom i spokojnie mogą w nim zamieszkać dwie rodziny.
Sytuacja jest jednak dynamiczna. Z jednej strony coraz lepsza sytuacja na rynku pracy. Bezrobocie jest najniższe od kilu lat, średnie wynagrodzenie systematycznie wzrasta, młodzi ludzi mają większe szanse awansu i większe szanse na duże zarobki. To wszystko sprawia, że marzenie o własnym mieszkaniu dla coraz większej liczby młodych ludzi staje się realne.
Szansa na usamodzielnienie jest największa w dużych miastach, bo to tu zarobki są najwyższe. Z drugiej strony duże miasto to również wysokie koszty życia i utrzymania. Mniejsze miasta takie jak Rzeszów, Lublin dają również wiele możliwości. Dynamiczny rozwój gospodarczy, dużo lepsza sytuacja na rynku pracy, a przy tym ciekawa oferta mieszkaniowa w atrakcyjnych cenach. Wystarczy to sprawdzić wpisując w google mieszkania na sprzedaż Rzeszów. Ceny za metr kwadratowy są naprawdę atrakcyjne w porównaniu z większymi miastami.
Dlatego jeśli ktoś mieszka w Rzeszowie i chce kupić mieszkanie, lub szuka swojego miejsca powinien wybrać Rzeszów.