Garaż to pomieszczenie, które służy nam nie tylko do przechowywania samochodu. To także miejsce, w którym przechowujemy niepotrzebne na co dzień rzeczy, narzędzia, sprzęty sportowe i wiele innych. Bardzo często doprowadzamy do sytuacji zbyt dużego nagromadzenia rzeczy, przez co jedyną rzeczą którą możemy w nim znaleźć jest… samochód. Jak zatem zadbać o to, by wszystko było na swoim miejscu?
Przy urządzaniu naszego domu zwykle pomijamy temat garażu. Wiadomo, nasz garaż nie musi wyglądać nowocześnie, stylowo, pasować do reszty domu. Jednak dobrze, by był zadbany, a przede wszystkim funkcjonalny. Garaż to małe pomieszczenie, które należy ciekawie zagospodarować.
Jak zagospodarować przestrzeń?
Według przepisów 2,3×5 metrów to wymiar potrzebny do postawienia auta w garażu. Drugie tyle potrzebne jest, aby swobodnie wysiąść lub wsiąść do auta, a także poruszać się po pomieszczeniu. W takim wypadku nie możemy pozwolić sobie na regały czy szafki, należy pomyśleć nad rozwiązaniami umiejscowionymi w okolicy sufitu. Jeśli pomieszczenie jest trochę większe możemy pomyśleć nad umieszczeniem regałów lub półek. Natomiast jeśli posiadamy dużo miejsca w garażu może nas już ponieść wyobraźnia – regały, półki, szafki, stoły, krzesła, wieszaki na rowery.
Jeśli nie myślimy o przechowywaniu dużej ilości rzeczy w garażu wystarczy kilka regałów czy półek, umiejscowionych na jego tyłach, gdzie pomieścimy podstawowe rzeczy oraz na przykład narzędzia. Natomiast jeśli mamy zamiar składować dużo i różnej wielkości rzeczy, musimy zagospodarować wszystkie trzy ściany garażu, aby nie powstał natłok i bałagan. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie w takim przypadku małego warsztatu, gdzie wszystkie „brudne” czynności związane z samochodem i nie tylko mogą być wykonywane właśnie w garażu.
Jakie meble do naszego garażu?
Najczęstszymi meblami, które można zauważyć w naszych garażach są te wyniesione z domu, które znudziły się, zepsuły lub przestały pasować po remoncie do wnętrza. To bardzo dobry pomysł na ich ponowne wykorzystanie, jednak musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, nie są to meble nadające się stricte do garażu, mogą zatem nie wytrzymać ciężaru składowanych w nich rzeczy. Po drugie, mogą być mało wygodne i ciężko będzie w nich utrzymać porządek. Dobre zastosowanie mogą tu mieć szuflady, jednak duże szafki bez przegródek będą służyły jako „miejsce na wszystko”. Ostatnią kwestią jest ich trwałość. Oczywiście dużo zależy od tego, co będziemy w nich trzymać, jednak jeśli będą to przedmioty ciężkie, ostre, a meble wykonane z cienkich płyt – szybko ulegną zniszczeniu. Wychodzi na to, że chyba lepiej wydać trochę pieniędzy na solidne umeblowanie, niż zaoszczędzić na czymś, co nie przyniesie nam zbyt wiele korzyści.
Warto więc zapatrzyć się między innymi w:
- Meble magazynowe – są to najczęściej regały, wykonane z drewna lub stali z półkami stworzonymi z grubej płyty MDF. Dostępne są w różnych szerokościach oraz wysokościach, ich głębokość zazwyczaj waha się między 30 a 40 centymetrów.
- Regały drewniane – to dobre rozwiązanie wizualne, jednak są mniej wytrzymałe od regałów metalowych. Nie są odporne na wilgoć, zmiany temperatur w nieogrzanych pomieszczeniach, mogą utrzymać jednak duże ciężary, ponad 100 kilogramów spokojnie, nie ma obaw, że się ugną lub złamią
- Systemową zabudowę – to rozmaite elementy, które ułatwią nam przechowywanie wielu rzeczy: szafki wiszące, stojące, kosze i pojemniki, tablice na narzędzia, wieszaki, czy haki. Tego rodzaju zabudowa posiada jedną zaletę: można ją dowolnie modyfikować i stale uzupełniać, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, że zabrakło nam miejsca. Znajdziemy tu rozwiązania specjalnie dostosowane do pewnych rzeczy, jak na przykład haki na rower, wieszaki na opony, pojemniki na śrubki i gwoździe. Dzięki temu wszystko jest na swoim miejscu, stabilne, uporządkowane i mamy do nich łatwy dostęp. Nie ma też obawy, że coś spadnie i zrobi komuś krzywdę, lub uszkodzi samochód.
Korzyści funkcjonalnego garażu
Dzięki takim rozwiązaniom możemy stworzyć z naszego garażu pomieszczenie niezwykle funkcjonalne i zachęcające do przebywania w nim. Jest to zapewne świetna opcja dla typowych „majsterkowiczów”, którzy stale grzebią przy samochodzie lub wykonują różne drobne prace. Dobrą opcją jest także stworzenie kącika pracowniczego lub małego warsztatu. Mężczyzna zawsze może oddać się ulubionym pracom w swoim zaciszu, a w przyszłości, gdy dzieci będą starsze także uczyć ich wielu rzeczy. To na pewno satysfakcjonujące rozwiązanie dla pań – nie ma obaw o przeniesienie brudnej roboty na teren domowy. Rozwiązanie to jest także bardzo bezpieczne – nie ma obaw, że naszym dzieciom spadnie coś na głowę lub zrobią sobie krzywdę źle odłożonym lub zabezpieczonym przedmiotem. Dla dzieci garaż to też prawdziwa frajda, często uciekają tam by bawić się godzinami w zaciszu lub rozmawiać o swoich sprawach. Dlatego warto też pomyśleć kąciku dla nich – ze swoimi starymi rzeczami, krzesłem, czy stolikiem.
W dzisiejszych czasach garaż odchodzi już od funkcji typowego miejsca do przechowania samochodu. Teraz to pomieszczenie staje się nieodłącznym elementem domu, które ułatwia nam wiele rzeczy i „przechowuje” masę istotnych przedmiotów. Oczywiście w ładzie i porządku.